Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN
4.3424+0.0059(+0.14%)EUR/PLN 1:1 - euro/złoty
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Po informacji o odblokowaniu dla Polski środków unijnych złoty umacnia się do euro i dolara. EUR/PLN spada o 0,18 proc. do 4,316, a USD/PLN idzie w dół o 0,2 proc. do 3,9879.
We wtorek po południu złoty utrzymuje się w trendzie bocznym, notowania EUR/PLN oscylują przy 4,32. Na krajowym rynku długu rentowności SPW lekko zniżkują.
W najbliższych dniach główne pary z PLN powinny kontynuować lokalne trendy boczne, do końca miesiąca na EUR/PLN możliwe jest testowanie poziomu 4,30 - oceniają ekonomiści. Na rynku długu możliwy jest wzrost rentowności.
W najbliższych dniach notowania EUR/PLN powinny utrzymywać się w trendzie horyzontalnym - prognozuje ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Krajowy rynek długu może pozostawać pod dodatkową presją, wynikającą z kumulacji przetargów sprzedaży długu przez Ministerstwo Finansów w drugiej połowie lutego.
Pod koniec tygodnia złoty pozostaje bez większych zmian, notowania EUR/PLN wynoszą 4,3417, a USD/PLN oscylują przy 4,0359.
W środę po południu złoty kontynuuje osłabienie wobec euro i amerykańskiego dolara. Notowania EUR/PLN rosną do 4,3469, a USD/PLN do 4,0584.
Dane na temat inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych zmieniły nastroje na rynku walut i długu. Po publikacji danych kurs EUR/USD spadł z 1,078, do 1,07. Złoty osłabił się wobec euro o ponad 2 grosze. Rentowności obligacji wzrosły. Zdaniem ekonomistów, rynek ocenia obecnie, że prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych w USA w marcu spadło poniżej 10 proc.
Piątek nie przyniósł dużych zmian kursu EUR/PLN wobec czwartkowego zamknięcia. Rentowności SPW lekko zniżkują. Rynek analizuje czwartkową wypowiedź prezesa NBP i do końca nie wierzy, że w tym roku w Polsce nie będzie żadnych obniżek stóp procentowych. W przyszłym tygodniu dla rynków FX i FI kluczowe będą dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.
Kurs EUR/PLN oscyluje w czwartek wokół poziomu 4,34, a rentowności krajowych obligacji rosną na długim końcu i pośrodku krzywej. Zdaniem ekonomistów, w ciągu najbliższych dni rentowności SPW mogą jeszcze wzrosnąć, do poziomu ok. 5,52 proc. dla papierów 10-letnich.
Polska waluta lekko umocniła się wobec euro. Rosną rentowności średnio- i długoterminowych obligacji. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie EUR/PLN powinien utrzymać się w przedziale 4,35-4,36. Możliwe jest stromienie krzywej dochodowości i dalszy wzrost rentowności na długim końcu.
Potencjał do dalszego umocnienia złotego w krótkim terminie wyczerpał się, kurs EUR/PLN może rosnąć - prognozują w porannych raportach ekonomiści. Wskazują jednak, że w kontekście globalnej aprecjacji dolara, krajowa waluta pozostaje mocna. Rentowności SPW w sektorze 2 lat mogą kierować się w stronę 4,7 proc., a w 10-letnim do 4,8 proc.
Po mocniejszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy złoty osłabia się wobec amerykańskiego dolara - notowania USD/PLN idą w górę o 0,43 proc. do 3,9859. Kurs EUR/PLN pozostaje bez większych zmian przy poziomie 4,3143.
W piątek głównym wydarzeniem sesji będzie publikacja styczniowych danych z amerykańskiego rynku pracy; przy słabszym odczycie EUR/PLN może znaleźć przestrzeń do testu grudniowych minimów w pobliżu poziomu 4,29 - oceniają ekonomiści. Na krajowym rynku długu rentowności polskich 10-letnich obligacji mogą powrócić poniżej 5 proc.
We wtorek możliwa jest stabilizacja EUR/PLN w rejonie 4,36-4,38, a o dalszych notowaniach pary przesądzi wynik posiedzenia Fed i dane payrolls w dalszej części tygodnia - oceniają analitycy. Możliwe są spadki rentowności SPW.
Piątkowa sesja na rynkach walut i długu przebiegała bez większych zmian. Kurs EUR/PLN poruszał się w przedziale 4,37-4,38. Rentowności SPW rosły na długim końcu i pośrodku krzywej. Licząc od początku tygodnia, złoty osłabił się wobec euro o ok. 0,4 proc. i nastąpiło przesunięcie w górę krzywej dochodowości.
Koniec tygodnia nie powinien przynieść istotnych zmian w obrazie złotego; kurs EUR/PLN powinien konsolidować się wokół poziomu 4,38 - oceniają ekonomiści. Na krajowym rynku długu możliwe jest odreagowanie wcześniejszych zwyżek rentowności.
Rynek walutowy nie zareagował na decyzję EBC o pozostawieniu stóp procentowych w strefie euro na niezmienionym poziomie oraz na wypowiedzi prezes EBC. Kurs EUR/PLN niemal nie zmienił się. Rentowności SPW spadły w ślad za rynkami bazowymi. Zdaniem ekonomistów, rentowności obligacji mogą w najbliższym czasie dalej spadać, a złoty pozostanie stabilny wobec EUR i USD.
Kurs EUR/PLN spadł w środę o ok. 2 gr, do 4,372. Rentowności krajowych obligacji rosną na całej długości krzywej. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie złoty może podążać w kierunku 4,40/EUR, a wzrost rentowności 10-letnich SPW powinien zatrzymać się poniżej 5,4 proc.
Kurs EUR/PLN rośnie w czwartek o ok. 0,1 proc., do poziomu ok. 4,403. Rentowności polskich obligacji skarbowych lekko spadają. Zdaniem ekonomistów, osłabienie złotego wobec euro powinno zatrzymać się na poziomie 4,43, a rentowności SPW będą konsolidować się na obecnych poziomach. Czynnikiem ryzyka są kwestie polityczne, związane z ustawą budżetową na 2024 r.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus