Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBW20TR
41.88+0.03(+0.07%)BETA ETF WIG20TR
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Na warszawskiej giełdzie panuje mała zmienność, a główne indeksy notują niewielkie zwyżki. Wyjątkiem jest WIG20, który znajduje się na poziomie wtorkowego zamknięcia. Nadal silne są banki, a spółki energetyczne i część spółek surowcowych kontynuuje spadki. Zdaniem analityków, w najbliższym czasie WIG20 może dojść do poziomu ok. 2.495 pkt., jednak warunkiem będą dobre nastroje na rynkach bazowych.
Na wykresie dziennym WIG20 wczoraj wyrysowana została kolejna biała świeca, tym razem o jeszcze wyższym korpusie aniżeli w dwu poprzednich sesjach. Kupujący zdecydowaną przewagę zdobyli po godz. 15.00, w ostatnich dwu godzinach handlu w Warszawie, a ciężar wzrostów ponownie wzięły na siebie banki...
Kolejne wyższe od prognoz dane o inflacji w USA zostały zignorowane, a europejskie i amerykańskie indeksy akcyjne, mimo presji ze strony dolara i wzrostu rentowności obligacji poszły wyraźnie w górę. Wpisała się w to także GPW, na której WIG20 zaliczył najlepszą sesję od 1 grudnia 2023 r.
Wtorkowe notowania na rynkach światowych zostały podporządkowane odczytom amerykańskich wskaźników inflacji CPI. W efekcie sesje w Europie zostały podzielone na przed i po 13:30. W otoczenie wpisała się GPW, gdzie WIG20 skonsolidował się na pierwszej połowie sesji, by w drugiej razem ze światem odpowiadać na publikacje z USA. Dane okazały się wyższe od oczekiwań.
Po neutralnym początku sesji, po południu nastroje na warszawskiej giełdzie wyraźnie się poprawiły. WIG20 wzrósł o 2,3 proc. Alior Bank, mBank i Pekao zanotowały zwyżki o 4-5 proc., a PKO BP zyskał ponad 3 proc. Budimex odrobił część strat z poniedziałku. Słaby był natomiast sektor energetyczny i wydobywczy.
Największe polskie banki oraz kurs CD Projektu były w poniedziałek liderami wzrostów w WIG20, który zyskał drugi dzień z rzędu. Uwagę zwracał kurs Budimeksu, który ciążył indeksowi średnich spółek. Kilka rekomendacji i wyników zachowało kursami popularnych spółek.
Notowania cen akcji największego polskiego producenta gier zyskują najwięcej w czasie poniedziałkowej sesji ze wszystkich spółek WIG20. Kurs CD Projektu w tym roku jeszcze tak wysoko nie był.
Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,66 procent przy blisko 1,17 mld złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,40 procent z licznikiem obrotu pokazującym blisko 1,39 mld złotych.
Podczas piątkowej sesji na warszawskim parkiecie panowała zmienność. Przez pierwsze godziny notowań indeksy spadały, a WIG20 przez krótki czas znajdował się na poziomie 2.310 pkt. Po południu indeks zmienił kierunek i ostatecznie, na zamknięciu wyniósł niemal 2.352 pkt, po wzroście o 0,66 proc. Poprawił się sentyment wokół sektora bankowego i WIG-Banki wzrósł o 0,46 proc. Zdaniem analityków, w przyszłym tygodniu na notowania będzie wpływać wygasanie kontraktów na...
To już drugi tydzień korekty na warszawskim parkiecie. Flagowy indeks GPW pogłębił w nim spadki i licząc od początku roku, jest już notowany blisko neutralnego poziomu. Piątek skończył się jednak na plusie. Gwiazdą sesji została spółka Leszka Czarneckiego, która chce wypłacić ogromną dywidendę.
- Nie wychodzimy z WIG20 (zresztą już po raz drugi) dlatego, że się dzieje źle, ale z powodów matematyczno-technicznych. Indeks WIG20 to indeks nie tylko największych firm, ale i najbardziej płynnych. Płynność innych firm jest teraz większa. Ale nie mówimy ostatniego słowa - tłumaczy Artur Wiza, wiceprezes Asseco Poland. Ale wrócimy! - dodaje.
Główne indeksy warszawskiej giełdy notowane są lekko poniżej czwartkowego zamknięcia. WIG20 jest najsłabszy i idzie w dół o 0,6 proc. Akcje PKO BP nadal spadają, jednak duża część pozostałych banków zachowuje się lepiej od rynku. Inwestorzy czekają na popołudniowe dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych.
WIG20 i WIG-Banki kontynuowały wczoraj spadkowe korekty, pomimo bardzo dobrych nastrojów na najważniejszych zagranicznych giełdach (niemiecki DAX czy amerykańskie S&P500 i Nasdaq – wszystkie indeksy poprawiły swoje historyczne maksima notowań). Dla WIG20 sporym ciężarem było DINO, w mWIG40 – Eurocash, czyli przedstawiciele detalicznego handlu spożywczego, po tym jak Jeronimo Martins opublikowało najświeższe wyniki finansowe, a ustami swojego prezesa zapowiedziało dalszą...
Wskaźnik udziału kobiet we władzach firm z mWIG40 wyniósł w 2023 r. 17,4 proc. i był rekordowy. Różnorodność władz średniaków była wyższa niż w firmach z WIG20 i sWIG80. W minionym roku udział pań w zarządach wszystkich spółek giełdowych wzrósł. Jakie czynniki będą determinować zmiany w podejściu do kwestii różnorodności?
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 1,48 procent przy przeszło 1,14 mld złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 1,07 procent przy przeszło 1,35 mld złotych obrotu.
Czwartkowa sesja na GPW upłynęła pod znakiem spadków. Największe straty notował indeks blue chipów warszawskiej giełdy, lepiej radziły sobie małe spółki, a średnie rzutem na taśmę zdołały zakończyć dzień tuż nad punktem odniesienia. Najgorszy dzień ma za sobą Dino, którego notowania pociągnęły w dół wyniki Biedronki. Liderem WIG20 był KGHM, który powitał wczoraj nowego prezesa.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus