Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Najbliższe tygodnie pozwolą inwestorom ocenić, jak szybko nowy prezydent USA będzie wprowadzać w życie zapowiedziane ok. 100 decyzji na początek urzędowania; dla rynków finansowych ważne będą zwłaszcza decyzje dot. ceł - oceniają analitycy ING BSK. Ich zdaniem PLN powinien w tym tygodniu ciążyć w kierunku 4,25-28/EUR.

Polska waluta pozostaje mocna po „jastrzębich” wypowiedziach prezesa NBP w dniu zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Dyskusja o obniżkach stóp proc. bez danych o płacach za I kw. 2025 r., które będą dostępne w II poł. kwietnia, nie miałaby merytorycznych podstaw, ale jednocześnie nie jest to sygnał, kiedy taka dyskusja miałaby się rozpocząć - poinformowała członkini RPP Joanna Tyrowicz w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBoC) w komunikacie.

To będzie tydzień z Donaldem Trumpem w roli głównej, który już formalnie przejmie władzę w Stanach Zjednoczonych. Zatrząść rynkami może też Bank Japonii.

Polska zanotowała spadek w niechlubnym rankingu euroinflacji, osuwając się z czwartego na szóste miejsce. Inflacyjnym liderem pozostała Rumunia.

Bez większych zmian złoty przyjął decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Teraz czeka na konferencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który na ostatnim takim spotkaniu brzmiał jastrzębio.

Polskie akcje mogą być atrakcyjną inwestycją w 2025 roku, gdyż są nisko wyceniane, a stopa dywidend jest na najwyższym poziomie w historii - uważają zarządzający Santander TFI. Ich zdaniem, część aktywów warto mieć w akcjach amerykańskich spółek, chociaż ich potencjał wydaje się nieco ograniczony.

Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami ekonomistów Rada Polityki Pieniężnej na styczniowym posiedzeniu postanowiła nie zmieniać poziomu stóp procentowych.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Grudniowy wskaźnik inflacji bazowej okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań ekonomistów i nadal znajduje się wyraźnie powyżej celu inflacyjnego NBP.

Kurs euro o poranku utrzymywał się blisko wieloletnich minimów, pomimo bardzo mocnego dolara.

Ankietowane przez PAP Biznes ośrodki oceniają, że w RPP wzrosła polaryzacja ws. nastawienia do zmian w polityce pieniężnej. Wyraźnie wzrosły oceny jastrzębiego nastawienia A. Glapińskiego, G. Masłowskiej i I. Dąbrowskiego. W gołębim kierunku przesunęły się oceny L. Koteckiego, H. Wnorowskiego, C. Kochalskiego i P. Litwiniuka.

Rentowność 10-letnich obligacji rządu polskiego po raz pierwszy od października 2023 roku przekroczyła poziom 6%.

Pod koniec 2024 roku tempo wzrostu kosztów życia w największej gospodarce świata ponownie przyspieszyło, oddalając się od 2-procentowego celu Rezerwy Federalnej.

W oczekiwaniu na publikację statystyk inflacji CPI ze Stanów Zjednoczonych doszło do skorygowania siły dolara oraz umocnienia złotego w relacji do euro.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE Finalny odczyt grudniowej inflacji CPI ponownie zaskoczył ekonomistów. Okazało się bowiem, że indeks cen dóbr konsumpcyjnych pozostał na tym samym poziomie co w listopadzie.

Rok 2024 był bardzo dobry dla rynku kryptowalut. Otwarcie się USA na ETF-y dla bitcoina było przełomowym wydarzeniem. Przebicie kwoty 100 tys. dolarów na bitcoinie dla niektórych było kwestią marzeń, a to była rzeczywistość roku ubiegłego. Do tego trzeba dodać, że ETF na bitcoina od BlackRock przebił ich ETF-a na złoto w kwestii kapitalizacji – mówi Piotr Szopa, ekspert zondacrypto. Jego zdaniem warto odnotować istotne wydarzenie w Europie, czyli uregulowanie rynku...

Końcówka 2024 roku przyniosła dalsze przyspieszenie węgierskiej inflacji CPI. Jego skala przekroczyła oczekiwania ekonomistów i postawia w trudnym położeniu władze Narodowego Banku Węgier.

Kurs euro utrzymał się w trendzie bocznym obowiązującym od początku grudnia. Wciąż niezmiernie mocny pozostaje dolar amerykański.

Rentowności brytyjskich obligacji skarbowych znalazły się najwyżej od 16 lat po tym, jak rynki zaczęły wątpić w finansowe fundamenty Zjednoczonego Królestwa.

Rząd chce w II kw. 2025 przyjąć projekt ustawy, który ma na celu stworzenie norm prawnych umożliwiających sądom szybsze rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego - podano w wykazie prac Rady Ministrów.

Eksport w listopadzie spadał, najmocniej w kategorii obejmującej środki transportu - podał NBP, komentując dane o bilansie płatniczym w listopadzie.

Presja płacowa może okazać się bardziej uporczywa niż dotychczas zakładano, a zachowanie płac w pierwszych miesiącach 2025 r. może przesądzić o działaniach RPP - oceniają ekonomiści Citi Handlowego. Ich zdaniem być może mamy do czynienia z efektami nawet trzeciej rundy w dostosowaniach płacowych.

Kurs euro do dolara pewnymi krokami zmierza w kierunku 1,0000. To nie pomagało polskiemu złotemu, które w poniedziałek rano traciło zarówno do euro jak i do dolara.

Rynki powoli wychodzą ze świątecznego trybu. W mijającym tygodniu poznaliśmy szereg ważnych danych ze spółek, ale też i makroekonomicznych. Zapraszamy na gospodarcze podsumowanie tygodnia na wykresach.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus