Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Kurs euro utrzymuje się w wąskiej, trwającej od początku wakacji konsolidacji. Rozruszać go może jednak debata prezydencka w Stanach Zjednoczonych.
Wyraźny wzrost cen napojów alkoholowych oraz żywności przyczynił się do tego, że inflacja CPI w Czechach drugi miesiąc z rzędu przekroczyła cel banku centralnego.
Po lipcowym nieoczekiwanie silnym przyspieszeniu sierpień przyniósł ostrzejsze od prognoz wyhamowanie węgierskiej inflacji CPI.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników w najbliższych dniach opublikuje komunikat po konsultacjach publicznych dotyczący przeglądu wskaźników – poinformował prezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, podczas debaty organizowanej przez ZBP i PAP Biznes. Jak wskazał, tzw. Mapa Drogowa zostanie nieco skorygowana, ale końcowy termin reformy pozostaje bez zmian.
Przeprowadzenie emisji obligacji opartej o nowy wskaźnik referencyjny przez resort finansów raczej nie nastąpi w tym roku - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop, podczas debaty organizowanej przez Związek Banków Polskich.
Kurs euro utrzymał się w tegorocznym trendzie bocznym w oczekiwaniu na czwartkową obniżkę stóp procentowych w Europejskim Banku Centralnym.
Z analizy modelu prognostycznego NBP wynika, że stopą, która miałaby szansę zapewnić sprowadzenie inflacji do celu, jest 7,75 proc. - ocenia członkini RPP Joanna Tyrowicz.
Na czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński nieco złagodził ton swoich wypowiedzi w kontekście terminu możliwych obniżek stóp procentowych, co kontrastowało z komunikowaną wcześniej odległą perspektywą 2026 r. Złoty nieco osłabł, ale ważniejszym testem będzie reakcja na piątkowe dane z USA.
Druga połowa 2025 roku to może być moment na obniżkę stóp procentowych - ocenił członek RPP Przemysław Litwiniuk w rozmowie z TOK FM.
Prezes NBP złagodził nastawienie w polityce pieniężnej, wskazując, że możliwy termin obniżki stóp to czas po II kw. 2025 lub nawet wcześniej, przy optymistycznej interpretacji ryzyk inflacyjnych - oceniają ekonomiści.
Kluczowe negatywne ryzyko dla ratingu Polski to gwałtowny wzrost relacji długu general govenrment do PKB w średnim terminie, np. z powodu niepowodzenia w konsolidacji fiskalnej - oceniła w czwartkowej nocie agencja ratingowa Fitch.
Agencja S&P Global Ratings zakłada stopniową redukcję deficytu fiskalnego Polski i będzie to monitorować w średnim terminie - poinformował PAP Biznes główny analityk agencji na Polskę, Ludwig Heinz. Dodał, że większym ryzykiem dla ratingu - niż krótkoterminowe kwestie fiskalne - byłoby dłuższe spowolnienie gospodarcze lub nowe szoki zewnętrzne.
Wyższy deficyt nie będzie elementem zmieniającym reguły gry w kwestii obniżek stóp procentowych w Polsce, a RPP ostatecznie będzie skupiać się na wzroście płac, ale też jednostkowych kosztów pracy - oceniają ekonomiści mBanku.
EBC obniży we wrześniu stopy procentowe o 25 pb. - oceniają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie.
Polskie firmy zapłacą podatek, zagraniczne dostaną zwolnienie? Trzy wątpliwości w regulacjach krypto
"Polska posiada jeden z największych sektorów krypto w Europie." Jednocześnie próba jej uregulowania w Polsce budzi wątpliwości w przynajmniej trzech obszarach, które mogą spowodować, że lokalne firmy wyprowadzą się za granicę - mówi nam mecenas Artur Bilski - główny prawnik w Binance Polska.
Zgodnie z powszechnymi oczekiwania Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu nie zmieniła poziomu stóp procentowych.
Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-lipiec 2024 roku wyniósł 23,972 mld zł, wzrósł o 65,3 proc. rdr - poinformował Narodowy Bank Polski. W samym lipcu zysk sektora wyniósł 3,97 mld zł.
Zdecydowane ruchy inwestorów na rynkach akcji nie mają swojego odzwierciedlenia na rynku walut. Złoty pozostaje dość stabilny w notowaniach z euro, a eksperci oczekują, że polską walutę będzie wspierać środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej.
Stopy procentowe w Polsce powinny być obniżone w najbliższym czasie - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Tegoroczną listę najbardziej udanych debiutów amerykańskich ETF-ów podbiły giełdowe fundusze na kryptowaluty, zajmując na niej aż 13 z 25 pozycji. Ich popularność przyćmiła niejedną prognozę i to nawet z tych najbardziej optymistycznych.
W nadchodzących dniach rozstrzygnie się, jak agresywnym ruchem Rezerwa Federalna rozpocznie obniżki stóp procentowych. Choć dolar na finiszu sierpnia rozpoczął korekcyjne odreagowanie letniej zapaści, której kulminacyjnym punktem było gołębie wystąpienie szefa Fed w Jackson Hole, to oczekiwania odnośnie do skali zbliżającego się i nieuniknionego luzowania pozostały wyśrubowane. Bieżąca wycena mówi, że na trzech tegorocznych posiedzeniach FOMC zredukuje koszt pieniądza...
Rynek walutowy lokalnie czeka na komunikat z RPP oraz konferencję prezesa NBP. Globalnie liczyć się będą przede wszystkim dane z amerykańskiego rynku pracy.
W sierpniu indeks cen dóbr konsumpcyjnych w Szwajcarii pozostał na tym samym poziomie co w lipcu. Oznacza to, że - średnio rzecz biorąc - ceny nie wzrosły. Szwajcarska inflacja CPI już od 15 miesięcy utrzymuje się w celu SNB.
Werdykt wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej w zasadzie jest przesądzony. Wątpliwości dotyczą tylko tego, jakie nastawienie pokaże prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Kurs euro do złotego pozostawał stabilny, a dolar odrabiał niedawne straty. To może być leniwy dzień na foreksie ze względu na brak handlujących z Ameryki.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus