Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Globalnie euro pozostaje pod presją sprzedających, co premiuje franka szwajcarskiego względem wspólnotowej waluty.
Prace nad cyfrowym odpowiednikiem gotówki w strefie euro weszły w fazę przygotowań. Jednym z jej elementów jest opracowanie schematu podziału kompetencji poszczególnych instytucji. Pod wieloma względami struktura systemu zaczyna przypominać czterostronne schematy kart płatniczych.
Mimo ogromnego umocnienia złotego przez ostatni rok, jest on wciąż niedowartościowany do dolara, euro czy funta – tak wynika z najnowszej aktualizacji popularnego indeksu Big Maca, mierzącego parytet siły nabywczej za pomocą kanapki z restauracji McDonald’s. Według niego w kantorach za amerykańską walutę powinniśmy płacić 3,50 zł.
Rok 2025 r. może być dla polskiej gospodarki lepszy niż 2024 r., w bieżącym roku PKB Polski wzrośnie o ok. 3 proc., a w kolejnym wzrost może przekroczyć 4 proc. - ocenia główny ekonomista Banku Pekao Ernest Pytlarczyk. W takich warunkach Rada Polityki Pieniężnej może utrzymywać stopy procentowe na wyższym poziomie przez dłuższy czas.
Statystyki PKB za IV kwartał powinny potwierdzić tezę, że większość zachodniej Europy znalazła się w płytkiej recesji. Za to po wynikach spółek inwestorzy oczekują wyraźnej poprawy zysków.
Umocnienie dolara na parze z euro stwarza ryzyko dalszego osłabienia złotego. Analitycy liczą jednak, że kurs euro pozostanie w konsolidacji.
Obniżki stóp procentowych w Polsce o 50-75 pb są obecnie realnym scenariuszem - ocenia główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski. Jeśli w warunkach łagodzenia polityki pieniężnej przez inne banki centralne, stopy proc. w Polsce pozostawałyby bez zmian, pojawiłoby się ryzyko istotnej aprecjacji złotego, które zagroziłoby konkurencyjności polskiego eksportu.
Złoty ma potencjał do umocnienia w 2024 r., jednak jego zakres nie jest znaczny; wiele czynników wspierających krajową walutę zostało już uwzględnionych przez rynek - ocenia główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski. Rok 2024 może być jednak okresem podwyższonej zmienności na rynkach.
W grudniu tempo przyrostu podaży pieniądza w Polsce ponownie przyspieszyło i zmierza w stronę dwucyfrowych wartości.
Ministerstwo Finansów obniża w lutowej ofercie oprocentowanie obligacji detalicznych o 10 pb., za wyjątkiem papierów stałoprocentowych 3-miesięcznych - wynika z komunikatu o nowej ofercie obligacji oszczędnościowych na najbliższy miesiąc.
Największa gospodarka świata zakończyła rok 2023 w znacznie lepszej formie, niż się tego powszechnie spodziewano.
Od pewnego czasu uczestnicy rynku zastanawiają się, kiedy bank centralny eurolandu zacznie stopy procentowe obniżać.
Bank centralny Turcji zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych i zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami wyniósł cenę pieniądza do najwyższego poziomu od przeszło 20 lat.
Uczestnicy rynku czekają na komunikat Europejskiego Banku Centralnego, który powinien przełożyć się na notowania euro do dolara i w konsekwencji też na kurs euro do złotego.
Styczniowe odczyty PMI z Francji, Niemiec oraz całej strefy euro utrzymały się na recesyjnych poziomach, w przypadku sektora usługowego rozczarowując większość ekonomistów.
Kurs euro jednego dnia potrafi pójść o dwa grosze w górę, by następnego równo mocno spaść.
Zaczęło się od awarii na platformie XTB, a skończyło na reklamacjach klientów. Wielu z nich odzyskało środki, ale pojawiły się też przypadki, w których broker odmówił zwrotu. W jednym z nich wydarzyło się to po wcześniejszej zgodzie, która okazała się “edytorską pomyłką”.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus