Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Wydarzeniem dnia na rynku złotego teoretycznie powinna być decyzja Rady Polityki Pieniężnej. Ale tylko teoretycznie, bo rynek nie spodziewa się tu żadnych nowości.
Widoczne jest ryzyko, że wraz z powrotem fiskalnych reguł UE, Polska będzie objęta procedurą nadmiernego deficytu - powiedziała podczas Credit Outlook Warsaw 2024 analityczka agencji ratingowej Fitch, Małgorzata Krzywicka.
Kurs euro ruszył w górę, odbijając się z najniższych poziomów w tym roku po tym, jak agencja Fitch ostrzegła inwestorów przed konsekwencjami eskalacji napięć politycznych w Polsce.
Nikt nie oczekuje, aby na lutowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zmieniła poziom stóp procentowych.
Po kilku dniach silnej aprecjacji polski złoty zaczął tracić na wartości względem euro. Zdaniem analityków potencjał do dalszego umocnienia PLN w krótkim terminie wyczerpał się.
Zaostrzenie kryteriów kredytowych dotknie zarówno konsumentów, jak i firm przy utrzymaniu kryteriów dla kredytów mieszkaniowych - wynika z cyklicznej ankiety NBP. Banki oczekują wzrostu popytu na kredyt ze strony firm, spadku popytu na kredyty mieszkaniowe oraz zachowania popytu na kredyty konsumpcyjne.
Styczeń przyniósł stabilizację tureckiej inflacji konsumenckiej na poziomach grubo przekraczających 60% - wynika z oficjalnych danych rządowych statystyków.
Agencja Moody’s potwierdziła długoterminową ocenę ratingową dla Energi na poziomie Baa1, z perspektywą stabilną - poinformowała agencja w komunikacie. (PAP Biznes)
Styczniowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się szokiem dla ekonomistów i inwestorów. Wzrost zatrudnienia blisko dwukrotnie przekroczył oczekiwania.
Ankieta przeprowadzona przez popularną giełdę kryptowalut pokazuje jasno sentyment na rynku. Większość inwestorów wypatruje nowych szczytów i liczy przyszłe zyski, ale w dyskusji pojawiają się też katastroficzne wizje. Dokąd zawędruje w tym roku bitcoin?
Trwa dobra passa polskiej waluty. Po raz pierwszy od połowy grudnia kurs euro obniżył się do poziomu 4,30 zł. Złotemu sprzyjają szampańskie nastroje na Wall Street i malejące rynkowe stopy procentowe w USA.
Styczeń przyniósł niewielką redukcję rocznej inflacji HICP w strefie euro. Stawia to w trudnym położeniu Europejski Bank Centralny, który steruje gospodarką znajdującą się w łagodnej recesji.
Szybko spadająca inflacja pozwoliła chilijskiemu bankowi centralnemu na kolejną ostrą redukcję stóp procentowych.
Kurs euro do złotego spadł do najniższego poziomu od końcówki grudnia i to w dodatku na przekór niesprzyjającemu otoczeniu globalnemu.
Styczniowy odczyt PMI pokazał kontynuację recesji w polskim sektorze wytwórczym. Było to spore rozczarowanie.
Było to czwarte z rzędu posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), na którym zapadła decyzja o pozostawieniu stopy funduszy federalnych na niezmienianym poziomie. Cena pieniądza w USA pozostała na najwyższym poziomie od 23 lat.
Styczeń przyniósł dalsze postępy na polu dezinflacji w największej gospodarce Europy. Tempo spadku siły nabywczej pieniądza pozostaje jednak zbyt wysokie.
Rok 2023 przyniósł stagnację w polskiej gospodarce. Patrząc tylko przez pryzmat produktu krajowego brutto był to drugi najgorszy rok od przynajmniej 30 lat.
Kurs euro spadł o 4 grosze i w środę rano znalazł się na najniższym poziome od blisko trzech tygodni.
Narodowy Bank Węgier zdecydował się na czwartą z rzędu obniżkę stóp procentowych. Jej skala nieco zaskoczyła ekonomistów, mimo szybkiego spadku inflacji CPI nad Balatonem.
Końcówka 2023 roku stała pod znakiem ożywienia gospodarczego na południu Europy, czemu towarzyszyła recesja w Niemczech.
Choć nasi zachodni sąsiedzi póki co uniknęli „technicznej recesji”, to w istocie największa gospodarka Europy pogrążona jest w poważnym kryzysie.
Euro na parach z dolarem amerykańskim i frankiem szwajcarskim pozostaje pod presją sprzedających. Z kolei kurs euro do polskiego złotego pozostaje stabilny po zeszłotygodniowych perturbacjach.
Po pięciu kwartałach ujemnego bądź niemal zerowego wzrostu gospodarka Czech przerwała kiepską passę i zanotowała najlepszy kwartał od 2022 roku.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus