Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Świat finansów już od pewnego czasu spekuluje, że źródłem kolejnego kryzysu finansowego będzie rynek nieruchomości komercyjnych.
Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-grudzień 2023 roku wyniósł 27,56 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 159,7 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski.
Na tle pogrążonego w marazmie kontynentu pozytywnie wyróżniły się gospodarki europejskiego Południa.
Dynamika kwartalna okazała się nadspodziewanie dobra, lecz wzrost w ujęciu rocznym nieco rozczarował.
Polska waluta słabnie od czasu publikacji danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Uporczywie wysoka inflacja w Ameryce może pokrzyżować rachuby na rychłe cięcia stóp procentowych w Fedzie.
Wygląda na to, że inflacja w największej gospodarce świata jest bardzo „lepka”, co może uniemożliwić Rezerwie Federalnej wiosenne cięcie stóp procentowych.
Rynek liczy, że popołudniowe dane otworzą drogę majowej obniżce stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.
W styczniu inflacja CPI w Szwajcarii spadła do najniższego poziomu od 2021 roku i już od 8 miesięcy grzecznie mieści się w celu banku centralnego.
W ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowców – wynika z opracowanej przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych bazy wyroków zapadłych w 2023 roku. Dodano, że w 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia.
Kilka tysięcy Serbów protestowało w poniedziałek w Północnej Mitrovicy w Kosowie z powodu decyzji władz w Prisztinie, na mocy której w kraju można płacić wyłącznie w euro, co oznacza, że z obiegu wyłączono serbskiego dinara.
W III kwartale 2023 r. duży wpływ na powiększenie się skali spadku cen importu miały ceny paliw, które spadły o 38,6 proc. rdr - podaje NBP w raporcie poświęconym bilansowi płatniczemu w III kwartale. Wzrost importu odnotowano jedynie w środkach transportu, głównie rosnącego popytu na samochody osobowe.
Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2023 roku wyniosły 4,9 mld zł, tyle samo co w analogicznym kwartale 2022 roku - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kwartał.
Obecnie obraz polskiej gospodarki - w tym relatywnie wyższe stopy procentowe, zdecydowanie większy napływ funduszy unijnych i poprawa relacji dyplomatycznych z UE - wydaje sprzyjać umocnieniu złotego - oceniają ekonomiści Citi.
Przez ostatnie dni na kurs euro do złotego spory wpływ miały wydarzenia krajowe. Zdaniem analityków ta sytuacja ulegnie zmianie i notowania pary euro-złoty powrócą „pod zarząd” czynników globalnych.
Bitcoinowe fundusze ETF wciąż przyciągają nowe pieniądze od inwestorów, a król kryptowalut notuje siódmy wzrostowy dzień z rzędu i najlepszy tydzień od roku.
W ciągu kilku lat ceny skipassów w alpejskich kurortach wzrosły o przynajmniej 50%. Ekonomiści z Incrementum sugerują, że to nie tyle kwestia aprecjacji narciarskich karnetów, co spadku siły nabywczej wspólnotowej waluty
Niektórzy członkowie Rady wyrażali w styczniu opinię, że poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych, żeby były spójne z celem - wynika z opisu dyskusji na styczniowym posiedzeniu RPP.
Inflacja na Węgrzech ponownie – i znów pozytywnie – zaskoczyła ekonomistów. Zgodnie z oczekiwaniami w styczniu odnotowano mocne wyhamowanie wzrostu cen, ale spadek inflacji CPI u naszych „bratanków” był nawet głębszy od założeń.
Czwartkowe wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego musiało być szokiem dla wielu ekonomistów. Do niedawna zatwardziały „gołąb” nagle obrósł w jastrzębie piórka i zadeklarował twardą walkę z inflacją. To dobra wiadomość dla naszej waluty.
Widać argumenty, które w określonych warunkach mogłyby przemawiać za skorygowaniem błędu obniżek stóp z ub. roku - ocenił członek RPP Przemysław Litwiniuk, w rozmowie z radiem TOK FM.
Inflacja bazowa średnioroczna w 2024 roku wyniesie ok. 5 proc. - poinformował w telewizji BIZNES24 członek RPP Ludwik Kotecki.
Tym razem cięcie było nie tylko głębsze od poprzedniego, ale też przekroczyło oczekiwania większości ekonomistów.
Rynek walutowy bez większych emocji czeka na popołudniowe wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego, choć w przeszłości wypowiedzi prezesa Glapińskiego potrafiły wydatnie osłabić złotego.
Na pytania Bankier.pl odpowiedział Marcin Niewiadomski, szef DM TMS OANDA Brokers - jednego z najstarszych domów maklerskich w Polsce, który w ostatnich latach został przejęty przez międzynarodową firmę brokerską, gdzie pełni też funkcję dyrektora na Europę.
Na koniec stycznia oficjalne aktywa rezerwowe zarządzane przez Narodowy Bank Polski (NBP) wynosiły 175,2 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 189,6 mld - poinformował w środę bank centralny.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus