Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Styczeń przyniósł głęboki spadek inflacji CPI w Polsce – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Na skutek wygaśnięcia efektu bazy styczeń przyniósł głęboki spadek inflacji CPI w Czechach. Inflacyjny regres był nawet większy od oczekiwań ekonomistów.
W czwartym kwartale produkt krajowy Japonii był realnie mniejszy niż w kwartale poprzednim. W ten sposób to pogrążone w gospodarczym kryzysie Niemcy formalnie stały się trzecią gospodarką świata.
Świat finansów już od pewnego czasu spekuluje, że źródłem kolejnego kryzysu finansowego będzie rynek nieruchomości komercyjnych.
Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-grudzień 2023 roku wyniósł 27,56 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 159,7 proc. - poinformował Narodowy Bank Polski.
Na tle pogrążonego w marazmie kontynentu pozytywnie wyróżniły się gospodarki europejskiego Południa.
Dynamika kwartalna okazała się nadspodziewanie dobra, lecz wzrost w ujęciu rocznym nieco rozczarował.
Polska waluta słabnie od czasu publikacji danych inflacyjnych ze Stanów Zjednoczonych. Uporczywie wysoka inflacja w Ameryce może pokrzyżować rachuby na rychłe cięcia stóp procentowych w Fedzie.
Wygląda na to, że inflacja w największej gospodarce świata jest bardzo „lepka”, co może uniemożliwić Rezerwie Federalnej wiosenne cięcie stóp procentowych.
Rynek liczy, że popołudniowe dane otworzą drogę majowej obniżce stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.
W styczniu inflacja CPI w Szwajcarii spadła do najniższego poziomu od 2021 roku i już od 8 miesięcy grzecznie mieści się w celu banku centralnego.
W ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowców – wynika z opracowanej przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych bazy wyroków zapadłych w 2023 roku. Dodano, że w 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia.
Kilka tysięcy Serbów protestowało w poniedziałek w Północnej Mitrovicy w Kosowie z powodu decyzji władz w Prisztinie, na mocy której w kraju można płacić wyłącznie w euro, co oznacza, że z obiegu wyłączono serbskiego dinara.
W III kwartale 2023 r. duży wpływ na powiększenie się skali spadku cen importu miały ceny paliw, które spadły o 38,6 proc. rdr - podaje NBP w raporcie poświęconym bilansowi płatniczemu w III kwartale. Wzrost importu odnotowano jedynie w środkach transportu, głównie rosnącego popytu na samochody osobowe.
Transfery do Polski od emigrantów w III kwartale 2023 roku wyniosły 4,9 mld zł, tyle samo co w analogicznym kwartale 2022 roku - podał NBP w pełnym bilansie płatniczym za III kwartał.
Obecnie obraz polskiej gospodarki - w tym relatywnie wyższe stopy procentowe, zdecydowanie większy napływ funduszy unijnych i poprawa relacji dyplomatycznych z UE - wydaje sprzyjać umocnieniu złotego - oceniają ekonomiści Citi.
Przez ostatnie dni na kurs euro do złotego spory wpływ miały wydarzenia krajowe. Zdaniem analityków ta sytuacja ulegnie zmianie i notowania pary euro-złoty powrócą „pod zarząd” czynników globalnych.
Bitcoinowe fundusze ETF wciąż przyciągają nowe pieniądze od inwestorów, a król kryptowalut notuje siódmy wzrostowy dzień z rzędu i najlepszy tydzień od roku.
W ciągu kilku lat ceny skipassów w alpejskich kurortach wzrosły o przynajmniej 50%. Ekonomiści z Incrementum sugerują, że to nie tyle kwestia aprecjacji narciarskich karnetów, co spadku siły nabywczej wspólnotowej waluty
Niektórzy członkowie Rady wyrażali w styczniu opinię, że poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych, żeby były spójne z celem - wynika z opisu dyskusji na styczniowym posiedzeniu RPP.
Inflacja na Węgrzech ponownie – i znów pozytywnie – zaskoczyła ekonomistów. Zgodnie z oczekiwaniami w styczniu odnotowano mocne wyhamowanie wzrostu cen, ale spadek inflacji CPI u naszych „bratanków” był nawet głębszy od założeń.
Czwartkowe wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego musiało być szokiem dla wielu ekonomistów. Do niedawna zatwardziały „gołąb” nagle obrósł w jastrzębie piórka i zadeklarował twardą walkę z inflacją. To dobra wiadomość dla naszej waluty.
Widać argumenty, które w określonych warunkach mogłyby przemawiać za skorygowaniem błędu obniżek stóp z ub. roku - ocenił członek RPP Przemysław Litwiniuk, w rozmowie z radiem TOK FM.
Inflacja bazowa średnioroczna w 2024 roku wyniesie ok. 5 proc. - poinformował w telewizji BIZNES24 członek RPP Ludwik Kotecki.
Tym razem cięcie było nie tylko głębsze od poprzedniego, ale też przekroczyło oczekiwania większości ekonomistów.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus