Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Mocne cięcie stóp procentowych w Rezerwie Federalnej przełożyło się na osłabienie dolara i umocnienie złotego w relacji do euro.
Roczna dynamika produkcji przemysłowej w sierpniu ponownie znalazła się pod kreską. Wygląda na to, że na ożywienie w sektorze wytwórczym będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował się na pierwszą od marca 2020 roku obniżkę stóp procentowych.
Wraz z cięciem stóp procentowych przez zagraniczne banki centralne rośnie presja na Radę Polityki Pieniężnej; im szybciej stopy na świecie będą spadać, tym szybciej może nastąpić luzowanie polityki pieniężnej w Polsce - ocenia ekonomista Banku Pekao Karol Pogorzelski. Dodaje, że obniżki stóp proc. w Polsce to nie jest bliska perspektywa.
Rumunia ponownie została krajem o najwyższej inflacji HICP w Unii Europejskiej, wyprzedzając Belgię i Polskę. Podwyższona inflacja wciąż jest problemem w wielu częściach Europy.
W oczekiwaniu na wieści z Rezerwy Federalnej złoty umocnił się wobec euro, a kurs dolara utrzymał się blisko tegorocznych minimów.
Na rynku walutowym obserwowana jest przede wszystkim słaba postawa dolara względem euro, co na kursie EUR/USD oznacza poziom najwyższy od końca sierpnia. Mało wzruszony na razie pozostaje tym złoty.
Rząd przygotuje plan odbudowy zalanych terenów, zaprezentuje go po zakończeniu działań ratunkowych - poinformował premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier wskazał, że będzie rozmawiał w tej sprawie z ministrem finansów; rząd będzie musiał przemyśleć założenia budżetowe.
Spada liczba ujawnionych fałszerstw banknotów - wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego. W 2023 roku w przypadku polskiego obiegu gotówkowego wskaźnik PPM (pieces per million), czyli liczba falsyfikatów przypadająca na 1 mln banknotów w obiegu gotówkowym, spadł do 1,30 z 1,38 w 2022 r .
Dolarowe notowania złota ustanawiają nowe nominalne rekordy wszech czasów, czemu towarzyszy spadek zaangażowania dużych i spekulacyjnie nastawionych inwestorów
Wykonanie budżetu po sierpniu było przyzwoite i wydaje się, że planowany na koniec 2024 r. deficyt nie jest zagrożony - oceniają ekonomiści Banku Pekao. Nowelizacja budżetu na bieżący rok może nie być potrzebna.
Inflacja bazowa, czyli wskaźnik cen dóbr konsumpcyjnych nieuwzględniający żywności, paliw i energii, w sierpniu obniżył się do 3,7 proc. względem 3,8 proc. odnotowanych w lipcu - poinformował Narodowy Bank Polski.
Kurs euro utrzymał się w dość wąskim korytarzu w oczekiwaniu na środowy komunikat z Rezerwy Federalnej.
mBank złożył na giełdzie w Luksemburgu prospekt emisyjny obligacji o wartości do 3 mld euro - podano na stronie Luxembourg Stock Exchange.
Wydarzeniem numer jeden nadchodzącego tygodnia powinna być pierwsza w tym cyklu obniżka stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.
Zdaniem analityków w najbliższych dniach losy złotego zależeć będą w przeważającej mierze od zachowania dolara amerykańskiego.
Niepokoi fakt, że ceny wciąż licznej grupy dóbr rosną w nieakceptowalnie szybkim tempie. W danych nie widać złagodzenia presji cenowej w gospodarce.
W przeliczeniu na polską walutę „giełdowa” cena złota otarła się o poziom 10 000 złotych za uncję.
Europejski Bank Centralny zdecydował się na drugą w tym cyklu obniżkę stóp procentowych. Skala redukcji stopy depozytowej wyniosła 25 pb., a refinansowej aż o 60 pb.
Kurs euro zaatakował barierę 4,30 zł, a dolar jest najdroższy od połowy sierpnia. To pokłosie zmian, jakie przez ostatnie 24 godziny zaszły na amerykańskim rynku finansowym.
Sierpniowy odczyt inflacji CPI okazał się minimalnie niższy od oczekiwań większości ekonomistów. Niepokoi jednak wciąż mocna inflacja bazowa oraz utrzymujące się wysokie tempo wzrostu cen usług.
Biorąc pod uwagę poprawiającą się perspektywę inflacji i oczekiwane obniżki stóp procentowych, zaangażowanie inwestorów zagranicznych w dług w PLN powinno stopniowo wzrastać - prognozują ekonomiści mBanku.
Odbiór debaty pomiędzy najważniejszymi kandydatami na urząd prezydenta USA został dostrzeżony na rynku walutowym. Osłabienie dolara wskazuje, że to Kamala Harris sprawiła lepsze wrażenie na wyborcach, co potwierdzają też pierwsze sondaże. Stabilny przy tym pozostał kurs EUR/PLN, a na horyzoncie są już ważne dane o inflacji w USA i decyzja EBC.
Dyskusja o wejściu Polski do strefy euro jest możliwa najwcześniej za 10 lat, gdy krajowa gospodarka osiągnie PKB w sile nabywczej na poziomie Niemiec - ocenił prezes NBP Adam Glapiński w trakcie wykładu w Warszawie.
W "Założeniach polityki pieniężnej na 2025 r." nie będzie istotnych zmian, zawarte w nim instrumenty sprawdziły się w ostatnich latach, dając przestrzeń do dużej elastyczności w działaniach - poinformował PAP Biznes członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Artur Soboń, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Jak wskazał, obecny poziom długu i deficytu jest istotnym elementem, który należy brać pod uwagę przy prowadzeniu polityki pieniężnej.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus