Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Trzeci kwartał 2025 roku - to zdaniem Ireneusza Dąbrowskiego z Rady Polityki Pieniężnej pierwszy moment, w którym będzie można obniżyć stopy procentowe.
Polsce może nie udać się naturalnie wyrosnąć z deficytu w 4-letniej perspektywie, konieczne będą ograniczenia wydatków, co może negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy - oceniają ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, deficyt sektora gg w 2024 r. wyniesie 6,1 proc. PKB, a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 5,6 proc. PKB.
Decyzje rządu - odmrożenie cen energii i polityka fiskalna - raczej oddalają perspektywę, gdy obniżanie stóp będzie możliwe - ocenia członek zarządu NBP Artur Soboń, w rozmowie z Radiem Rodzina.
Krajowy sektor bankowy pozostaje odporny, ryzyko cykliczne jest umiarkowane i nie zagraża stabilności finansowej w Polsce - podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego. Dynamika kredytu dla sektora niefinansowego odbudowuje się, ale w najbliższych 2 latach relacja kredytu do PKB nie wzrośnie wyraźnie.
Po danych z brytyjskiego rynku pracy zyskał funt szterling. Złoty we wtorek koryguje swoje notowania do głównych walut, po tym jak dzień wcześniej zachował się lepiej i zyskał do euro, gdy wotum zaufania nie otrzymał niemiecki kanclerz.
Grupa Conotoxia, właściciel Cinkciarz.pl, wykazywała straty nieprzerwanie od 8 lat, a ponoszone przez nią koszty przewyższały zyski nawet w momencie szczytowych obrotów kantoru. Straty rosły z roku na rok, by zbliżyć się do 200 mln złotych, podczas gdy zarząd pobierał gigantyczne wynagrodzenia. Z końcem 2024 r. na zapłatę czekają tymczasem wielomilionowe pożyczki.
Deficyt budżetu po listopadzie 2024 r. wyniósł 141.835,4 mln zł - podał resort finansów na stronie internetowej.
Listopad 2024 roku przyniósł przepowiadany przez ekonomistów ponowny wzrost inflacji bazowej w Polsce.
Koniunktura w europejskim przemyśle pozostaje martwa, podczas gdy sektor usług wykazał delikatne oznaki ożywienia – wynika ze wstępnych wyników grudniowego badania PMI
Kurs euro do dolara nie zareagował na obniżkę ratingu kredytowego Francji. Na parze z polskim złotym euro notowane jest blisko najniższych poziomów w tym roku.
Ostatnie miesiące pozornie przynosiły długoterminowe rozstrzygnięcia na rynku obligacji, a w praktyce rynek wciąż jest zawieszony między nadziejami na obniżki stóp i obawami o koszt nadmiernego zadłużenia - oceniają analitycy portalu Obligacje pl.
Pożądane byłyby zmiany w konstrukcji podatku bankowego, które sprzyjałyby rozwojowi akcji kredytowej szczególnie dla przedsiębiorstw - ocenił prezes NBP Adam Glapiński, w nagraniu zamieszczonym przez NBP.
Wobec perspektywy odmrożenia cen energii, przy oczekiwanym ożywieniu gospodarczym, wysokiej dynamice płac i podwyższonej inflacji bazowej polityka pieniężna NBP musi pozostać jednoznacznie nastawiona na trwałe obniżenie inflacji do celu - poinformował prezes NBP Adam Glapiński, w nagraniu opublikowanym przez NBP.
Frank szwajcarski drugi dzień z rzędu osłabia się w relacji do euro. Przy stabilnym kursie euro do złotego przekłada się to na niższe notowania helweckiej waluty także na polskim rynku.
Roczna dynamika wskaźnika CPI w listopadzie była nieco niższa niż w październiku. Ale względem miesiąca poprzedniego koszyk dóbr konsumpcyjnych drożał w niepokojąco szybkim tempie.
Agencja S&P Global Ratings jest konstruktywnie nastawiona i pewna ratingu Polski i jego stabilnej perspektywy - poinformował główny analityk agencji na Polskę Karen Vartapetov w trakcie czwartkowego webinaru.
Rada Prezesów zdecydowała się na kolejną 25-punktową redukcję stóp procentowych, powołując się przy tym na niższe prognozy dla inflacji w strefie euro.
Kurs euro rośnie trzeci dzień z rzędu, odbijając się z najniższych poziomów od września. z kolei zaskakująca decyzja Szwajcarów osłabiła franka szwajcarskiego w relacji do euro i złotego.
Szwajcarski Bank Narodowy dokonał kolejnej obniżki stopy procentowej, tym razem zaskakując rynek obniżką aż o 50 punktów bazowych. Wywołało to osłabienie franka w relacji do euro i złotego.
Narodowy Bank Polski do końca września kupił na potrzeby zwiększenia rezerw walutowych 42 tony złota, najwięcej w bieżącym roku wśród banków centralnych na świecie - podał think thank OMFIF, powołując się na dane World Gold Council.
Listopadowa inflacja CPI w USA okazała się zgodna w prognozami ekonomistów. Wzrost indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych odbył się przy utrzymaniu dotychczasowej inflacji bazowej, która zakotwiczyła się na podwyższonym poziomie.
Kurs euro do złotego ruszył w górę po tym, jak na początku tygodnia dotarł w pobliże 4,25 zł. To pierwsza linia wsparcia broniącego przed dalszym umocnieniem polskiej waluty.
Marzec 2025 nadal miesiącem początku dyskusji o obniżkach stóp - poinformował w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" członek RPP Ludwik Kotecki.
To, co w Polsce nazywamy „emeryturą”, to tak naprawdę inne określenie wolności finansowej.
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej wybrał indeks WIRF- jako docelowy wskaźnik referencyjny, który ma zastąpić WIBOR - podano w komunikacie KS NGR. Finalna nazwa wskaźnika zostanie ustalona w toku dalszych prac.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus