Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wzrost wartości dolara pcha notowania USD/JPY w poziomy, które wcześniej kończyły się interwencjami Banku Japonii. Najbliższe posiedzenie BoJ ws. stóp procentowych zaplanowano na 18 grudnia 2024 roku, ale rynki już spekulują, że stopy pójdą w górę.
Przesłanki do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp proc. pojawią się między marcem a lipcem 2025 r., w zależności od tempa zanikania procesów inflacyjnych i założonych opóźnień skutków decyzji RPP - ocenia członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, w którym inflacja HICP w strefie euro utrzymała się w celu Europejskiego Banku Centralnego.
Kantory internetowe będą mogły prowadzić wyłącznie dostawcy usług płatniczych - podał resort finansów w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Eskalacja konfliktu pomiędzy Rosją a Zachodem wywołała nieco nerwowe ruchy na rynku złotego.
Przedłużenie mrożenia cen prądu w 2025 r., nawet w niepełnym wymiarze, oznacza wcześniejsze obniżki stóp procentowych, choć nie wydaje się, żeby RPP zdecydowała się na to przed marcem - oceniają ekonomiści Banku Millennium.
Klienci Cinkciarza już wkrótce otrzymają na swoich kontach w serwisie propozycje ugód, w ramach których firma obiecuje wypłatę całości środków oraz odsetki ustawowe. To opcja dla klientów szukających dodatkowego zabezpieczenia - informuje Cinkciarz.
Jest perspektywa na obniżkę stóp procentowych, mimo luźniejszej polityki fiskalnej, a marzec będzie pierwszym miesiącem do możliwej dyskusji na ten temat - poinformował w Radiu Białystok członek RPP Henryk Wnorowski.
Mimo że inflacja bazowa w październiku okazała się nieco niższa niż we wrześniu, to niepokojąco wygląda przyspieszająca dynamika cen nieobjętych taryfami administracyjnymi.
Ministerstwo Finansów informuje, że banki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley, Nomura oraz SMBC otrzymały mandat na zorganizowanie emisji obligacji benchmarkowych nominowanych w japońskich jenach.
Notowania dolara do złotego zatrzymały się na linii wyznaczanej przez tegoroczne maksima. To wszystko przy kursie euro kształtującym się poniżej listopadowych szczytów.
Kurs złotego do euro, mimo wystąpienia szefa Fedu poddającego nieco w wątpliwość grudniowe cięcie stóp w USA, które wprowadziło trochę zamieszania na rynku walut, pozostaje na trajektorii korygującej wyprzedaż z początku tygodnia. Dolar jednak zdołał zaliczyć roczne maksimum w parze z polską walutą.
Sprzedaż obligacji detalicznych w październiku 2024 r. wyniosła 5,934 mld zł wobec 5,775 mld zł we wrześniu - podał resort finansów w komunikacie.
Po niedawnej nowelizacji budżetu państwa okazało się, że przeszło 1/4 tegorocznych wydatków rządu może zostać sfinansowana z pożyczonych pieniędzy.
Choć Powell nie powiedział nic nowego, to dolar zaczął zyskiwać w reakcji do euro już po publikacji treści przemówienia szefa Rezerwy Federalnej.
Członek zarządu NBP Artur Soboń zastąpił członka zarządu NBP Pawła Szałamachę jako przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego w Komisji Nadzoru Finansowego - wynika z informacji na stronach KNF.
Najnowsza projekcja NBP przenosi dyskusję o obniżce stóp proc. do marca przyszłego roku – poinformował PAP Biznes członek RPP Wiesław Janczyk. Jego zdaniem, najbliższe cięcie stóp jest możliwe w wysokości 25-50 pb., a w całym 2025 r. łączna skala luzowania mogłaby wynieść 50-100 pb.
W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 pb., który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał NBP. Innych wniosków nie składano.
Polska spadła z czołowej lokaty w rankingu rocznej dynamiki PKB krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu.
Obniżki stóp ruszą w marcu 2025 roku? Kotecki (RPP: Będziemy wtedy widzieć trwałe obniżenie inflacji
W marcowej projekcji NBP prawdopodobnie będzie widać trwałe obniżenie inflacji do celu, dzięki czemu będzie można wówczas nakreślić ścieżkę luzowania polityki pieniężnej - ocenił w radiu TOK FM członek RPP Ludwik Kotecki. Dodał, że stopy powinny być obniżane w tempie co 25 pb., łącznie w całym 2025 r. nie więcej niż 100 pb.
Ani kurs euro, ani kurs dolara nie przebiły (jeszcze?) tegorocznych maksimów.
Poprzedni kwartał przyniósł zaskakujący spadek produktu krajowego brutto Polski – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.
Wnorowski z RPP wierzy, że w I kwartale 2025 roku będą wystarczające przesłanki do dyskusji o obniżkach stóp.
Październik przyniósł zgodny z oczekiwaniami wzrost inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Sytuacja byłaby jednak gorsza, gdyby nie dalszy spadek cen paliw.
Polityka gospodarcza Donalda Trumpa może negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy w Europie i w związku z tym Europejski Bank Centralny może zdecydować się na większą skalę cięć stóp procentowych niż wcześniej zakładał rynek – ocenia główny ekonomista ING Banku Śląskiego, Rafał Benecki. Jego zdaniem, taki scenariusz wspiera prognozowane w Polsce cięcia stóp o 100 pb w 2025 r.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus