Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Listopad był piątym miesiącem z rzędu, w którym inflacja CPI w Czechach przekraczała 2-procentowy cel banku centralnego.
Bez uszczerbku dla celu inflacyjnego niewielkie obniżki stóp proc. w Polsce możliwe są dopiero w II poł. 2025 r., a jeżeli niektórzy członkowie RPP chcą ciąć wcześniej, to znaczy, że nie zgadzają się wynikami ostatniej projekcji NBP – ocenia główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski.
Notowania euro utrzymały się nieznacznie powyżej tegorocznych minimów. Na rynku widać poprawę sentymentu wobec naszego regionu.
Poniedziałkowy poranek przyniósł utrzymanie kursu euro do złotego blisko najniższych poziomów od września. Globalnie wciąż bardzo mocny pozostaje dolar amerykański.
NBP wprowadza zmiany w systemie operacyjnym polityki pieniężnej NBP - od 10 lutego 2025 r. zmodyfikowane będą zasady ustalania okresów utrzymywania rezerwy obowiązkowej, a przetargi podstawowych operacji otwartego rynku będą organizowane w poniedziałki - podał NBP na stronach internetowych.
Listopadowy raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał równoczesny wzrost liczby etatów oraz spadek liczby pracujących. Nieco wyższej stopie bezrobocia towarzyszył dość silny wzrost płac.
W listopadzie RPP oceniała, że projekt budżetu państwa na 2025 r. przewiduje bardzo wysoki deficyt strukturalny, co oznacza, że kształt polityki fiskalnej ogranicza przestrzeń dla potencjalnego poluzowania polityki pieniężnej - wynika z opisu dyskusji z posiedzenia RPP. Pełny dokument w załączniku.
Tak oczekiwanych przez rynki obniżek stóp procentowych w 2025 roku może jednak nie być –zasugerował w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. To oświadczenie zdumiało ekonomistów, którzy teraz nie mają bladego pojęcia, co w przyszłym roku zrobi RPP.
Altcoiny dały zarobić więcej niż bitcoin w listopadowej edycji Portfela Gwiazd Bankier.pl, a młodzi częściej sięgają po złoto. Te dwa tematy, o których pisaliśmy w tym tygodniu w Bankier.pl, szczególnie poleca słuchaczom podcastu pt.: "Bankomat" redaktor naczelny Andrzej Stec.
Funkcja reakcji RPP mocno chaotyczna, kiedy nastąpią obniżki stóp - nie wiadomo - napisali w komentarzu do konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego, analitycy mBanku.
Nie minął rok, a zadłużenie rządu Stanów Zjednoczonych wzrosło o kolejne dwa biliony dolarów. I jak zwykle nikt na rynku finansowym się tym nie przejmuje.
Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.
Siłę złotego będzie wspierało restrykcyjne nastawienie RPP w połączeniu z łagodnym nastawieniem EBC; w najbliższych dniach EUR/PLN pozostanie poniżej 4,30 - oceniają analitycy ING. Podobnego poziomu oczekują analitycy BGK.
Złotemu sprzyja brak dalszego umocnienia dolara, który nie zareagował na nowe tony w narracji szefa Rezerwy Federalnej.
Kantory internetowe zostaną uregulowane dzięki "wrzutce" do ustawy o rynku kryptoaktywów. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, o podjęcie pilnych kroków w tej sprawie poprosiła Komisja Nadzoru Finansowego, co można połączyć z problemami Cinkciarz.pl. Jak mówi nam jednak jeden z przedstawicieli branży, przyjęty tryb wprowadzanych zmian budzi duże wątpliwości.
Strata NBP za 2024 rok wyniesie ok. 7,4 mld zł - podał portal Business Insider.
Bank nie zobowiązuje się do określonej ścieżki stóp procentowych - powiedziała w Parlamencie Europejskim szefowa EBC Christine Lagarde. Dodała, że stopy proc. EBC będą nadal obniżane, choć nie można powiedzieć, w jakim tempie.
Rada Polityki Pieniężnej ponownie postanowiła utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionych poziomach.
Fitch Ratings potwierdził długoterminowe ratingi Energa dla zobowiązań w walucie obcej i lokalnej na poziomie "BBB+" ze stabilną perspektywą - podała agencja w komunikacie.
Przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej kurs euro utrzymywał się w pobliżu poziomu 4,30 zł. Mocny pozostaje frank szwajcarski, który na parze z euro notowany jest blisko historycznie silnym poziomom.
Istnieje jeden kraj w Europie, który swój inflacyjny mandat zrealizował już półtora roku temu i nadal utrzymuje inflację CPI w ryzach.
Na przekór niekorzystnej sytuacji na parze euro-dolar notowania euro do złotego znalazły się najniżej od połowy października. Analitycy spodziewają się teraz trendu bocznego.
Szef dyplomacji Republiki Południowej Afryki Ronald Lamola zapewnił w poniedziałek, że kraje bloku BRICS nie planują ustanowienia wspólnej, konkurencyjnej dla dolara waluty.
Względnej sile złotego towarzyszyło zdecydowane umocnienie dolara w stosunku do euro, co zwykle szkodziło polskiej walucie.
Inwestycje odbiją w 2025 r., ale będą im ciążyć niemieckie kłopoty - takie wnioski można wyciągnąć z najnowszych danych zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus