Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
BiznesRadar.pl korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej. [x]
Wiadomości WIG
106187.44+1599.52(+1.53%)GPW - Indeksy
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

WIG poprawił w czwartek swój historyczny rekord, a WIG20 wyznaczył najwyższy od 14 lat kurs zamknięcia.

Główne indeksy GPW znajdują się blisko rekordowych poziomów, a indeks WIG przebił swoje historyczne maksimum i wynosi ponad 106.000 pkt. Spółki z sektora bankowego przeważnie nie ucierpiały z powodu środowej obniżki stóp proc. przez Radę Polityki Pieniężnej, jednak Alior jest najsłabszą spółką wśród blue chipów. Najmocniejsza na GPW jest Celon Pharma.

Notowania środowe na rynku warszawskim skończyły się zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 0,47 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,37 procent. Obrót w koszyku blue chipów wyniósł niespełna 1,52 miliarda złotych, gdy na całym rynku zbliżył się do 1,80 miliarda złotych, co oznacza, iż aktywność była kosmetycznie różna od obserwowanej na sesji wtorkowej.

Pierwsza sesja lipca anno Domini 2025 upłynęła przez większość czasu na niewielkich zmianach głównych indeksów z GPW. Wynik sesji wypadł jednak na WIG20 i WIG przy dziennych minimach. Zanim do tego doszło, indeks szerokiego rynku zdołał poprawić sesyjny rekord wszech czasów. Uwagę zwracała wyprzedaż na akcjach ZE PAK kontrolowanego przez Zygmunta Solorza.

W I półroczu najwyższą stopę zwrotu przyniosły akcje EuCO, a największe straty - Pure Biologics.

Ostatnia sesja czerwca na GPW potwierdziła powrót na wzrostowe tory głównych indeksów. WIG20 po raz pierwszy w historii zaliczył siódmy miesiąc z rzędu na plusie i zbliżył się do rekordu hossy, a historyczny szczyt kolejny raz za chwilę może pobić WIG. Poniedziałek upłynął na wzrostach dużych spółek i ciekawych ruchach na mniejszych.

Sesja czwartkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 2,33 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 2,13 procent.

Dzień trzech wiedźm nie przyniósł nadprzyrodzonych zjawisk warszawskim parkiecie. Wygląda na to, że tym razem „wiedźmy” ograniczyły się do podbicia wolumenu obrotu.

Hossa na GPW sprzyja produktom akcyjnym polskich TFI. Stopy zwrotu wysokie w liczbach bezwzględnych nie oznaczają jednak powszechnego bicia indeksu WIG.

Konflikt izraelsko-irański nie będzie miał większego wpływu na inflację i wyceny polskich aktywów. Akcje rodzimych firm wciąż są tańsze od zagranicznych, a sektor bankowy może być motorem napędowym hossy - uważa zarządzający funduszami w Skarbiec TFI Dariusz Świniarski we wtorkowym "Pulsie Biznesu".

Konflikt izraelsko-irański nie będzie miał większego wpływu na inflację i wyceny polskich aktywów. Akcje rodzimych firm wciąż są tańsze od zagranicznych, a sektor bankowy może być motorem napędowym hossy - uważa Dariusz Świniarski, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI.

Sesja środowa na rynku warszawskim przyniosła korektę optymizmu oglądanego w trakcie dwóch pierwszych dni tygodnia. Indeks WIG20 spadł o 0,51 procent z licznikiem pokazującym blisko 1,68 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 0,38 procent przy obrocie przekraczającym 1,90 miliarda złotych.

Główne indeksy korygują wzrosty z początku tygodnia, przy czym najmocniej spada WIG20, o 1 proc. Wśród indeksów branżowych, relatywnie silny jest WIG Energia. Najmocniej wśród blue chipów spada CD Projekt, po sześciu dniach nieprzerwanych zwyżek. Kurs Answear. com idzie w dół o ponad 5 proc.

WIG - Energia rośnie we wtorek o blisko 4 proc. Szczególną uwagę przykuwa ZE PAK, który zyskuje ponad 10 proc. PGE rośnie o około 5 proc.. W przypadku tej...

Indeks największych spółek WIG20 spada o 2,6 proc., za czym stoi głównie przecena banków. Pekao i PKO BP tracą po ponad 4 proc. Indeks WIG Banki znajduje się na poziomie lekko powyżej 15.000 pkt. Kilka procent traci Allegro.

Na warszawskim parkiecie drugi dzień z rzędu trwają spadki, przy czym najsłabszy z głównych indeksów jest WIG20. Wskaźnik ten idzie w dół o 1,5 proc. i znajduje się lekko powyżej poziomu 2.700 pkt. Wśród blue chipów niemal połowa spółek traci ok. 2 proc. Nadal zniżkuje sektor bankowy, a subindeks WIG Banki znajduje się poniżej 16.000 pkt.

W maju 2025 r. WIG-Nieruchomości po raz pierwszy od listopada 2007 r. przekroczył na wykresie poziom 5 000 pkt, chociaż w raportowanych w tym czasie wynikach branżowych liderów trudno szukać rekordów. Dołek sprzedażowy został osiągnięty, komentują eksperci i podkreślają, że mieszkaniowe promocje u deweloperów widać już od kilku miesięcy. Część z nich, jak Atal, woli rozbudowywać ofertę, zadłużając się coraz bardziej, licząc na znaczące odbicie rynku.

Piątek na GPW rozpoczął się od kontynuacji spadków. Najsłabszy z głównych indeksów WIG20 traci 1,5 proc. Wśród wskaźników branżowych najmocniej spadają WIG Energia i WIG Banki, na co mają wpływ m. in. kilkuprocentowe zniżki kursów PGE i mBanku.

W tym roku nie ma mocniej rosnącego sektora na GPW niż energetyka. Po latach kiedy rządziły banki budownictwo, gry, a nawet chemia i odzież, rolę branżowego lidera przejmuje WIG-Energia. Ma realną szansę świecić najjaśniej, co jest tym trudniejsze, że na rynku trwa hossa i stopy zwrotu większości sektorów są więcej niż zadowalające. Energetyka na GPW oferuje dobrą płynność, a swoją siłę pokazała, podnosząc się po ciosie od samego premiera.

Indeks WIG przekroczył magiczne 100 tysięcy punktów i media zagraniczne o nas piszą. Tymczasem na polskim rynku finansowym nie widać gorączki zakupów. Profesor Krzysztof Jajuga tłumaczy, dlaczego Polacy wciąż trzymają oszczędności w bankach, a nie na giełdzie — i co stoi na przeszkodzie, by rynek kapitałowy w Polsce zaczął naprawdę działać.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus