Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 5-6 grudnia 2023 r. pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.
Rynki są zdania, że Europejski Bank Centralny zakończył już cykl zacieśniania monetarnego i w przyszłym roku zacznie obniżać stopy procentowe. Przeważa oczekiwania, że stawki zostaną zredukowane o 150 punktów bazowych w przyszłym roku.
Australijska gospodarka zaskoczyła silnym wyhamowaniem dynamiki wzrostu, reagując gwałtownie na wyższe stopy procentowe. Konsumenci i gospodarstwa domowe ograniczają wydatki, które są jednym z kół zamachowych tej gospodarki.
W Azji na giełdach indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy nie wierzą, że Fed może agresywnie obniżać stopy procentowe w 2024 r. Na rynku walutowym USD jest stabilny do innych walut - podają maklerzy.
Zdaniem ekonomistów tym razem nie będzie niespodzianki i stopy procentowe zostaną utrzymane bez zmian. Jest dość prawdopodobne, że taki stan rzeczy utrzyma się do końca zimy.
Mary Daly, prezes Rezerwy Federalnej w San Francisco oświadczyła w czwartek, że stopy procentowe są obecnie “w bardzo dobry miejscu” do kontrolowania inflacji. Decydentka nie bierze jednak pod uwagę cięć. Twierdzi, że wciąż jest za wcześnie, by stwierdzić, że cykl podwyżek został zakończony - przekazał w czwartek Bloomberg.
Fabio Panetta, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego ostrzegł, że utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie stopy procentowe mogą poważnie zaszkodzić gospodarce Eurolandu.
Stopy procentowe są wysoko i prędko nie spadną, uważają stratedzy firmy inwestycyjnej. Ich zdaniem warto kupować obligacje, mimo możliwych wahań cen w krótkim terminie.
Clare Lombardelli, główna ekonomistka OECD twierdzi, że Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny będą musiały utrzymać wysokie stopy procentowe dłużej niż oczekują inwestorzy, informuje Bloomberg.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ocenia, że przyszłoroczny wzrost gospodarczy na świecie będzie słabszy niż tegoroczny. O ile w 2023 r. eksperci spodziewają się wzrostu gospodarczego w wysokości 2,9 proc, to w 2024 będzie to 2,7 proc.
Ekonomiści Deutsche Banku uważają, że amerykańska Rezerwa Federalna (Fed), będzie musiała w przyszłym roku zredukować stopy procentowe mocniej niż się do tej pory spodziewano. Wszystko przez płytką recesję, w którą największa gospodarka świata ma wejść w pierwszym półroczu 2024 r.
Analitycy Allianz przewidują, że dno spowolnienia wzrostu PKB w Europie Środkowo-Wschodniej (CEE) jest już za nami. Ich zdaniem w 2024 roku może nadejść ożywienie. "Niższa inflacja i spadające stopy procentowe powinny wspierać ożywienie popytu wewnętrznego w Europie Środkowo-Wschodniej" - piszą.
W 10 krajach Unii PKB w tym roku spadnie – podaje PFR w raporcie przekazanym PAP. Najgorsze wyniki będzie miała Estonia, której – jak pisze analityk funduszu Michał Kolasa – szkodzi m.in. spadek konsumpcji prywatnej i inwestycji.
Turcja ponownie podniosła stopy procentowe. I to znacznie wyżej, niż spodziewali się tego eksperci. Główna stopa osiągnęła pułap 40 proc. Wszystko wskazuje na to, że nad Bosforem wypowiedziano prawdziwą wojnę inflacji, która wciąż przekracza 60 proc. w skali roku. I dalej ma rosnąć.
Po raz drugi z rzędu islandzki bank centralny pozostawił stopy procentowe bez zmian. Na decyzji zaważyły pogarszające się perspektywy gospodarcze oraz ryzyko klęski naturalnej, jaką może być erupcja wulkanu.
Bank centralny Węgier zdecydował się na drugą z kolei gwałtowną
obniżkę kosztów kredytu. Na taką decyzję pozwoliła Madziarom szybko malejąca
inflacja CPI.
Francois Villeroy de Galhau, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że przez kilka kolejnych kwartałów stopy procentowe w strefie euro prawdopodobnie pozostaną bez zmian, informuje Reuters.
Stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian do końca 2024 r. ze względu na sytuację makroekonomiczną i czynniki polityczne - ocenia główny ekonomista Credit Agricole Polska, Jakub Borowski. Trzeci kwartał 2023 r. w polskiej gospodarce wyznaczył prawdopodobnie koniec tzw. "miękkiego lądowania" i początek ożywienia.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus