Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Ponownie nie było niespodzianki i stopy procentowe w chińskiej gospodarce nie zostały zmienione. Bank centralny zadeklarował jedynie podejmowanie działań na rzecz zwiększenia płynności w systemie finansowym, donosi Reuters.
Ceny ropy spadają w piątek o około 1 proc., gdy spowolnienie prognozowanego popytu przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (MAE) zniwelowało wsparcie wynikające z napięć geopolitycznych i optymizmu, że Rezerwa Federalna w USA może obniżyć stopy procentowe szybciej niż później w tym roku – podaje agencja Reuters.
Akcje w Stanach Zjednoczonych zamknęły czwartek na wyższym poziomie po tym, jak dane o sprzedaży detalicznej spadły bardziej niż oczekiwano. Daje to inwestorom nadzieje, że Rezerwa Federalna zacznie obniżać stopy procentowe w nadchodzących miesiącach – podaje agencja Reuters.
Stabilne stopy procentowe są najbardziej prawdopodobnym wariantem - powiedział w rozmowie z Parkietem członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
Stabilne stopy procentowe są najbardziej prawdopodobnym wariantem - powiedział w rozmowie z Parkietem członek RPP Ireneusz Dąbrowski.
PKB strefy euro spadł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. Przyczyniły się do tego wysoka inflacja i stopy procentowe i słaby popyt zewnętrzny, jak wynika z danych Eurostatu.
Choć w samym IV kwartale ubiegłego roku Bank Handlowy zarobił mniej od oczekiwań rynkowych, cały miniony rok może zaliczyć do bardzo udanych.
Inflacja wyniosła w USA w styczniu 0,3 proc. miesiąc do miesiąca i 3,1 proc. rok do roku - wynika z najnowszych danych. Na wskaźnik czekali inwestorzy z całego świata. Bo sugeruje on, kiedy Stany Zjednoczone mogą zacząć obniżać stopy procentowe. Złoty zareagował na dane spadkiem wartości.
Obecnie obraz polskiej gospodarki - w tym relatywnie wyższe stopy procentowe, zdecydowanie większy napływ funduszy unijnych i poprawa relacji dyplomatycznych z UE - wydaje sprzyjać umocnieniu złotego - oceniają ekonomiści Citi.
Rynek pieniężny szacuje na mniej niż 50 proc. prawdopodobieństwo, że Europejski Bank Centralny (EBC) zacznie obniżać stopy procentowe już w kwietniu, informuje Reuters.
Niektórzy członkowie Rady wyrażali w styczniu opinię, że poziom stóp procentowych NBP jest zbyt niski dla zapewnienia powrotu inflacji do celu w średnim okresie oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych, żeby były spójne z celem - wynika z opisu dyskusji na styczniowym posiedzeniu RPP.
Z wypowiedzi szefa NBP A. Glapińskiego po lutowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej wynika, że coraz bardziej prawdopodobny jest scenariusz utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (stopa referencyjna wynosi 5,75 proc.) przez cały ten rok.
Stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian do końca roku, a pierwsze ciecia możliwe są w 2025 roku - wynika z komentarza głównego ekonomisty ING BSK Rafała Beneckiego do wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego na czwartkowej konferencji prasowej.
Stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian do końca roku, a pierwsze ciecia możliwe są w 2025 roku - wynika z komentarza głównego ekonomisty ING BSK Rafała Beneckiego do wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego na czwartkowej konferencji prasowej.
Adam Glapiński, prezes NBP, zdecydował się na dość odważną deklarację czy prognozę: stopy procentowe mają do końca roku pozostać bez zmian. Jego słowa umocniły złotego, bo jeżeli rzeczywiście bank centralny nie zmieni stóp, to mogą stać się wysokie na tle innych krajów. Na przykład Czeski Bank Narodowy przewiduje w tym roku głębokie cięcia. Rynek zakłada też obniżki w strefie euro i USA. NBP stał się jednak konserwatywnym bankiem i chce szybko zwalczyć inflację.
Opublikowana w środę decyzja Rady Polityki Pieniężnej raczej nikogo nie zaskoczyła. Zdecydowano pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Dzień później głos w tej sprawie zabrał prezes NBP Adam Glapiński.
Tym razem cięcie było nie tylko głębsze od poprzedniego, ale też przekroczyło oczekiwania większości ekonomistów.
Na wczorajszym posiedzeniu, RPP nie zaskoczyła rynku i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna 5,75%). Taki ruch był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Trudno było się spodziewać innej decyzji, ponieważ inflacja spada, ale ciągle jest powyżej 6%. Z jednej strony, jeżeli poziom inflacji będzie dalej pozytywnie zaskakiwał, to byłoby to impulsem do obniżek stóp procentowych jeszcze w I półroczu...
Adriana Kugler z zarządu Rezerwy Federalnej (Fed) powiedziała, że jest optymistką co do zmniejszania się inflacji w USA, ale zastrzegła, że bank centralny musi mieć większą pewność co do tego zanim zacznie obniżać stopy procentowe, informuje Reuters.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus