Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Narodowy Bank Polski odnotował w 2023 r. potężną stratę rzędu kilkudziesięciu mld zł. Przyczynił się do tego wzmacniający się na rynkach złoty, ale nie tylko. Wpływ na to miały też wysokie koszty operacji otwartego rynku – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".
Dolar amerykański stoi przed trudnym rokiem, co jest wynikiem oczekiwań Wall Street, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe po zatrzymaniu wzrostu cen. Wskutek fałszywych sygnałów ws. zakończenia programu podwyżek stóp procentowych przez Fed, indeks dolara amerykańskiego spadł o prawie 3 proc. w tym roku, co stanowi największy spadek od 2020 r. – podaje agencja Bloomberg.
2023 r. był okresem nie lada wyzwań dla wielu firm. Rosnąca inflacja, a wraz z nią stopy procentowe wywołały wstrząs na rynkach. W ciągu dwunastu miesięcy kilku gigantów z różnych sektorów - od bankowego po nieruchomości - otrzymało wyjątkowo bolesne ciosy. Portal City A.M. podsumował pięć najbardziej spektakularnych.
W środę kurs dolara spadł do najniższego poziomu od pięciu miesięcy, a notowania euro osiągnęły czteromiesięczny szczyt. To wynik oczekiwań, że Rezerwa Federalna może wkrótce obniżyć stopy procentowe. Jednak słabe przepływy handlowe na koniec roku miały wpływ na te ruchy – podaje agencja Reuters.
- Niższe stopy procentowe w USA to lepiej dla amerykańskiej giełdy. Lepiej dla amerykańskiej giełdy to lepiej dla giełd światowych, w tym polskiej - podkreśla Szymon Gil, Makler Michael / Ström Dom Maklerski. Co jeszcze może wpłynąć na gospodarczą sytuację Polski? Ocenił to Łukasz Zembik - Dom Maklerski TMS Brokers.
Wysokie stopy procentowe i rosnące koszty życia wyhamowują wzrostową tendencję w sprzedaży detalicznej w Kanadzie. O ile jeszcze w październiku odnotowano jej zwyżkę, wstępne szacunki wskazują na stagnacje w listopadzie.
Aktywność gospodarcza Brazylii spadła w październiku już trzeci miesiąc z rzędu. Wysokie stopy procentowe mogły doprowadzić do osłabienia wzrostu gospodarczego - przekazał w środę Bloomberg.
Thomas Barkin, prezes Rezerwy Federalnej w Richmond, zasugerował we wtorek, że decydenci obniżą stopy procentowe, jeśli inflacja w dalszym ciągu będzie spadała.
Węgierski bank centralny kolejny miesiąc z rzędu zdecydował się na cięcie stóp procentowych. Główną stopę obniżył o 75 punktów bazowych, czyli dokładnie o tyle, ile spodziewali się analitycy. Wcześniej jednak premier Viktor Orbán domagał się znaczniejszego cięcia, by ożywić gospodarkę kraju.
Kanadyjska inflacja utrzymała się w listopadzie na poziomie 3,1 proc., mimo że spodziewano się jej spadku. Bank centralny otrzymał kolejny argument za utrzymaniem stóp procentowych na najwyższym poziomie od dwóch dekad - przekazał we wtorek Bloomberg.
Narodowy Bank Węgier trzeci raz z rzędu zdecydował się na obniżkę stóp procentowych.
Francois Villeroy de Galhau, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego jest zdania, że po okresie, jeszcze nie określonym terminowo, utrzymania stóp na obecnym poziomie, stawki powinny zostać obniżone w przyszłym roku.
W 2024 r. główne banki centralne zaczną obniżać stopy procentowe, co będzie mieć znacznie dla RPP, która może zmagać się jednak z dalszą aprecjacją złotego - uważają uczestnicy XXXIII debaty PAP Biznes „Strategie rynkowe TFI”.
Nie ulega wątpliwości, że sytuacja związana z inflacją w USA oraz Europie znacząco się poprawiła. Dlatego też prawdopodobnie Fed jak i EBC obniżą swoje stopy procentowe wcześniej niż wskazywały na to wcześniejsze prognozy. Cięcia nie będą jednak tak szybkie i nie będzie ich aż tyle ile w tym momencie zakłada rynek. Tu oczekiwania na obniżki moim zdaniem są wciąż przesadzone i w pewnym momencie będą musiały zostać skorygowane.
Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Rosji podwyższył w piątek stopy procentowe o 100 pkt. bazowych i główna wynosi już 16 proc., informuje Reuters.
Kurs euro zanotował w czwartek wzrost, osiągając najwyższy poziom od dwóch tygodni w porównaniu do dolara amerykańskiego (1,0987 USD). Miało to miejsce po tym, jak Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe bez zmian, mimo że Rezerwa Federalna ogłosiła zakończenie podwyżek i zaczęła rozważać obniżki w 2024 roku – podaje agencja Reuters.
Bank centralny Ukrainy, mimo niepewności dotyczących pomocy finansowej ze strony innych krajów, zdecydował się już po raz czwarty obniżyć stopy procentowe. Według komunikatu banku główna stopa procentowa została zmniejszona z 16 proc. do 15 proc. To posunięcie było oczekiwane przez większość ekonomistów, a jeden z nich przewidywał nawet obniżkę do 14 proc. – podaje agencja Bloomberg.
Notowania na głównych giełdach europejskich zwyżkowały na koniec sesji w czwartek. EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian.
Decyzja Bank Anglii była zgodna z oczekiwaniami i pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Po raz trzeci z rzędu członkowie Komitetu Polityki Monetarnej zdecydowali o ich utrzymaniu na najwyższym poziomie od marca 2008 r.
Zgodnie z oczekiwaniami Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie i główna nadal wynosi 1,75 proc., informuje Reuters.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus