Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos powiedział, że jest jasne iż stopy procentowe w strefie euro będą malały, ale luzowanie polityki pieniężnej nie może być pośpieszne z powodu niepewności dotyczących m.in. handlu międzynarodowego i globalnych konfliktów, informuje Bloomberg.
Ekonomiści nie spodziewają się zmiany stóp procentowych w Chinach na jutrzejszym posiedzeniu tamtejszych władz monetarnych. Październikowa redukcja stawek szkodzi bowiem zyskom banków, a juan ponownie znalazł się pod presją spadkową.
Całkiem niedawno słabe dane o sprzedaży detalicznej wywołały lekki popłoch na rynku wokół spółek handlowych. Teraz widać, że doprowadziły też do wyraźnej rewizji w dół przez NBP projekcji konsumpcji. Zdaniem ekonomistów banku centralnego konsumenci wyraźnie więcej oszczędzają z powodu wysokich stóp procentowych.
Rosyjskie firmy przygotowują się na kryzys finansowy, który może doprowadzić wiele z nich do bankructwa. Wszystko przez wysokie stopy procentowe, które w grudniu mają zostać podniesione jeszcze wyżej.
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o drugiej w tym cyklu obniżce stóp procentowych. Tym razem był to jednak ruch o „standardowe” 25 punktów bazowych.
Prezes NBP opowiadał w czwartek o warunkach, które muszą być spełnione, by bank zaczął obniżać stopy procentowe. Uwagę przyciągnęła też jego ocena stanu koniunktury oraz wpływu cen energii na gospodarkę. Jego zdaniem to czynnik destrukcyjny dla przemysłu.
Czescy decydenci po raz ósmy z rzędu obniżyli stopy procentowe, gdyż słaby wzrost gospodarczy przyćmił obawy o inflację. W czwartek bank centralny w Pradze obniżył główną stopę o 25 punktów bazowych, ustalając ją na poziomie 4 proc., co w sumie daje obniżkę o 3 punkty procentowe w ciągu ostatniego roku. Decyzja ta była zgodna z prognozami niemal wszystkich ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg.
Listopadowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie różniła się od tej, która zapadła na jedenastu poprzednich posiedzeniach. Stopy procentowe zostały utrzymane na niezmienionym poziomie, ale co na ten temat do powiedzenia miał prezes NBP Adam Glapiński? Podczas czwartkowej konferencji szef polskiego banku centralnego mówił m.in. o...
Rewizja prognoz PKB w dół oraz retoryka komunikatu po posiedzeniu RPP mają łagodniejszą wymowę niż miesiąc temu, niemniej nie zmieniają się oczekiwania, że w najbliższych miesiącach stopy procentowe pozostaną stabilne - oceniają ekonomiści Banku Millennium. Do kolejnych cięć stóp procentowych dojdzie najwcześniej w II kw. 2025 r.
Wybory w USA wieńczą kilka tygodni kierunkowych zakładów inwestorów o mocniejszego dolara, lepsze otoczenie dla firm i wyższe stopy procentowe w USA, ale są wątpliwości co do ostatniego elementu tego pakietu - ocenili analitycy Banku Pekao. Ich zdaniem Fed będzie robił swoje.
Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami analityków, podjęła w środę decyzję o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc. w skali roku.
Goldman Sachs prognozuje, że polityka administracji Donalda Trumpa może znacząco obciążyć wzrost gospodarczy w Europie.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 5-6 listopada 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Decyzja była zgodna z konsensusem rynkowym.
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionych poziomach. Obniżki stóp typowane są dopiero na przyszły rok.
Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny nie zmieniła stóp procentowych; stopa referencyjna została utrzymana na poziomie 5,75 proc.
Podczas czwartkowego posiedzenia Narodowy Bank Ukrainy nie zmienił warunków swojej polityki pieniężnej pozostawiając stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.
Na październikowym posiedzeniu władze Banku Japonii
zdecydowały się utrzymać ultra-niskie stopy procentowe.
Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na cztery cięcia stóp procentowych o 25 pb. między marcem a wrześniem 2025 r. – prognozuje Zespół Analiz Ekonomicznych EY. W 2026 r. stopy procentowe spadną o dodatkowe 50 pb.
Rekordowe (od 20 lat) stopy procentowe w Rosji i historyczne wybory w Gruzji oraz kurs Budimeksu przy turbulencjach budowlanki.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus