Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
Korea zdominowała czołówki serwisów z powodu próby wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta (więcej na pb.pl). Mnie jednak zainteresowała zupełnie inna informacja z tego kraju. Bank Korei jest pierwszym bankiem centralnym, który w otwarty sposób powiedział, że tnie stopy procentowe z powodu ryzyka dla koniunktury wywołanego przez amerykański protekcjonizm.
W listopadzie doszło do niewielkiego wzrostu presji inflacyjnej w szwajcarskiej gospodarce. Zwyżka byłą oczekiwana, jednak przerwała dezinflacyjną serię. Niemniej SNB powinien obniżyć stopy procentowe.
Nadszedł zły czas dla inwestujących w mieszkania do remontu. Teraz, żeby zarabiać, trzeba być profesjonalistą. Wysokie stopy procentowe i ograniczone możliwości nabywcze Polaków to niejedyne przyczyny dekoniunktury - pisze we wtorek "Puls Biznesu".
Nadszedł zły czas dla inwestujących w mieszkania do remontu. Teraz, żeby zarabiać, trzeba być profesjonalistą. Wysokie stopy procentowe i ograniczone możliwości nabywcze Polaków to niejedyne przyczyny dekoniunktury.
Ekonomiści mBanku spodziewają się rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce ruchem o 50 pb. w I kw. 2025 r. i oceniają, że do końca 2025 r. stopa referencyjna zejdzie do 4 proc.
Martins Kazaks, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że inflacja w strefie euro jest pod kontrolą, a związany z nią problem jest praktycznie rozwiązany. Twierdzi, że stopy procentowe powinny być nadal obniżane by wesprzeć kulejące ożywienie gospodarcze.
Mimo niepewności na świecie, eksperci mBanku przewidują dla polskiej gospodarki stosunkowo dobry rok 2025. Produkt Krajowy Brutto (Q) ma szansę wzrosnąć o 4%, a presja Inflacja r/r (M)...
2024-12-02 12:00:48
Wysokie stopy procentowe skłaniają Polaków do ograniczenia zakupów i odbudowy oszczędności - ocenił w rozmowie z PAP minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że ważne w obecnej sytuacji jest to, by „włączały się kolejne silniki wzrostu gospodarczego, czyli inwestycje".
Wysokie stopy procentowe skłaniają Polaków do ograniczenia zakupów i odbudowy oszczędności - ocenił w rozmowie z PAP minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że ważne w obecnej sytuacji jest to, by „włączały się kolejne silniki wzrostu gospodarczego, czyli inwestycje".
Decydenci polityki monetarnej w Korei Południowej zaskoczyli, niespodziewanie obniżając w czwartek stopy procentowe. Zadeklarowali przy tym, że są otwarci na dalsze łagodzenie warunków finansowania. W tle jest nowa polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.
Joachim Nagel, szef banku centralnego Niemiec uważa, że choć największa europejska gospodarka tkwi w okresie osłabienia gospodarczego, to stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego powinny być obniżane stopniowo aby mieć pewność pełnego stłumienia inflacji, donosi Bloomberg.
Jesteśmy jeszcze daleko od trwałego i ostatecznego sprowadzenia inflacji do celu na poziomie 2 proc., twierdzi główny ekonomista EBC, Philip Lane. Uważa jednak, że stopy procentowe nie powinny zbyt długo pozostawać na podwyższonych poziomach.
Aktywność na rynku mieszkaniowym jest ograniczona przez wysokie stopy procentowe; w budownictwie infrastrukturalnym wynika z przestoju inwestycji ze środków UE - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS wskazujących na spadek produkcji budowlano-montażowej.
Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos powiedział, że jest jasne iż stopy procentowe w strefie euro będą malały, ale luzowanie polityki pieniężnej nie może być pośpieszne z powodu niepewności dotyczących m.in. handlu międzynarodowego i globalnych konfliktów, informuje Bloomberg.
Ekonomiści nie spodziewają się zmiany stóp procentowych w Chinach na jutrzejszym posiedzeniu tamtejszych władz monetarnych. Październikowa redukcja stawek szkodzi bowiem zyskom banków, a juan ponownie znalazł się pod presją spadkową.
Całkiem niedawno słabe dane o sprzedaży detalicznej wywołały lekki popłoch na rynku wokół spółek handlowych. Teraz widać, że doprowadziły też do wyraźnej rewizji w dół przez NBP projekcji konsumpcji. Zdaniem ekonomistów banku centralnego konsumenci wyraźnie więcej oszczędzają z powodu wysokich stóp procentowych.
Rosyjskie firmy przygotowują się na kryzys finansowy, który może doprowadzić wiele z nich do bankructwa. Wszystko przez wysokie stopy procentowe, które w grudniu mają zostać podniesione jeszcze wyżej.
Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o drugiej w tym cyklu obniżce stóp procentowych. Tym razem był to jednak ruch o „standardowe” 25 punktów bazowych.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus