Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Scenariusz wzrostu długu publicznego powyżej 60 proc. jest już nieunikniony. To dla Polski sytuacja bez precedensu, bo w III RP nic takiego wcześniej się nie zdarzyło. Nie powinno to stanowić jednak zagrożenia, pod warunkiem że ustabilizujemy inflację i stopy procentowe - pisze poniedziałkowy "Puls Biznesu".
Wzrost płac w Polsce utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie. To, co jest dobrą wiadomością z perspektywy pracowników, może mieć też negatywne skutki. Trzeba liczyć się z tym, że inflacja w sektorze usługowym pozostanie uporczywie wysoka, utrwalając wysokie stopy procentowe. A zorientowane na eksport firmy będą traciły konkurencyjność.
Scenariusz wzrostu długu publicznego powyżej 60 proc. jest już nieunikniony. To dla Polski sytuacja bez precedensu, bo w III RP nic takiego wcześniej się nie zdarzyło. Nie powinno to stanowić jednak zagrożenia, pod warunkiem że ustabilizujemy inflację i stopy procentowe.
Stopy procentowe w szwedzkiej gospodarce mogą spadać szybciej niż do tej pory zakładano. Na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku mogą być aż o 100 punktów bazowych niższe niż obecnie.
Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBoC) w komunikacie.
Szefowa EBC Christine Lagarde uważa, że stopy procentowe będą spadać w strefie euro, a decyzje będą dotyczyć tylko tego, w jakim tempie, informuje Bloomberg.
Gediminas Simkus, członek rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego stwierdził, że może zaistnieć konieczność, by stopy procentowe w Eurolandzie zostały mocniej obniżone, nawet poniżej „neutralnego” poziomu.
Zgodnie z oczekiwaniami, czołowe chińskie banki obniżyły w poniedziałek stopy procentowe. Zaskoczyły, bo stawka cięć była nieco wyższa od oczekiwanej.
Notowania złota biły kolejne rekordy dzień po tym, jak Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe, a rentowność obligacji amerykańskich po raz drugi, w kilkudniowym odstępie, walczyła o pokonanie spadkowej (!) lini trendu. Tylko brak zaufania tłumaczy takie zachowanie rynku.
Trzeci raz w tym roku Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. Widać już pierwsze, na razie drobne, efekty. Banki w strefie euro raportują po raz pierwszy od dwóch lat wzrost popytu na kredyt. W Polsce ożywieniu uległ rynek transakcyjny w nieruchomościach komercyjnych. Gospodarka bardzo powoli powinna podnosić się z dołka. EBC boi się jednak skutków konfliktów międzynarodowych.
Europejski Bank Centralny (EBC) obniżył główną stopę procentową o 0,25 punktu procentowego, do poziomu 3,25 proc., po tym jak inflacja w strefie euro spadła poniżej celu wynoszącego 2 proc.
Zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami inwestorów i analityków
Europejski Bank Centralny zdecydował się na trzecią w tym cyklu redukcję stóp
procentowych.
Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy proc. w 2025 r. łącznie o 150 pb - prognozują ekonomiści Goldman Sachs. Ich zdaniem, inflacja w Polsce na koniec 2024 r. wyniesie 4,6 proc. rdr, po czym wzrośnie do 5,3 proc. rdr w styczniu 2025 r. W kolejnych latach czynniki zewnętrzne oraz siła złotego będą jednak wywierać presję na obniżenie CPI.
Seiji Adachi, członek zarządu Banku Japonii twierdzi, że stopy procentowe powinny być podwyższane w sposób umiarkowany i stopniowy. Globalna niepewność sugeruje zachowanie ostrożności i uniknięcie przedwczesnego zaostrzenia polityki.
Mary Daly, szefowa Fed w San Francisco oczekuje, że bank centralny USA będzie nadal obniżał stopy procentowe w tym roku w celu wspierania rynku pracy, informuje Bloomberg.
Po ostrym cięciu stopy funduszy federalnych rynkowe stopy
procentowe w Stanach Zjednoczonych błyskawicznie ruszyły… w górę.
Kurs dolara nowozelandzkiego wyraźnie spada w środę po tym, jak bank centralny Nowej Zelandii obniżył stopy procentowe o 50 punktów bazowych. W tym samym czasie notowania dolara amerykańskiego umocniły się wobec większości walut, osiągając dwumiesięczne maksimum względem koszyka innych walut – podaje agencja Reuters.
Amundi, największa europejska firma zarządzająca aktywami, kupuje obligacje złotowe Polski oczekując, że bank centralny będzie powoli obniżał stopy procentowe z powodu inflacji utrzymującej się powyżej celu, informuje Bloomberg.
Stopy procentowe niedługo mogą spaść. Czy to dobry moment na zaciąganie kredytu z przewidywalnym kosztem?
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus