Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję - stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie co w minionych miesiącach, ale co nowego na temat sytuacji gospodarczej w naszym kraju będzie miał do powiedzenia prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński?
Joachim Nagel z Rady Prezesów EBC uważa, że bank centralny strefy euro powinien stopniowo obniżać stopy procentowe do poziomu neutralnego, ale nie poniżej niego, informuje Bloomberg.
Rada podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:
stopa referencyjna 5,75%;
stopa lombardowa 6,25%;
stopa depozytowa 5,25%;
stopa redyskontowa...
2024-12-04 16:17:52
Rada Polityki Pieniężnej ponownie postanowiła
utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionych poziomach.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – poinformował bank centralny w komunikacie. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi 5,75 proc.
Korea zdominowała czołówki serwisów z powodu próby wprowadzenia stanu wojennego przez prezydenta (więcej na pb.pl). Mnie jednak zainteresowała zupełnie inna informacja z tego kraju. Bank Korei jest pierwszym bankiem centralnym, który w otwarty sposób powiedział, że tnie stopy procentowe z powodu ryzyka dla koniunktury wywołanego przez amerykański protekcjonizm.
W listopadzie doszło do niewielkiego wzrostu presji inflacyjnej w szwajcarskiej gospodarce. Zwyżka byłą oczekiwana, jednak przerwała dezinflacyjną serię. Niemniej SNB powinien obniżyć stopy procentowe.
Nadszedł zły czas dla inwestujących w mieszkania do remontu. Teraz, żeby zarabiać, trzeba być profesjonalistą. Wysokie stopy procentowe i ograniczone możliwości nabywcze Polaków to niejedyne przyczyny dekoniunktury - pisze we wtorek "Puls Biznesu".
Nadszedł zły czas dla inwestujących w mieszkania do remontu. Teraz, żeby zarabiać, trzeba być profesjonalistą. Wysokie stopy procentowe i ograniczone możliwości nabywcze Polaków to niejedyne przyczyny dekoniunktury.
Ekonomiści mBanku spodziewają się rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce ruchem o 50 pb. w I kw. 2025 r. i oceniają, że do końca 2025 r. stopa referencyjna zejdzie do 4 proc.
Martins Kazaks, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że inflacja w strefie euro jest pod kontrolą, a związany z nią problem jest praktycznie rozwiązany. Twierdzi, że stopy procentowe powinny być nadal obniżane by wesprzeć kulejące ożywienie gospodarcze.
Mimo niepewności na świecie, eksperci mBanku przewidują dla polskiej gospodarki stosunkowo dobry rok 2025. Produkt Krajowy Brutto (Q) ma szansę wzrosnąć o 4%, a presja Inflacja r/r (M)...
2024-12-02 12:00:48
Wysokie stopy procentowe skłaniają Polaków do ograniczenia zakupów i odbudowy oszczędności - ocenił w rozmowie z PAP minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że ważne w obecnej sytuacji jest to, by „włączały się kolejne silniki wzrostu gospodarczego, czyli inwestycje".
Wysokie stopy procentowe skłaniają Polaków do ograniczenia zakupów i odbudowy oszczędności - ocenił w rozmowie z PAP minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że ważne w obecnej sytuacji jest to, by „włączały się kolejne silniki wzrostu gospodarczego, czyli inwestycje".
Decydenci polityki monetarnej w Korei Południowej zaskoczyli, niespodziewanie obniżając w czwartek stopy procentowe. Zadeklarowali przy tym, że są otwarci na dalsze łagodzenie warunków finansowania. W tle jest nowa polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.
Joachim Nagel, szef banku centralnego Niemiec uważa, że choć największa europejska gospodarka tkwi w okresie osłabienia gospodarczego, to stopy procentowe Europejskiego Banku Centralnego powinny być obniżane stopniowo aby mieć pewność pełnego stłumienia inflacji, donosi Bloomberg.
Jesteśmy jeszcze daleko od trwałego i ostatecznego sprowadzenia inflacji do celu na poziomie 2 proc., twierdzi główny ekonomista EBC, Philip Lane. Uważa jednak, że stopy procentowe nie powinny zbyt długo pozostawać na podwyższonych poziomach.
Aktywność na rynku mieszkaniowym jest ograniczona przez wysokie stopy procentowe; w budownictwie infrastrukturalnym wynika z przestoju inwestycji ze środków UE - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych GUS wskazujących na spadek produkcji budowlano-montażowej.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus