Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Ostatnie 12 miesięcy to czas większej stabilności na rynku lokat – stopy procentowe NBP pozostały na poziomie z października ubiegłego roku, co przełożyło się na rzadsze aktualizacje cenników produktów oszczędnościowych w bankach. Większość z nich dotyczyła obniżek choć pojawiły się okazje.
Kurs złotego w całym 2025 r. będzie się utrzymywał w graniach 4,25-4,4 zł za euro – powiedział PAP strateg rynków finansowych w PKO BP Mirosław Budzicki. Jego zdaniem NBP w przyszłym roku obniży stopy procentowe o 1 pkt. proc., ale obniżki mogą być mniejsze.
Bank Centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian - podał Ludowy Bank Chin (PBoC).
Tym razem chińskie władze monetarne nie zaskoczyły. Ludowy Bank Chin (PBCC) utrzymał swoje kluczowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie drugi miesiąc z rzędu. Rynki liczą, że zgodnie z zapowiedziami Pekinu, w przyszłym roku dojdzie do faktycznego złagodzenia nastawienia/
Bank Anglii nie zaskoczył i utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie pomimo oznak spowolnienia gospodarczego. Decydenci stwierdzili, że utrzymująca się presja inflacyjna ogranicza bank do „stopniowego” podejścia do obniżania kosztów pożyczek.
Narodowy Bank Czech na grudniowym posiedzeniu zdecydował się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie.
Wyniki finansowe sektora bankowego w Polsce w dominującym stopniu zależą od wyniku odsetkowego, więc w obliczu spodziewanego spadku stóp procentowych wyniki sektora z 2024 roku są nie do utrzymania - przekazał w czwartek Związek Banków Polskich.
Stopy procentowe w szwedzkiej gospodarce zostały obniżone po raz piąty, ale bank centralny dał do zrozumienia, że okres łagodzenia w polityce monetarnej dobiega końca.
Bank centralny Szwecji zdecydował się na kolejną redukcję stóp procentowych. Jednak tym razem było to cięcie o „standardowe” 25 pb.
W Azji na głównych giełdach indeksy przeważnie spadają. Inwestorzy są w słabych nastrojach po tym, jak Rezerwa Federalna przedstawiła prognozy mniejszej liczby obniżek stóp procentowych w przyszłym roku. Bez zmian utrzymał stopy procentowe Bank Japonii (BoJ). Na rynku walutowym USD jest słabszy wobec euro. Bitcoin kosztuje ponad 101.000 USD. Rosną ceny złota - informują maklerzy.
Stopy procentowe w Japonii pozostają bez zmian – poinformował tamtejszy bank centralny. Chociaż oznacza to ich utrzymanie na poziomie najwyższym od 2008 r., to wkrótce mogą powędrować wyżej. W reakcji na decyzję Banku Japonii, osłabił się jen.
Ostatnia w tym roku decyzja Banku Japonii (BOJ) ws. stóp procentowych nie przyniosła zmiany ich poziomu. Decydenci nadal jednak rozważają zaostrzenie polityki monetarnej na początku przyszłego roku.
FOMC zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe w USA o 25 punktów bazowych, jednak na pogorszenie nastrojów na Wall Street wpłynął inny czynnik. Z nowych projekcji wynika bowiem, że Fed oczekuje mniejszej skali obniżek w przyszłym roku - stopy mogą spaść o 50, a nie o 100 punktów bazowych jak szacowano we wrześniu. Główne amerykańskie indeksy giełdowe zanurkowały, a dolar wyraźnie się umocnił.
Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował o obniżce stóp procentowych w USA. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami spadną one o 25 punktów bazowych do przedziału 4,25-4,50 proc.
Fed ściął stopy procentowe, ale podniósł przewidywania ich przyszłego poziomu. Ryzyko ze strony wysokich stóp w dolarach sprawia, że inwestorzy większa uwagę zwracają na dług publiczny i ryzyko fiskalne na świecie. Dla Polski to nie jest dobre zjawisko w warunkach rekordowego przyrostu długu – w obecnych warunkach rząd stanie przed trudnym wyzwaniem.
Trzeci kwartał 2025 roku - to zdaniem Ireneusza Dąbrowskiego z Rady Polityki Pieniężnej pierwszy moment, w którym będzie można obniżyć stopy procentowe.
Banki operujące w Polsce na odsetkach zarabiają niemal najwięcej w Europie. Wysokie stopy procentowe pozwoliły na "odbicie" sobie słabych lat, które ma za sobą sektor bankowy. Jednak nadchodzące kwartały mogą okazać się punktem zwrotnym dla wyników banków.
Większość banków centralnych na świecie obniża stopy procentowe. W czwartek uczyniły to władze pieniężne strefy euro i Szwajcarii. Narodowy Bank Polski nie dołącza do tego trendu, co jest kontrowersyjne, ale da się w jakiejś mierze uzasadnić wysoką bieżącą stopą inflacji.
Europejski Bank Centralny (EBC) po raz kolejny zdecydował się na obniżkę stóp procentowych. Stopa depozytowa spadła z 3,25 do 3,0 proc., zaś stopa refinansowa z 3,40 do 3,15 proc.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus