Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wysokie stopy procentowe połączone z niższym wzrostem gospodarczym nie będą sprzyjać utrzymaniu w ryzach wskaźnika zadłużenia - zwłaszcza że rząd, w obawie przed utratą elektoratu, nie pali się do oszczędzania ani podnoszenia podatków.
W Azji giełdowe indeksy rosną w reakcji na zapewnienia wicegubernatora Banku Japonii ( BoJ), że stopy procentowe nie wzrosną w czasie, gdy sytuacja na rynkach jest niestabilna. Na rynku walutowym dolar zyskuje wobec JPY - podają maklerzy.
Inwestorzy
stawiają, że już we wrześniu Rezerwa Federalna ostro obniży stopy procentowe.
Ostatnie odczyty danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki wzbudziły obawy inwestorów o to, czy wysokie stopy procentowe Rezerwy Federalnej nie były utrzymywane zbyt długo, doprowadzając do spowolnienia gospodarczego...
Kurs dolara amerykańskiego w piątek obniża się po słabszym niż oczekiwano raporcie z rynku pracy za lipiec, co zwiększyło oczekiwania, że Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych we wrześniu, aby zapobiec poważnemu kryzysowi gospodarczemu – podaje agencja Reuters.
Strateg Bank of America, Michael Hartnett uważa, że akcje będą prawdopodobnie tanieć po tym jak Fed zacznie obniżać stopy procentowe, bo dane sugerują raczej „twarde niż miękkie lądowanie” gospodarki, informuje Bloomberg.
Czeski bank centralny po raz kolejny obniżył stopy procentowe, redukując główną stopę o 25 punktów bazowych - do poziomu 4,50 proc. Czwartkowa decyzja wpisuje się w trwający cykl łagodzenia polityki pieniężnej, rozpoczęty w grudniu ubiegłego roku.
Tym razem cięcie stóp było łagodniejsze i nie zaskoczyło ekonomistów tak jak ostatnio.
Po raz pierwszy od ponad czterech lat Bank Anglii obniżył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Główna będzie wynosić 5 proc., informuje CNBC.
Bank Anglii (BoE) obniżył w czwartek stopy procentowe o 25 punktów bazowych, co stanowi pierwszą taką redukcję od roku. Decyzja ta może mieć istotny wpływ na kurs funta oraz globalną politykę monetarną. Wcześniej stopy procentowe spadły w Szwajcarii, Szwecji, Kanadzie i strefie euro.
Na europejskich giełdach główne indeksy solidnie rosną. Mocno drożeją spółki technologiczne, a na rynkach inwestorzy zajmują pozycje przed decyzją monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Stopy procentowe podwyższył już Bank Japonii. Na rynku walutowym USD jest stabilny do euro, a zyskuje do JPY - informują maklerzy.
W środę Bank Japonii nieoczekiwanie podniósł stopy procentowe i ogłosił plan ograniczenia zakupów obligacji rządowych o połowę. Decyzja zaskoczyła rynki finansowe, które spodziewały się utrzymania dotychczasowej polityki. Ruch ten może oznaczać początek nowej ery w japońskiej polityce monetarnej.
Bank Japonii (BoJ) zdecydował o drugim zaostrzeniu polityki monetarnej w tym roku i przedstawił szczegółowy plan skupu obligacji. Stopy procentowe w Kraju Kwitnącej Wiśni zostały podniesione do najwyższego poziomu od końca 2008 roku, czyli czasów światowego kryzysu finansowego.
Bank Japonii podniósł w środę stopy procentowe i ogłosił szczegółowy plan zacieśniania ilościowego, co stanowi kolejny przełomowy krok w kierunku wycofywania się z dekady ogromnych bodźców gospodarczych – podaje agencja Reuters.
Bank Japonii (BoJ) na lipcowym posiedzeniu podwyższył stopy procentowe o 15 pb. - poinformował bank w komunikacie.
Szwedzka gospodarka skurczyła się w drugim kwartale po raz pierwszy od roku. Wysokie stopy procentowe odbiły się na wydatkach i inwestycjach, m.in. w sektorze budowniczym i na rynku mieszkaniowym - przekazał w poniedziałek Bloomberg.
W Wielkiej Brytanii ok. 320 tys. osób znalazło się poniżej progu ubóstwa z powodu gwałtownie rosnących stóp procentowych kredytów hipotecznych, które obciążają budżety domowe.
Zgodnie z wcześniejszymi spekulacjami, podczas dzisiejszego posiedzenia Bank Rosji mocno podwyższył stopy procentowe. Nie miał wyjścia, gdyż inflacja ponownie zaczęła wymykać się spod kontroli. To pierwsze zacieśnienie od siedmiu miesięcy.
Bank Rosji podjął decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej z 16 do 18 proc. To drastyczny ruch, który ma na celu walkę z rosnącą inflacją. Decyzja ta jest odpowiedzią na przegrzewającą się wojenną gospodarkę i konsekwencje lawinowego wzrostu wydatków budżetowych.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus