Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ST_RE.MAK
5.75-0.25Stopy procentowe: Stopa referencyjna
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Olli Rehn, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że wraz ze spadającą inflacją powinny być obniżane stopy procentowe, co powinno stanowić wsparcie dla gospodarki strefy euro.
Być może lepsza byłaby trochę ciaśniejsza polityka monetarna, ale są do tego różne instrumenty, nie tylko stopy procentowe - ocenił członek RPP Ludwik Kotecki. Jak wskazał, zgłosił w tej sprawie pewien pomysł, który jest obecnie analizowany. Jego zdaniem do końca roku nie ma przestrzeni do obniżek stóp proc., a podwyżki są mało prawdopodobne.
Zgodnie z tradycją, duński bank centralny naśladując decyzje Europejskiego Banku Centralnego również dokonał cięcia stóp procentowych otwierając tym samym cykl łagodzenia polityki monetarnej.
Jeśli z projekcji wynikać będzie, że wysoka inflacja w 2025 r. utrzyma się lub wzrośnie, RPP podwyższy stopy procentowe - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Dodał, że obniżka byłaby dyskutowana, gdyby utrzymywanie się inflacji w celu miało charakter trwały.
Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny podczas czwartkowego posiedzenia po raz pierwszy w obecnym cyklu obniżył stopy procentowe. Stawki poszły w dół o 25 punktów bazowych.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP bez zmian. Tradycyjnie dzień po decyzji jej uzasadnienie na konferencji prasowej przedstawi prezes NBP Adam Glapiński.
Obniżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego oznacza początek cyklu luzowania polityki pieniężnej - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. EBC obniżył w czwartek stopy procentowe o 25 pkt bazowych, refinansową do 4,25 proc., a depozytową do 3,75 proc.
Rada Prezesów EBC obniżyła główne stopy procentowe o 25 pb. - podano w komunikacie po posiedzeniu. EBC podał, że Rada Prezesów EBC nie deklaruje z góry określonej ścieżki dla stóp proc. Bank podniósł prognozy dla inflacji na lata 2024-2025.
Europejski Bank Centralny zdecydował się na pierwszą w tym
cyklu obniżkę stóp procentowych. Skala redukcji wyniosła 25 pb. i wpisała się w
oczekiwania rynku.
Europejski Bank Centralny w czwartek ogłosił długo oczekiwaną decyzję. Stopy procentowe w strefie euro, zgodnie z przewidywaniami większości ekspertów, zostały obniżone o 25 punktów bazowych. Według części analityków może oznaczać rozpoczęcie cyklu obniżek.
Lokalnie, najważniejszym wydarzeniem była decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi, RPP pozostawiła stopy na niezmienionym poziomie i stopa referencyjna nada znajduje się na poziomie 5,75%. W komunikacie opublikowanym po decyzji wskazano, że „ W ocenie Rady napływające dane wskazują, że pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostają niskie, co w warunkach osłabionej...
Rada podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie:
stopa referencyjna 5,75%;
stopa lombardowa 6,25%;
stopa depozytowa 5,25%;
stopa redyskontowa...
2024-06-05 16:08:17
W czwartek Europejski Bank Centralny po raz pierwszy od 2019 roku obniży stopy procentowe. Zarządzający aktywami i stratedzy uważają, że może być to katalizator dalszego wzrostu i kolejnych rekordów europejskiego rynku akcji, informuje Bloomberg.
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP bez zmian, co było rozstrzygnięciem zgodnym z rynkowym konsensusem.
Zakończyło się środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP zdecydowała się na pozostawienie stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie.
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 4-5 czerwca 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.
RPP utrzymała stopy proc. na niezmienionym poziomie - referencyjna 5,75 proc., zgodnie z konsensusem
Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 4-5 czerwca 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.
Na koniec kwietnia 2024 r. zysk sektora bankowego wyniósł ponad 14,4 mld zł – podał we wtorek NBP. Rok wcześniej zysk banków przekroczył 12,9 mld zł. Wskaźnik WIBOR praktycznie znikł z nowych umów kredytów konsumenckich; zastąpiła go stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus