Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Przez ostatnie lata podatki znacznie wzrosły, racjonalność wydatkowania środków spadła, a dług publiczny według metodologii Unii Europejskiej znalazł się na ścieżce do przekroczenia progu 60 proc. PKB – czytamy w opublikowanej przez MF w poniedziałek Białej Księdze finansów publicznych.
Tajwańska gospodarka wyraźnie przyspieszyła na początku 2024 r. Jej silne uzależnienie od eksportu i handlu przy mocnym jej wzroście sugeruje pozytywne zmiany w globalnym popycie.
Najnowsze dane w zakresie kreacji pieniądza napawają optymizmem w zakresie kredytowania przedsiębiorstw. Dla przypomnienia, pod koniec 2023 r. wolumen kredytów dla przedsiębiorstw zaliczył swój historyczny dołek, osiągając zaledwie 11,3% względem poziomu PKB.
Piątek na rynkach akcji przyniósł odreagowanie po zawirowaniach związanych ze słabszym niż oczekiwano odczytem amerykańskiego PKB i wyższym od konsensusu odczytem inflacji PCE (co w połączeniu tworzy niebezpieczną mieszankę w postaci zjawiska stagflacji, podczas którego tempo wzrostu gospodarczego maleje, a inflacja uporczywie pozostaje na podwyższonych poziomach)...
Koszty obsługi długu w relacji do PKB w kolejnych latach będą rosły, choć nieznacznie - poinformował dziennikarzy minister finansów Andrzej Domański. Jak wskazał, wysokie koszty obsługi długu to wyzwanie dla resortu finansów.
W rozpoczynającym się tygodniu kluczowa dla rynków finansowych będzie środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Inwestorzy poznają raport payrolls z rynku pracy w USA, pierwsze szacunki PKB za I kw. w wybranych krajach, wstępne dane o kwietniowej inflacji i indeksy PMI.
Koszty obsługi długu w relacji do PKB w kolejnych latach będą rosły, choć nieznacznie - poinformował dziennikarzy minister finansów Andrzej Domański. Jak wskazał, wysokie koszty obsługi długu to wyzwanie dla resortu finansów.
Wydatki wojskowe Szwecji mają wzrosnąć do 2,6 proc. PKB do 2030 r. Najnowszy członek NATO przekroczy tym samym cel sojuszu na poziomie 2 proc. - przekazał w piątek Bloomberg.
Po bardzo słabej czwartkowej sesji, zdominowanej nerwową i negatywną reakcją na dane o PKB i inflacji w pierwszym kwartale, przed piątkowymi notowaniami nastroje uległy lekkiej poprawie.
Do 2030 roku wydatki na obronność muszą wzrosnąć w Szwecji do 2,61 proc. PKB, armia powinna posiadać cztery brygady oraz należy zwiększyć obowiązkowy pobór do wojska - tak brzmią wnioski przedstawionego w piątek raportu końcowego Komitetu ds. Gotowości Obronnej parlamentu Szwecji.
Chociaż w Polsce będzie trwać bardzo długi weekend, to rynkowych emocji nie zabraknie ze względu na bogaty kalendarz makroekonomiczny. W nim znajdziemy odczyty m.in. PKB, PMI i inflacji. Poza tym mamy posiedzenie Fedu oraz wyniki Apple’a i Amazona. Będzie gorąco, nie tylko od grilla.
Według wstępnego szacunku amerykański PKB 1Q’24 wyniósł 1,6% k/k odsezonowany, w ujęciu zannualizowanym (saar) wobec 3,4% kwartał wcześniej. Rynek oczekiwał spowolnienia, ale nie o takiej skali (do 2,5%). Zwolniła konsumpcja, inwestycje przyspieszyły. Zapasy oraz eksport netto wpłynęły ujemnie na wzrost PKB. Indeks cen wydatków na konsumpcję indywidualną (PCE) wzrósł o 3,4% k/k saar wobec 1,8% kwartał wcześniej. Bazowy PCE wzrósł o 3,7% k/k saar z 2,0%. Jest to wyżej...
Indeksy amerykańskich giełd poddały się w czwartek przecenie, choć ostateczna skala strat (jednak tylko w przypadku S&P500 i Nasdaq) była znacznie mniejsza niż mógł to sugerować początek sesji. Parkiety tąpnęły w reakcji na dane o PKB i inflacji, które okazały się dużo gorsze niż oczekiwano. Ale tylko we wzajemnym powiązaniu. Analizowane pojedynczo miałyby nieco inny wydźwięk.
S&P500 i Nasdaq zakończyły
dzień pod kreską, ale spadki były znacznie mniejsze, niż można było tego
oczekiwać w początkowej fazie handlu.
W pierwszym kwartale 2024 r. amerykańska gospodarka rozwijała się w tempie 1,6 proc. w ujęciu annualizowanym, wynika z wstępnego odczytu zaprezentowanego przez Bureau of Economic Analysis (Biuro Analiz Ekonomicznych USA).
Początek 2024 roku przyniósł nieoczekiwane wyhamowanie
koniunktury w największej gospodarce świata. Co grosza, wciąż zbyt silna była presja cenowa w gospodarce USA.
Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale wzrósł o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano 2,5 proc.
W pierwszym kwartale PKB Korei Południowej wzrósł o 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano jego przyspieszenia do 2,4 proc., informuje Bloomberg.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus