Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Początek 2024 roku przyniósł nieoczekiwane wyhamowanie
koniunktury w największej gospodarce świata. Co grosza, wciąż zbyt silna była presja cenowa w gospodarce USA.
Produkt Krajowy Brutto USA w pierwszym kwartale wzrósł o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału - podał Departament Handlu USA w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano 2,5 proc.
W pierwszym kwartale PKB Korei Południowej wzrósł o 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Oczekiwano jego przyspieszenia do 2,4 proc., informuje Bloomberg.
Największy czynnik ryzyka dla wzrostu gospodarczego w naszym regionie, czy w naszym kraju to słabość eksportu - powiedział na telekonferencji dyrektor departamentu analiz ekonomicznych i sektorowych banku BNP Paribas BP Michał Dybuła. W opinii analityków banku także ogólny obraz dla inwestycji jest w tym roku wyraźnie słabszy niż w 2023 r. Mocno ma wzrosnąć za to konsumpcja.
Po latach wzrostu udział szarej strefy w polskiej gospodarce zmaleje w 2024 r. do 18,5 proc. PKB.
Udział szarej strefy w PKB Polski spadnie w 2024 roku do 18,5 proc., wobec 18,9 proc. w 2023 - wynika z wtorkowej publikacji Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Udział szarej strefy w PKB Polski spadnie w 2024 roku do 18,5 proc., wobec 18,9 proc. w 2023 - wynika z wtorkowej publikacji Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych.
Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do roku 2030 - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Decyzję tę uzasadnił rosnącymi zagrożeniami na świecie.
Minister gospodarki Maksym Raszetnikow powiedział podczas wtorkowego posiedzenia rządu, że gospodarka Rosji wzrośnie w tym roku o 2,8 proc. Wcześniej resort prognozował wzrost o 2,3 proc., przypomina Bloomberg.
Wielka Brytania zwiększy wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2030 roku - zapowiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podczas wystąpienia w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. gen. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.
We wtorek po południu polska waluta lekko umocniła się wobec euro i dolara. Rentowności SPW pozostają stabilne. Zdaniem ekonomistów, o dalszych notowaniach PLN i polskiego długu zadecydują dane ze Stanów Zjednoczonych, które zostaną opublikowane w drugiej połowie tygodnia, czyli wskaźniki: PKB oraz PCE core.
Po słabszych marcowych danych makro z polskiej gospodarki ekonomiści mBanku oceniają, że ich aktualna prognoza dynamiki PKB za I kw. na poziomie 2,2 proc. obarczona jest ryzykiem w dół do ok. 1,5-2,0 proc., ale w całym roku szacunek wzrostu pozostaje na poziomie 3,5 proc.
Dane za marzec pokazały, że konsumpcja się odbudowuje, ale tempo jest rozczarowujące - uważają analitycy. Niektórzy zauważają, że wolno odbija także sprzedaż dóbr trwałych, co może przyczynić się do wzrostu PKB poniżej 2 proc. rdr w I kwartale 2024 r.
Po słabszych danych za marzec ekonomiści ING zrewidowali swoją prognozę wzrostu PKB Polski w I kw. 2024 r. do ok. 1,5 proc. rdr z 2,1 proc. rdr.
PwC oceniło wpływ programu budowy polskich elektrowni atomowych na miejsca pracy, PKB, dochody gospodarstw domowych i wpływy podatkowe. Autorzy raportu szacują, że w przypadku minimalnego okresu eksploatacji bloków, wynoszącego 60 lat ich skumulowany wpływ na polską gospodarkę wyniesie ponad 2,2 biliona złotych.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus