Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Spółka PKB Inwest Budowa otrzymała pozwolenie na realizację centrum zakupów codziennych w Nowej Rudzie. Kompleks otworzy się w III kw. 2025 r.
Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Neue Zuercher Zeitung” powiedział, że nie obawia się, iż prezydent USA Donald Trump zostawi Ukrainę "na lodzie". Podkreślił, że kraje NATO muszą zwiększyć do 3 proc. PKB wydatki na obronę, aby powstrzymać Rosję.
Donald Trump chce, by kraje NATO przeznaczały 5 proc. PKB na obronność - podał w piątek wieczorem portal dziennika „Financial Times”, powołując się na osoby znające przebieg rozmów zespołu prezydenta elekta USA z przedstawicielami rządów państw europejskich.
10 proc. rocznych zakupów i usług przypada na okres przedświąteczny, przekłada się to na ok. 16 proc. całkowitego obrotu gospodarczego kraju i generuje blisko 6 proc. PKB - wynika z opublikowanego w piątek raportu. W tym czasie o 15 proc. rośnie też liczba transakcji wymiany walut.
Kończący się rok przynosi kontynuację spadku wartości aktywów, kredytów dla firm i klientów indywidualnych w relacji do PKB. Na rekordowo wysokim poziomie w portfelach banków jest udział obligacji.
Produkt Krajowy Brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych, kluczowy wskaźnik kondycji gospodarczej kraju, odnotował znaczący wzrost, przekraczając prognozy ekonomistów.
W 2025 r. dynamika PKB Polski przyspieszy do 3,7 proc., wsparta przez odbudowę inwestycji w środki trwałe - prognozują ekonomiści Banku Millennium. Przyszły rok będzie jednak obfitował w czynniki, które zwiększają niepewność co do ścieżki gospodarki.
Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie może rozpocząć się od spadków - oceniają analitycy i dodają, że ich zdaniem w pierwszej połowie dnia będzie próba odbicia. W czwartek opublikowane zostaną m.in.: kolejny odczyt amerykańskiego PKB, indeks Fed z Filadelfii i dane o sprzedaży domów w USA na rynku wtórnym.
Ryzyko dla deficytu finansów publicznych w 2025 r. jest asymetryczne w górę; deficyt może wynieść 5,8 proc. PKB wobec założeń rządowych 5,5 proc. PKB - prognozują ekonomiści Santander BP. Istotnym elementem stojącym za wzrostem deficytu w ostatnich latach był wzrost kosztów obsługi długu.
Ekonomiści Alior Banku obniżyli prognozę dynamiki PKB Polski w 2025 r. do 3,7 proc. z 4,0 proc. ze względu na spodziewaną niższą skłonność do konsumpcji oraz perspektywy inwestycji - podano w raporcie banku.
Ekonomiści Alior Banku obniżają prognozę dynamiki PKB Polski w 2025 r. do 3,7 proc. z 4,0 proc. ze względu na spodziewaną niższą skłonność do konsumpcji oraz perspektywy inwestycji - podano w raporcie banku.
Polsce może nie udać się naturalnie wyrosnąć z deficytu w 4-letniej perspektywie, konieczne będą ograniczenia wydatków, co może negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy - oceniają ekonomiści PKO BP. Ich zdaniem, deficyt sektora gg w 2024 r. wyniesie 6,1 proc. PKB, a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 5,6 proc. PKB.
Zgodnie z najnowszą prognozą
makroekonomiczną ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego tempo
wzrostu PKB w latach 2024-25 będzie niższe niż szacowano jeszcze w czerwcu.
Krajowy sektor bankowy pozostaje odporny, ryzyko cykliczne jest umiarkowane i nie zagraża stabilności finansowej w Polsce - podał NBP w najnowszym raporcie o stabilności systemu finansowego. Dynamika kredytu dla sektora niefinansowego odbudowuje się, ale w najbliższych 2 latach relacja kredytu do PKB nie wzrośnie wyraźnie.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus