Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Mamy wysyp danych o PKB krajów Unii Europejskiej. Z lotu ptaka widać jeden schemat: najwolniej rozwijają się te kraje, które miały najwyższą inflację w poprzednich latach i wciąż płacą za nią cenę. Ale jest tu też ukryta szansa: dezinflacja stopniowo się kończy, więc wzrost powinien wrócić do Europy.
Głównym źródłem spowolnienia gospodarczego w III kw. była słaba dynamika konsumpcji prywatnej – napisał w komentarzu do danych GUS główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. W jego opinii, dane o PKB III kw. 2024 r. nie oznaczają jednak trwałego osłabienia wzrostu.
Opublikowane dotychczas dane o PKB za trzy pierwsze kwartały 2024 r. sugerują, że w całym roku wzrost gospodarczy Polski może być bliższy 2,7-2,9 proc. niż szacowane wcześniej przez rynek 3,0 proc. Ekonomiści wskazują jednak, że obecne spowolnienie to raczej przejściowe zaburzenie trendu wzrostowego i perspektywy na 2025 r. pozostają dobre.
Spowolnienie wzrostu PKB przy słabym popycie zagranicznym i pogorszeniu w krajowym handlu to zjawisko przejściowe, 2025 r. przyniesienie lekkie odbicie koniunktury - stwierdzili ekonomiści ING Banku Śląskiego w komentarzu do czwartkowych danych GUS.
Obecne ożywienie gospodarcze jest historycznie wolne; faktycznie jest to najwolniejszy epizod ożywienia gospodarczego, jaki znajdziemy w 30-letniej historii kwartalnego PKB – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS.
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kw. wzrósł 0,4 proc. kwartał do kwartału i o 0,9 proc. rok do roku - poinformował w komunikacie Eurostat. Odczyt okazał się zgodny ze wstępnym szacunkiem.
Gospodarce ciąży słaby wynik inwestycji oraz niski popyt zewnętrzny, mimo to sytuacja Polski jest dobra; wzrost PKB w 2024 r. powinien być w piątce najwyższych w UE - ocenił czwartkowe dane GUS kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki.
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w III kwartale wzrósł 0,4 proc. kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano +0,4 proc., po +0,2 proc. w II kw.
Polska spadła z czołowej lokaty w rankingu rocznej dynamiki PKB krajów Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu.
Główny Urząd Statystyczny podał pierwsze dane dotyczące trzeciego kwartału tego roku. Nasz wzrost gospodarczy spowolnił z 3,2 do 2,7 proc. "Zdecydował fakt, że ograniczyliśmy wydatki" - analizuje Krzysztof Berenda, dziennikarz ekonomiczny RMF FM.
Poprzedni kwartał przyniósł zaskakujący spadek produktu krajowego brutto Polski – wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego.
Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie może rozpocząć się od niewielkich spadków - oceniają analitycy. Ich zdaniem uwaga inwestorów skupi się między innymi na danych o amerykańskim PPI oraz polskim PKB za III kw.
Polska przeznaczyła na pomoc Ukrainie równowartość 4,91 proc. swojego PKB, z czego 0,71 proc. PKB przeznaczono na bezpośrednie wsparcie kraju, a 4,2 proc. PKB na koszty pomocy ukraińskim uchodźcom - podkreśliła w środę Kancelaria Prezydenta.
Ministerka spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oceniła w poniedziałek, że zarówno Niemcy, jak i inne państwa europejskie powinny zwiększyć wydatki na obronność. Musimy uznać, że wyznaczony przez NATO cel 2 proc. PKB w obecnej sytuacji nie wystarczy – powiedziała polityczka Zielonych.
Zaplanowany przez rząd na 2025 r. kształt polityki fiskalnej ogranicza przestrzeń dla potencjalnego poluzowania polityki pieniężnej - podała RPP w opinii do projektu budżetu na 2025 rok. Według dokumentu deficyt sektora gg planowany przez rząd w 2025 r. na 5,5 proc. PKB może być wyższy, a wpływy VAT są zbyt optymistycznie oszacowane.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus