Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Pożegnaliśmy październik i rozpoczęliśmy kolejny miesiąc. Mijający tydzień nie przyniósł dobrych danych ani z polskiej, ani z amerykańskiej gospodarki. Według ostatnich odczytów PKB, 3 kraje strefy euro znalazły się w technicznej recesji. Trwa też wyprzedaż na WIG20, a fundusze zwiększają pozycje krótkie. Zapraszamy na wykresowe podsumowanie tygodnia.
Komisja Europejska powinna się zastanowić, kto dzisiaj odpowiada za bezpieczeństwo wspólnoty; Polska bierze za bezpieczeństwo odpowiedzialność i wydaje 5 proc. PKB - powiedział polityk KO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do rozpoczętej wobec Polski procedury nadmiernego deficytu.
Jako Zachód wysłaliśmy Ukrainie pomoc wartości z górą 200 mld euro - powiedział w czwartek szef MSZ Radosław Sikorski. Dodał, że wśród krajów pomagających Ukrainie w różnych wymiarach, to w proporcji do PKB Polska zrobiła więcej niż jakiekolwiek inne państwo.
Oficjalne dane za sierpień i wstępne szacunki za wrzesień sugerują, że kanadyjskiej gospodarce prawdopodobnie nie udało się zrealizować zakładanego przez tamtejszy bank centralny celu dla wzrostu PKB w trzecim kwartale.
Wczoraj dolar umocnił się jedynie na moment po danych ADP po czym stracił na skutek publikacji wstępnych wyników PKB za III kwartał. Inwestorzy wiedzą, że przywiązywanie się do prywatnego raportu na temat zmiany zatrudnienia i wyciąganie z niego wniosków w kontekście NFP jest mało przydatne. Te dwie „figury” potrafią wskazywać dużą rozbieżność. Z reakcji rynku można wnioskować, że istotniejsze są dane na temat wzrostu gospodarczego, mimo że opisują...
Realizacja obietnic wyborczych mocno podbije zadłużenie USA - wynika z analizy w najnowszym Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 133 proc. PKB wynosi prognozowany deficyt finansów publicznych w USA w 2035 r. w przypadku zwycięstwa Kamali Harris, a 142 proc. jeśli wygra Donald Trump.
Niemiecka gospodarka zanotowała w trzecim kwartale 2024 roku minimalny wzrost. Produkt Krajowy Brutto zwiększył się o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, po uwzględnieniu czynników sezonowych i kalendarzowych - wynika z najnowszych danych niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego.
Dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w minionym kwartale okazała się nieco niższa od tego, czego się spodziewano. Dobrą wiadomością jest za to nieoczekiwanie głęboki spadek deflatora PKB.
Trzy z czterech największych gospodarek Eurolandu zrobiły miłą niespodziankę swoimi wynikami za miniony kwartał. Rozczarował jedynie odczyt włoskiego PKB. Z polskiego punktu widzenia, najważniejsze okazało się uniknięcie recesji w Niemczech, u naszego głównego partnera handlowego.
Nadspodziewanie dobre wyniki Alphabet, spółki matki Google mogą dzisiaj wspierać popyt w segmencie spółek technologicznych i na szerszym rynku. Jednak kluczowe dla przebiegu środowej sesji za oceanem mogą okazać się dane makroekonomiczne, w tym tak istotne, jak wstępny odczyt dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych w III kwartale.
Główny Urząd Statystyczny zrewidował szacunek wzrostu PKB w I kw. 2024 r. do 2,1 proc. rdr z 2,0 proc. szacowanego wcześniej i utrzymał szacunek za II kw. 2024 r. na poziomie 3,2 proc. rdr - wynika z komunikatu urzędu.
Wchodzimy w okres wielu publikacji danych makro dla amerykańskiej gospodarki. Poznamy je jeszcze przed wynikami wyborów prezydenckich, które zbliżają się wielkimi krokami. Dziś uwaga będzie skupiona na raporcie ADP oraz wstępnym odczycie PKB. Jutro indeks PCE – czyli preferowana przez Fed miara inflacji. Koniec tygodnia to raporty NFP a także ISM dla przemysłu. Dolar z pewnością zyskał sporo na wartości w oczekiwaniu na zwycięstwo Trumpa w przyszłym tygodniu. Inwestorzy...
Niemcy, Francja i Hiszpania zaraportowały mocniejszy od
oczekiwań wzrost PKB w III kwartale. Dzięki temu dynamika dla całej strefy euro
także przekroczyła oczekiwania ekonomistów, choć trzy kraje UE znalazły się w tzw. technicznej recesji.
Główny Urząd Statystyczny zrewidował szacunek wzrostu PKB w I kw. 2024 r. do 2,1 proc. rdr z 2,0 proc. szacowanego wcześniej i utrzymał szacunek za II kw. 2024 r. na poziomie 3,2 proc. rdr - wynika z komunikatu urzędu.
Główny Urząd Statystyczny zrewidował szacunek wzrostu PKB w I kw. 2024 r. do 2,1 proc. rok do roku z 2,0 proc. szacowanego wcześniej i utrzymał szacunek za II kw. 2024 r. na poziomie 3,2 proc. - wynika z komunikatu urzędu.
Deficyt finansów publicznych w 2024 r. nie powinien być daleki od poziomu 5,7 proc. PKB - poinformował minister finansów Andrzej Domański.
Polska z nakładami na badania i rozwój rzędu 1,45 proc. PKB zajmuje 15. miejsce wśród krajów UE, m. in. przed Hiszpanią (1,44 proc. PKB), Włochami (1,39 proc. PKB) i Węgrami (1,39 proc. PKB), a za Czechami (1,89 proc. PKB) - napisali na platformie X analitycy PKO BP.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus