Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W ostatnim tygodniu listopada czeka nas prawdziwy wysyp danych z polskiej gospodarki dotyczący wynagrodzeń, zatrudnienia, przemysłu i inflacji. Poznamy także kompozycję naszego PKB za ubiegły kwartał, a na GPW przejdzie wynikowe tornado. Inwestujący na rynkach w USA nie mogą zapomnieć o skróconym tygodniu handlu.
Opublikowane w piątek dane pokazały, że zapaść gospodarki Niemiec w trzecim kwartale była większa niż pierwotnie szacowano.
Pierwszych sygnałów odbicia koniunktury w budownictwie należy się spodziewać dopiero w 2025 r. - ocenili w czwartek ekonomiści banku ING, komentując dane GUS o produkcji budowlano-montażowej październiku. Obniżyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski na 2024 r. z 3 proc. do 2,7 proc.
Ekonomiści Allianz Trade przeanalizowali sytuację gospodarczo-polityczną za naszą zachodnią granicą. Gospodarka Niemiec nie ma przed sobą...
Wpływ katastrofalnych powodzi na wyniki hiszpańskiej gospodarki w czwartym kwartale będzie znaczący zaś przyjęty pakiet pomocowy wpłynie pozytywnie na rezultaty dopiero w kolejnych miesiącach, prognozuje tamtejszy bank centralny.
Słabsze tempo wzrostu PKB zwiększa prawdopodobieństwo obniżek stóp w przyszłym roku - poinformował w wywiadzie dla Pulsu biznesu, członek RPP Ludwik Kotecki.
W 2022 roku Polska przeznaczyła 6,4 proc. PKB na opiekę zdrowotną, czyli dużo poniżej unijnej średniej, która wyniosła 10,4 proc. PKB – wynika z opublikowanych w piątek danych Eurostatu. Na jednego mieszkańca wydano w Polsce średnio 1137 euro, gorzej było tylko w Rumunii i Bułgarii.
GUS nadal nie radzi sobie z odsezonowaniem, co widać w danych PKB, Trump rozsiada się w amerykańskiej administracji, co widać m.in. po kursach kryptowalut, a polski rząd zadłuża się i zadłuża, i zadłuża. Kolejny krótszy tydzień listopada za nami, nie oznacza to jednak, że analizowaliśmy mniej danych. Oto nasze podsumowanie tygodnia.
Tydzień będzie obfitował w wyniki spółek GPW. Dowiemy się też, jak radziła sobie Nvidia, a w piątek - jaki jest stan gospodarki naszego zachodniego sąsiada.
Agora zakłada, że prognozowany wzrost PKB w 2025 roku przełoży się na dalszy wzrost rynku reklamowego - poinformował podczas wideokonferencji prezes spółki Bartosz Hojka. Celem spółki na 2025 rok jest maksymalne wykorzystanie synergii grupy, szczególnie w segmentach działających na rynkach cyfrowych.
Komisja Europejska podwyższyła prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 r. ma to być 3 proc., a w 2025 r. - 3,6 proc. Wcześniejsze wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 proc. w tym roku i 3,4 proc. w roku przyszłym.
Komisja Europejska podwyższyła prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2024 r. do 3,0 proc. z 2,8 proc., w 2025 r. do 3,6 proc. z 3,4 proc., a na 2026 r. szacuje 3,1 proc. - wynika z jesiennej rundy prognoz KE. Komisja obniżyła prognozę inflacji w Polsce na 2024 r. z 4,3 proc. do 3,8 proc.
Wstępne dane o tempie rozwoju brytyjskiej gospodarki w III kwartale mocno rozczarowały. PKB co prawda wzrósł, jednak symbolicznie, notując wyraźne spowolnienie.
Mamy wysyp danych o PKB krajów Unii Europejskiej. Z lotu ptaka widać jeden schemat: najwolniej rozwijają się te kraje, które miały najwyższą inflację w poprzednich latach i wciąż płacą za nią cenę. Ale jest tu też ukryta szansa: dezinflacja stopniowo się kończy, więc wzrost powinien wrócić do Europy.
Głównym źródłem spowolnienia gospodarczego w III kw. była słaba dynamika konsumpcji prywatnej – napisał w komentarzu do danych GUS główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski. W jego opinii, dane o PKB III kw. 2024 r. nie oznaczają jednak trwałego osłabienia wzrostu.
Opublikowane dotychczas dane o PKB za trzy pierwsze kwartały 2024 r. sugerują, że w całym roku wzrost gospodarczy Polski może być bliższy 2,7-2,9 proc. niż szacowane wcześniej przez rynek 3,0 proc. Ekonomiści wskazują jednak, że obecne spowolnienie to raczej przejściowe zaburzenie trendu wzrostowego i perspektywy na 2025 r. pozostają dobre.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus