Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Nie zrealizowały się prognozy ekonomistów zakładające ożywienie w największej gospodarce Skandynawii. Produkt krajowy brutto Szwecji spadł drugi kwartał z rzędu.
100 mld zł przez 5 lat, a od od 2035 roku 5 proc. PKB kosztować ma cyfrowe państwo - zaproponował wicepremier Krzysztof Gawkowski..
Polski PKB wzrośnie o 3,1 proc. w 2024 r., 3,6 proc. w 2025 r. i 2,9 proc. w 2026 r. - wynika z poniedziałkowego raportu EY European Economic Outlook.
Polski PKB wzrośnie o 3,1 proc. w 2024 r., 3,6 proc. w 2025 r. i 2,9 proc. w 2026 r. - wynika z poniedziałkowego raportu EY European Economic Outlook.
Wydatki państwa na cyfryzację do 2030 roku przekroczą 100 mld zł - poinformował w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas prezentacji projektu Strategii Cyfryzacji Polski. Dodał, że jednym z celów jest przeznaczanie na cyfryzację od 2035 r. 5 proc. polskiego PKB.
Polski PKB wzrośnie o 3,1 proc. w 2024 r., 3,6 proc. w 2025 r. i 2,9 proc. w 2026 r. - wynika z poniedziałkowego raportu EY European Economic Outlook.
W najbliższych dniach inwestorzy poznają sporo istotnych danych makroekonomicznych, w tym raport payrolls z amerykańskiego rynku pracy, deflator PCE, wstępne dane o PKB w III kw. z USA i strefy euro, a także październikowe odczyty inflacji z Europy. Decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Japonii. Wyniki kwartalne przedstawi szereg spółek technologicznych z USA.
Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) głosi, że prognoza wzrostu światowego PKB wynosi 3,2 proc., przyspiesza gospodarka USA, ale na globalnym rozwoju mogą zaciążyć poważnie konflikty zbrojne i ewentualna wojna handlowa.
Sektor lotniczy stanowił w 2023 r. 27 proc. PKB Dubaju, a do 2030 r. ma wzrosnąć do prawie jednej trzeciej PKB tego emiratu - wynika z październikowego raportu Oxford Economics.
Ostatni tydzień października nie zapowiada nudy w danych makro. Inflacja, Pkb, rynek pracy - to główne hity nadchodzącego tygodnia. Nie zabraknie również wyników finansowych gigantów z polskich i amerykańskich giełd. Dla inwestorów z Polski tydzień będzie nieco krótszy, przez wolne 1 listopada.
"Mamy bardzo niepokojącą sytuację w finansach publicznych. Mamy wydatki, które w tej chwili - jako odsetek PKB - są wyższe niż w wielu bogatszych od nas krajach UE łącznie ze Szwecją. To np. duże wydatki nie na zbrojenia, ale socjalne, które niekoniecznie trafiają do ludzi, którzy naprawdę ich potrzebują. 800 plus w ogóle nie powinno być wprowadzone, bo deklarowany cel, czyli zwiększenie dzietności, od początku był kpiną" - powiedział gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM...
Rosyjska gospodarka, przestawiona na tryb wojny i napompowana bilionami rubli, zbliża się do wyczerpania swoich rezerw. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, tempo wzrostu PKB spowolni do 1,3 proc. w 2025 roku, a dystans do Chin i Indii będzie się pogłębiać - informuje "Rzeczpospolita".
Słabe dane o sprzedaży detalicznej we wrześniu wspierają scenariusz obniżki stóp procentowych przez RPP w marcu 2025 r. - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurtek. Gorsze odczyty wpłyną na wyniki za III kw. i mogą stanowić ryzyko dla prognoz wzrostu gospodarczego w całym 2024 roku.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że deficyt sektora general government w Polsce wyniesie w 2025 r. 5,5 proc. PKB, w 2026 r. 5,0 proc. PKB, a w 2029 r. zmniejszy się do 4,0 proc. PKB - podano w najnowszych prognozach fiskalnych MFW.
Niemiecka gospodarka utknęła w marazmie i najprawdopodobniej w tym roku, odnotuje drugi z rzędu spadek PKB. Problemem jest m.in. niska konsumpcja oraz niewystarczające inwestycje krajowe. Na wzmocnienie tych drugich ma pomysł niemieckie ministerstwo gospodarki.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus