Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
PKB wzrosło w 4 kwartale o 1 proc. r/r, a polska gospodarka wraca na ścieżkę wzrostu - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w środowym komunikacie. Dodano, że w tym roku zobaczymy wyraźne przyspieszenie aktywności gospodarczej.
Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2023 r. pozostał bez zmian kdk - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w II wyliczeniu. Wstępnie szacowano 0,0 proc. po -0,1 proc. w III kw.
W końcówce 2023 r. dynamice PKB Polski ciążyła słaba konsumpcja, ale całoroczne perspektywy pozostają relatywnie dobre i należy spodziewać się dalszego ożywienia gospodarczego, dla którego ryzykiem jest dalsza słabość eksportu przez umocnienie PLN i słaby popyt z Niemiec.
Dynamika kwartalna okazała się nadspodziewanie dobra, lecz wzrost
w ujęciu rocznym nieco rozczarował.
Produkt krajowy brutto w czwartym kwartale 2023 r. wzrósł o 1,0 proc. rok do roku. Wynik kwartał do kwartału to 0 proc. Jak te dane mają się do wcześniejszych - za cały rok 2023?
PKB Polski w IV kwartale 2023 r. wzrósł o 1,0 proc. rdr wobec +0,5 proc. w III kw. - wynika z flash szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w IV kw. pozostał bez zmian, po wzroście o 1,1 proc. kdk kwartał wcześniej.
Kontrakty w Europie wskazują, że notowania na warszawskiej giełdzie w środę mogą rozpocząć się od spadków. W centrum uwagi będzie m.in. odczyt krajowego PKB za IV kwartał.
Kontrakty w Europie wskazują, że notowania na warszawskiej giełdzie w środę mogą rozpocząć się spadków. W centrum uwagi będzie m.in. odczyt krajowego PKB za IV kwartał.
Choć rozczarowanie z końca ub. roku zasiewa niepewność co do prognoz, to obecnie perspektywy dla polskiej gospodarki wydają się bardzo optymistyczne. Tempo wzrostu PKB w 2024 r. może wynieść nawet 4 proc. - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Głównymi ryzykami dla wzrostu są sytuacja zewnętrzna i geopolityka.
Ostatnie niecałe dwa lata przyniosły bezprecedensową skalę poprawy równowagi zewnętrznej – ocenili ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych NBP. Wskazali, że deficyt obrotów bieżących wynoszący -3,1 proc. PKB w czerwcu 2022 r. zmienił się w nadwyżkę rzędu 1,6 proc. PKB w grudniu 2023 r.
W tym tygodniu w centrum uwagi krajowego rynku finansowego znajdzie się szybki szacunek PKB za IV kw. 2023 r., wstępne dane o inflacji CPI w styczniu i bilans C/A. MF przeprowadzi przetarg zamiany obligacji. Na walnych zgromadzeniach zbiorą się akcjonariusze KGHM i PZU. Wyniki opublikuje m. in. Orange.
W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdą się dane o inflacji za styczeń ze Stanów Zjednoczonych. Istotne dla perspektyw polityki monetarnej w USA mogą być zaplanowane na najbliższe dni wystąpienia bankierów z Fed. Rynek pozna też m. in. dane o PKB z europejskich gospodarek. Chiny obchodzą Księżycowy Nowy Rok.
Francuska gospodarka, druga pod względem wielkości w strefie euro wyjdzie w pierwszym kwartale br. z trwającej przez sześć miesięcy stagnacji, twierdzi Bank Francji, oczekując jednak tylko niewielkiego wzrostu PKB.
Imigracja zwiększy PKB USA o 7 bln USD w ciągu dekady, jak wynika z szacunków amerykańskiego Kongresowego Biura Budżetu (CBO) - przekazał w czwartek Bloomberg.
W całym 2024 r. tempo wzrostu PKB wyniesie 3,0 proc., a w 2025 r. - 3,5 proc. - przewiduje Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych. W pierwszej połowie 2024 r. inflacja wciąż będzie się obniżać jednak w drugiej połowie 2024 r. spodziewać się można ponownego jej przyspieszenia - dodano.
Dynamika PKB Polski w 2024 r. wyniesie ok. 3 proc., a w 2025 r. przyspieszy - ocenił minister finansów Andrzej Domański.
Spółka PKB Inwest Budowa otrzymała prawomocne pozwolenie na budowę i wybrała generalnego wykonawcę parku handlowego w Garwolinie. Otwarcie obiektu planowane jest jeszcze w tym roku.
Ostateczny odczyt PKB za 2023 rok – a także struktura jego wzrostu – będzie z dużym prawdopodobieństwem odbiegać od tego, co poznaliśmy w minionym tygodniu – pisze w specjalnej opinii dla money.pl ekonomista Andrzej Halisiak.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus