Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
102.70-0.50Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W I kwartale w niemieckiej gospodarce utrzymywały się nadal niekorzystne trendy, w efekcie czego doszło do ponownego skurczenia się PKB, ocenia w cyklicznym raporcie gospodarczym Bundesbank.
Do grona zaskakujących w górę publikacji dołącza sprzedaż detaliczna. Naszym zdaniem to zapowiedź konsumpcyjnego ożywienia, ale nie boomu. Po danych lutowych szacujemy wzrost PKB w I kwartale b.r. na 2-2,5% r/r. - podali analitycy Banku Pekao SA.
Nasza prognoza wzrostu PKB w 2024 r. to 3 proc., ale widzimy szanse na wyższy wzrost - poinformowali ekonomiści ING BSK w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Ich zdaniem, w tym roku można się spodziewać wzrostu konsumpcji oraz utrzymania wzrostu inwestycji.
Nasza prognoza wzrostu PKB w 2024 r. to 3 proc., ale widzimy szanse na wyższy wzrost - poinformowali ekonomiści ING BSK w komentarzu do czwartkowych danych GUS. Ich zdaniem, w tym roku można się spodziewać wzrostu konsumpcji oraz utrzymania wzrostu inwestycji.
Duńska gospodarka ma w tym roku i przyszłym rozwijać się bardzo dynamicznie. O wiele mocniej niż wcześniej zakładano. Tak przynajmniej prognozuje tamtejszy bank centralny, który niemal dwukrotnie podwyższył swoją projekcję.
Notowania na europejskich giełdach zwyżkowały na koniec sesji we wtorek. Wśród inwestorów panuje pozytywne nastawienie do europejskich akcji wobec korzystnych ocen perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie.
Opublikowana w ostatnich dniach najnowsza projekcja NBP zawiera prognozy nie tylko odnośnie do inflacji, która może przejściowo odbić od dna w kolejnych kwartałach, ale również wzrostu gospodarczego – i ten drugi element może być szczególnie interesujący dla inwestorów giełdowych.
PKB Rosji jest wyższe od odczekiwań, inflacja spadła, a sprzedaż ropy została przekierowana na inne rynki. Mimo dwóch lat sankcji i celnych ciosów zadawanych w infrastrukturę krytyczną - Rosja wciąż naciera. Putin pompuje gospodarkę przemysłem wojennym, ale nie stać go na wojnę – twierdzą jednak eksperci.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg chwalił Polskę za poziom wydatków, jakie przeznaczamy na obronność. Już obecnie przeznaczamy 4 proc. swojego PKB na obronę, czyli dwa razy więcej niż obecny zalecany poziom dla krajów NATO.
Prezydent Andrzej Duda w czwartek po spotkaniu w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem ponownie zaapelował do krajów członkowskich Sojuszu o zwiększenie wydatków na obronność do 3 proc. PKB. Od przystąpienia do NATO "Polska stała się kluczowym sojusznikiem" - podkreślił Stoltenberg.
Agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2024 r. do 2,2 proc. z 2,5 proc., a na 2025 r. podtrzymała 3,2 proc. - wynika z najnowszego raportu agencji. Fitch obniżył prognozę inflacji na koniec 2025 r. do 3,0 proc. z 4,0 proc.
Santander Bank Polska podtrzymał prognozę wzrostu PKB w Polsce na ten rok na ok. 3 proc. - poinformowali w środę analitycy banku. Ich zdaniem będzie temu sprzyjać "solidny" wzrost dochodów gospodarstw domowych i ich wydatków oraz inwestycje, w tym finansowane ze środków UE.
Polska gospodarka potrzebuje inwestycji. Choć wieloletnich zaległości nie da się odrobić, banki są gotowe finansować wzrost PKB ze wszech miar, choć nie za darmo. Lista ich oczekiwań wobec obozu rządzącego jest wyjątkowo długa.
Z satysfakcją przyjąłem bardzo pozytywne odniesienie się do mojej propozycji, żeby sojusznicy w NATO wydawali co najmniej 3 proc. swojego PKB na obronność - powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek po spotkaniu z amerykańskimi kongresmenami.
- Uprzedzałem pana prezydenta, żeby założył z góry, że nie będzie entuzjastycznej odpowiedzi na tego typu propozycje - tak premier Donald Tusk skomentował propozycję prezydenta Andrzeja Dudy, który zapowiedział, że konieczne jest zwiększenie poziomu wydatków na obronność do 3 procent PKB przez wszystkie państwa NATO.
Wczoraj poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących marcowej projekcji inflacji i PKB opracowywanych przez NBP. Dla przypomnienia, według centralnej ścieżki inflacja CPI w ‘24 znajdzie się na poziomie 3,0%, w ‘25 wyniesie 3,4%, a w ‘26 obniży się do 2,9%. Jest to wariant zakładający przedłużenie działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii do końca horyzontu projekcji. Ze względu na niepewność polityki regulacyjnej, NBP przedstawił także alternatywną...
Inflacja w tym roku wyniesie 5,9 proc. a wzrost PKB maksymalnie 2,8 proc. – napisał ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka w komentarzu do opublikowanego poniedziałek przez NBP Raportu o inflacji.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus