Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości ETFBM40TR
100.34-0.22(-0.22%)BETA ETF MWIG40TR
GPW - ETF
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Największe polskie banki oraz kurs CD Projektu były w poniedziałek liderami wzrostów w WIG20, który zyskał drugi dzień z rzędu. Uwagę zwracał kurs Budimeksu, który ciążył indeksowi średnich spółek. Kilka rekomendacji i wyników zachowało kursami popularnych spółek.
WIG20 i WIG-Banki kontynuowały wczoraj spadkowe korekty, pomimo bardzo dobrych nastrojów na najważniejszych zagranicznych giełdach (niemiecki DAX czy amerykańskie S&P500 i Nasdaq – wszystkie indeksy poprawiły swoje historyczne maksima notowań). Dla WIG20 sporym ciężarem było DINO, w mWIG40 – Eurocash, czyli przedstawiciele detalicznego handlu spożywczego, po tym jak Jeronimo Martins opublikowało najświeższe wyniki finansowe, a ustami swojego prezesa zapowiedziało dalszą...
Wskaźnik udziału kobiet we władzach firm z mWIG40 wyniósł w 2023 r. 17,4 proc. i był rekordowy. Różnorodność władz średniaków była wyższa niż w firmach z WIG20 i sWIG80. W minionym roku udział pań w zarządach wszystkich spółek giełdowych wzrósł. Jakie czynniki będą determinować zmiany w podejściu do kwestii różnorodności?
Po dwóch z rzędu spadkowych sesjach na GPW środa przyniosła uspokojenie nastrojów. Główne indeksy notują niewielkie wzrosty, a najsilniejszy jest mWIG40. Kursy spółek energetycznych odreagowują wcześniejsze silne spadki, PGE znajduje się wśród liderów wzrostów. Banki zachowują się słabiej od rynku. Zdaniem analityków, z powodu wtorkowego spadku WIG20 poniżej poziomu wsparcia, wzrasta ryzyko pogłębienia korekty.
Wtorkowa sesja zakończyła się kolejnymi spadkami głównych indeksów. Najsłabszy był WIG20, który stracił 1,3 proc. Wyjątkiem był mWIG40, indeks średnich spółek zyskał 0,2 proc. Wokół sektora energetycznego wciąż panuje negatywny sentyment, kursy Tauronu i PGE zniżkowały o ponad 3 proc. Kolejny dzień wzrost o kilkadziesiąt procent zanotowała spółka FMG.
W ramach rewizji składu portfeli indeksów do WIG20 wejdzie Budimex, a wypadnie z niego Asseco Poland. Do mWIG40 poza Asseco wejdzie AB, Rainbow Tours i Synektik.
W indeksie mWIG40 ubywa firm z tradycyjnych branż, a najnowsza rewizja jeszcze utrwali ten trend.
Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się niewielkimi zniżkami większości głównych indeksów. Wyjątkiem był mWIG40, który zyskał czwartą sesję z rzędu. Wśród blue chipów najlepiej poradził sobie Cyfrowy Polsat, który wzrósł o ponad 5 proc., natomiast słabe były banki. Akcje Vercom zdrożały o niemal 10 proc.
Wraz z początkiem tygodnia główne indeksy rynków akcji nieco się skorygowały. Na warszawskim parkiecie dotyczyło to przede wszystkim indeksu spółek o największej kapitalizacji WIG20 (indeksy mWIG40 i sWIG80 zanotowały niewielkie wzrosty). W gronie blue chipów zniżkowało 17 z 20 walorów, w ujęciu sektorowym nie wyróżniała się żadna grupa spółek. Sentyment pogorszył się także na rynkach bazowych, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych...
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,52%, do poziomu 2464 pkt. mWIG40 podbił 0,92%, podczas gdy sWIG80 zanotował zwyżkę o 0,28%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld złotych.
Bez większych fajerwerków rozpoczął się nowy tydzień na GPW.
O ile w piątek wszystkie główne indeksy poprawiły możliwe do osiągniecia szczyty,
o tyle w poniedziałek podnieść poprzeczkę udało się na mWIG40 i sWIG80. Słabszy
tym razem WIG20, a co za tym idzie WIG, konsolidowały się poniżej ostatnich rekordów.
W drugiej części poniedziałkowej sesji wzrosty odnotowują indeksy małych i średnich spółek. W WIG20 zwyżkują kursy banków, na czele z Alior Bankiem i mBankiem.
W mijającym tygodniu WIG i sWIG80 codziennie poprawiały historyczne szczyty, mWIG40 zrobił to na czterech z pięciu sesji, a WIG20 każdego dnia śrubował rekord hossy, która zaprowadziła go już na poziom, gdzie ostatni raz był w lutym 2018 r.
Za nami kolejna wzrostowa sesja na GPW – przy najwyższych od 10 tygodni obrotach głównym krajowym indeksom udało się zaliczyć przeszło 1%-owe wzrosty (nie licząc nieco słabiej zwyżkującego indeksu średnich spółek mWIG40), po raz kolejny poprawiając szczyty trwającej hossy...
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,71%, do poziomu 2387 pkt. mWIG40 podbił 1,3%, podczas gdy sWIG80 zanotował zwyżkę o 1,06%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 863mln złotych.
Wzrostowy początek tygodnia na GPW przyniósł poprawienie historycznych szczytów przez WIG, mWIG40 i sWIG80 oraz nowy rekord hossy na WIG20. Parkiet w Warszawie okazał się mocniejszy od giełd bazowych, gdzie na indeksach poniedziałkowa sesja miała bardziej mieszany przebieg.
W ocenie analityków w wyniku rocznej rewizji indeksów z indeksu blue chipów wypadnie Asseco Poland, a na to miejsce wejdzie Budimex. Do mWIG40 poza Asseco maja szansę dołączyć dwie inne spółki technologiczne.
Po krótkiej korekcie akcje „średniaków” wróciły do łask, wynosząc mWIG40 na szczyty. Prym w tym gronie wiodą spółki, które od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącym powodzeniem, co przekłada się na ich efektowne zwyżki i rekordowe wyceny.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,55%, do poziomu 2345 pkt. mWIG40 podbił 0,69%, podczas gdy sWIG80 zanotował spadek o 0,12%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,05 mld złotych.
Główne indeksy warszawskiej giełdy nieznacznie rosną, z wyjątkiem mWIG40. Część spółek z sektora finansowego notowana jest na minusie, stosunkowo słabo radzą sobie spółki energetyczne. Kurs CCC rośnie o 4 proc., po opublikowaniu wstępnych wyników za IV kwartał 2023/24 r. Zdaniem analityków, rynek znajduje się w konsolidacji, ale impulsy podażowe z giełd bazowych mogą nieść ryzyko spadków.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus