Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
BiznesRadar.pl korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej. [x]
Wiadomości CL.FUT (CRUDE OIL)
66.160+0.700(+1.07%)WTI Light Crude Oil Spot - Ropa naftowa
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Kontrakty na europejskie indeksy giełdowe i futures w USA zniżkują, na giełdach w Azji mocne spadki. Negatywny sentyment zdominował rynki po tym, jak Izrael zaatakował instalacje nuklearne Iranu. Ropa naftowa mocno drożeje, zyskuje amerykański dolar i frank szwajcarski.

Piątek, 13 czerwca, zaczyna się od geopolitycznego trzęsienia ziemi – Izrael uderzył w irańskie instalacje nuklearne. Rynki reagują nerwowo: drożeje ropa, złoto bije rekordy, a inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów. Tymczasem Donald Trump rusza z programem „Trump Card” – 5 mln dolarów za wizę do USA. W Europie uwaga skupia się dziś na danych o inflacji i produkcji przemysłowej.

Nad ranem w piątek 13 czerwca lotnictwo Izraela zbombardowało dziesiątki celów w Iranie. W reakcji na atak, którego celem miały być m.in. instalacje nuklearne oraz irańscy generałowie, na światowych rynkach rosną ceny ropy i złota oraz spadają notowania kryptowalut. W tym aktualizowanym wątku będziemy śledzić reakcję rynków na wieści z Bliskiego Wschodu.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na atak Izraela na instalacje nuklearne Iranu. W ciągu dnia kontrakty rosły nawet 13 proc., a analitycy wskazują, że mogą to być największe jednodniowe wzrosty cen tego surowca od co najmniej pięciu lat.

W dzisiejszym PB Brief przyglądamy się rosnącemu napięciu na Bliskim Wschodzie i jego wpływowi na rynki oraz ceny ropy. Sprawdzamy też, jaka podwyżka płacy minimalnej jest możliwa w 2026 roku i co to oznacza dla pracowników i pracodawców. A na koniec: nowa strategia PGE – dywidenda, inwestycje i możliwy zwrot w kierunku ZE PAK. Gośćmi odcinka są Piotr Kuczyński z Xeliona i dr Jakub Gajda, iranista z Fundacji Pułaskiego.

Na światowych rynkach drożeją złoto oraz obligacje i tanieje ropa z powodu obaw konfliktu amerykańsko-irańskiego. - To może być niebezpieczne miejsce - powiedział dziennikarzom prezydent Donald Trump pytany o przyczyny ewakuacji amerykańskiego personelu z Bliskiego Wschodu.

Cena ropy poszybowała w środę w górę po doniesieniach Reutersa o przygotowaniach do ewakuacji ambasady USA w Iraku z powodu wzrostu zagrożenia w regionie. Brent, która jest globalnym benchmarkiem, jest najdroższa od 2 miesięcy.

Proponowane przez Komisję Europejską obniżenie limitu ceny baryłki rosyjskiej ropy nie przyczyni się do ustabilizowania globalnych rynków energii – oznajmił w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie się zmieniają, a inwestorzy oceniają informacje dotyczące relacji USA-Iran i USA-Chiny, które mogą mieć wpływ na dalsze zachowanie się notowań ropy w najbliższej przyszłości - informują maklerzy.

Cena ropy spadała na zamknięciu wtorkowej sesji choć wcześniej przez większą część dnia rosła.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek 18. pakiet sankcji na Rosję, w tym obniżenie limitu ceny baryłki ropy z 60 do 45 dolarów. Obostrzenia mają także objąć rosyjskie gazociągi Nord Stream, kolejne banki, statki z tzw. floty cieni, a także zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek 18. pakiet sankcji na Rosję, w tym obniżenie limitu ceny baryłki ropy z 60 do 45 dolarów. Obostrzenia mają także objąć rosyjskie gazociągi Nord Stream, kolejne banki, statki z tzw. floty cieni, a także zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

W 18. pakiecie sankcji proponujemy obniżenie limitu cen za baryłkę ropy z 60 do 45 dolarów - poinformowała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Kijów domagał się, by limit wyniósł 30 USD.

We wtorek na światowych rynkach senne nastroje - niewielkie spadki notują indeksy głównych giełd w Europie, a kontrakty na Wall Street handlowane są na lekkich plusach. Dolar pozostaje w konsolidacji do głównych par, lekko drożeje ropa, na bazowych rynkach długu lekkie umocnienie.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną od 4 sesji w związku z rozmowami handlowymi pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.

Rosyjski Fundusz Dobrobytu Narodowego przez lata zasilany był sporymi zyskami ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Jednak ta państwowa "poduszka bezpieczeństwa" szybko topnieje, a eksperci ostrzegają, że już w 2026 roku kasa może zostać pusta. Wobec trudnej sytuacji rosyjskich finansów, urzędnicy rozważają cięcia budżetowe - donosi "The Moscow Times".

Cena ropy Brent wzrosła trzecią sesję z rzędu i piątą z ostatnich sześciu i kończyła sesję najwyżej od 22 maja.

Francisco Blanch z Bank of America uważa, że zwiększanie przez OPEC+ podaży ropy to część strategii Arabii Saudyjskiej, która ma pozwolić jej odzyskać udział w rynku, informuje Bloomberg.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku niewiele się zmieniają przed zaplanowanymi w tym tygodniu rozmowami handlowymi pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.

Notowania ropy wzrosły w piątek o ponad 1 USD za baryłkę, notując pierwszą tygodniową zwyżkę od dwóch tygodni. Wzrost cen był wspierany przez korzystny raport z amerykańskiego rynku pracy oraz wznowienie rozmów handlowych między prezydentem USA Donaldem Trumpem a przywódcą Chin Xi Jinpingiem. Rozbudziło to nadzieje na wzrost gospodarczy w dwóch największych gospodarkach świata – podaje agencja Reuters.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus