Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
BiznesRadar.pl korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej. [x]
Wiadomości CL.FUT (CRUDE OIL)
65.070-1.150(-1.74%)WTI Light Crude Oil Spot - Ropa naftowa
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Po jednej stronie producenci ropy i gazu, po drugiej państwa, które postawiły na OZE Paliwa kopalne i energia odnawialna to dwa oblicza światowej energetyki. Coraz mocniej zarysowuje się podział na "PetroStates" i "ElectroStates". Wyścig o dominację pomiędzy węglowodorami a elektronami zdefiniuje nie tylko energetyczny, ale też geopolityczny krajobraz nadchodzących lat - piszą Tatiana Mitrova i Anne-Sophie Corbeau z Uniwersytetu Columbia na łamach "The National Interest". Do...

Inflacja kolejny miesiąc z rzędu jest niższa od oczekiwań, a mój ulubiony wskaźnik znalazł się najniżej od prawie sześciu lat. Pomaga głęboki spadek cen ropy, ale też trzymanie w ryzach popytu. Firmy są pozbawione mocy cenowej.

OPEC+ zgodziło się w sobotę na zwiększenie wydobycia ropy naftowej w lipcu o 411 tys. baryłek dziennie (bpd), czyli o tyle samo, ile w maju i czerwcu, gdyż grupa krajów produkujących ropę naftową nadal zwiększa podaż szybciej, niż wcześniej planowano.

Turystyka staje się jednym z kluczowych filarów gospodarek krajów Zatoki Perskiej, które starają się uniezależnić od dochodów z ropy naftowej. W ramach tej transformacji coraz większy nacisk kładzie się na rozwój luksusowych usług, infrastruktury rekreacyjnej i przyciąganie zagranicznych inwestorów. Golf, choć dotąd mało popularny w regionie, zaczyna odgrywać coraz większą rolę w tych ambitnych planach.

Kazachstan, wskazywany jako główny sprawca zmiany polityki największych producentów ropy z OPEC+, poinformował, że nie może zmniejszyć obecnie wydobycia surowca i ma nadzieję, że zwiększy je ponad planowaną wielkość później w tym roku, informuje Bloomberg.

Rosyjski rubel osiągnął w czwartek najwyższy kurs wobec dolara od dwóch lat. Do umocnienia waluty przyczyniły się m.in. zapowiedzi rosyjskich władz o gotowości do wznowienia rozmów pokojowych z Ukrainą, poprawa nastrojów geopolitycznych oraz rosnące ceny ropy naftowej.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno wzrosły w reakcji na postanowienie Sądu ds. Handlu Zagranicznego USA. Decyzją sądu zablokowane zostały taryfy celne globalnie nałożone przez Donalda Trumpa.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną po ważnym postanowieniu Sądu ds. Handlu Zagranicznego USA ws. taryf celnych prezydenta Donalda Trumpa - informują maklerzy.

Kurs ropy rósł w środę po dwóch dniach spadku. Powodem zwyżki była geopolityka.

Arabia Saudyjska i Kuwejt poinformowały o odkryciu złoża ropy naftowej w tzw. strefie podzielonej, neutralnym terenie położonym między tymi dwoma państwami. Światowi giganci naftowi uznali to odkrycie za "niezwykle znaczące".

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w reakcji na możliwe sankcje USA wobec Rosji, aby zmusić ją do zawarcia pokoju z Ukrainą - informują maklerzy.

Obawa rosnącej podaży i umacniający się dolar osłabiły notowania ropy we wtorek. Nie pomogły ani geopolityka, ani powrót nastrojów risk-on na światowych rynkach.

Sankcje rozważane przez Biały Dom miałyby nie obejmować rosyjskiego sektora bankowego; aby skłonić Putina do ustępstw, omawiane są inne opcje – podał „Wall Street Journal”. Eksperci wskazują na możliwą obniżkę cen ropy, konfiskatę 300 mld dol. aktywów rosyjskich za granicą oraz 500-procentowe cła na kraje importujące rosyjską ropę, gaz i uran.

Norweski sektor ropy naftowej i gazu, filar tamtejszej gospodarki, szykuje się na kolejny bezprecedensowy rok inwestycyjny. W 2025 roku nakłady osiągną najwyższy poziom w historii – 269,1 mld koron. Choć prognozy na 2026 rok wskazują na spadek, sektor nadal będzie miał kluczowy wpływ na wzrost gospodarczy kraju.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Uwagę inwestorów przyciąga możliwe złagodzenie napięć w handlu pomiędzy USA a Unią Europejską oraz spotkanie OPEC+ w sprawie polityki paliwowej tej grupy - informują maklerzy.


Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Inwestorzy rozważają perspektywy łagodzenia napięć handlowych przez prezydenta USA Donalda Trumpa, który w piątek groził wprowadzeniem 50-proc. ceł na towary z Unii Europejskiej od 1 czerwca, ale szybko się z tego wycofał - informują maklerzy.

Bakteria, która żywi sią ropą naftową produkuje organiczny detergent (biosurfaktant), aby móc się przyczepiać do kropelek ropy – informuje pismo „Nature Chemical Biology”.

Budowa rurociągu do przesyłu ropy naftowej między Węgrami i Serbią rozpocznie się wkrótce - ogłosił w piątek w Belgradzie szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Premier Węgier Viktor Orban odbył tego dnia w serbskiej stolicy "strategiczne konsultacje" z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem.

Popyt na przestrzeń magazynową do składowania ropy wzrósł w USA w ostatnich tygodniach do poziomu jak podczas pandemii COVID-19. Rynek szykuje się na zalew surowca z OPEC+ w nadchodzących miesiącach, informuje Reuters.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus