Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
BiznesRadar.pl korzysta z plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej. [x]
Wiadomości CL.FUT (CRUDE OIL)
66.500-0.640(-0.95%)WTI Light Crude Oil Spot - Ropa naftowa
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Rynek może przez dłuższy czas spekulować o ryzykach podażowych ropy z Zatoki Perskiej - BGK (opinia)
Po ataku Izraela na Iran rynek prawdopodobnie przez dłuższy czas będzie spekulować o ryzykach podażowych ropy naftowej z regionu Zatoki Perskiej - wskazują analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego. W scenariuszu bazowym rynek będzie oczekiwać relatywnie szybkiej, w przeciągu 2-3 tygodni, deeskalacji konfliktu. Jeżeli to nie nastąpi, obawy o ograniczenia podażowe mogą dalej przesuwać w górę wyceny ropy naftowej.

W czwartek, niedługo przed atakiem Izreala na Iran, JP Morgan prognozował w raporcie, że w najgorszym scenariuszu konfliktu na Bliskim Wschodzie cena ropy może dojść do 120-130 USD.

Nawet do 77,6 dolarów za baryłkę zwyżkuje dziś ropa naftowa po ataku militarnym Izraela na Iran. Ropa jest najdroższa od stycznia, natomiast dynamika wzros...

Kontrakty na europejskie indeksy giełdowe i futures w USA zniżkują, na giełdach w Azji mocne spadki. Negatywny sentyment zdominował rynki po tym, jak Izrael zaatakował instalacje nuklearne Iranu. Ropa naftowa mocno drożeje, zyskuje amerykański dolar i frank szwajcarski.

Piątek, 13 czerwca, zaczyna się od geopolitycznego trzęsienia ziemi – Izrael uderzył w irańskie instalacje nuklearne. Rynki reagują nerwowo: drożeje ropa, złoto bije rekordy, a inwestorzy uciekają do bezpiecznych aktywów. Tymczasem Donald Trump rusza z programem „Trump Card” – 5 mln dolarów za wizę do USA. W Europie uwaga skupia się dziś na danych o inflacji i produkcji przemysłowej.

Nad ranem w piątek 13 czerwca lotnictwo Izraela zbombardowało dziesiątki celów w Iranie. W reakcji na atak, którego celem miały być m.in. instalacje nuklearne oraz irańscy generałowie, na światowych rynkach rosną ceny ropy i złota oraz spadają notowania kryptowalut. W tym aktualizowanym wątku będziemy śledzić reakcję rynków na wieści z Bliskiego Wschodu.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku mocno rosną w reakcji na atak Izraela na instalacje nuklearne Iranu. W ciągu dnia kontrakty rosły nawet 13 proc., a analitycy wskazują, że mogą to być największe jednodniowe wzrosty cen tego surowca od co najmniej pięciu lat.

W dzisiejszym PB Brief przyglądamy się rosnącemu napięciu na Bliskim Wschodzie i jego wpływowi na rynki oraz ceny ropy. Sprawdzamy też, jaka podwyżka płacy minimalnej jest możliwa w 2026 roku i co to oznacza dla pracowników i pracodawców. A na koniec: nowa strategia PGE – dywidenda, inwestycje i możliwy zwrot w kierunku ZE PAK. Gośćmi odcinka są Piotr Kuczyński z Xeliona i dr Jakub Gajda, iranista z Fundacji Pułaskiego.

Na światowych rynkach drożeją złoto oraz obligacje i tanieje ropa z powodu obaw konfliktu amerykańsko-irańskiego. - To może być niebezpieczne miejsce - powiedział dziennikarzom prezydent Donald Trump pytany o przyczyny ewakuacji amerykańskiego personelu z Bliskiego Wschodu.

Cena ropy poszybowała w środę w górę po doniesieniach Reutersa o przygotowaniach do ewakuacji ambasady USA w Iraku z powodu wzrostu zagrożenia w regionie. Brent, która jest globalnym benchmarkiem, jest najdroższa od 2 miesięcy.

Proponowane przez Komisję Europejską obniżenie limitu ceny baryłki rosyjskiej ropy nie przyczyni się do ustabilizowania globalnych rynków energii – oznajmił w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku nieznacznie się zmieniają, a inwestorzy oceniają informacje dotyczące relacji USA-Iran i USA-Chiny, które mogą mieć wpływ na dalsze zachowanie się notowań ropy w najbliższej przyszłości - informują maklerzy.

Cena ropy spadała na zamknięciu wtorkowej sesji choć wcześniej przez większą część dnia rosła.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek 18. pakiet sankcji na Rosję, w tym obniżenie limitu ceny baryłki ropy z 60 do 45 dolarów. Obostrzenia mają także objąć rosyjskie gazociągi Nord Stream, kolejne banki, statki z tzw. floty cieni, a także zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek 18. pakiet sankcji na Rosję, w tym obniżenie limitu ceny baryłki ropy z 60 do 45 dolarów. Obostrzenia mają także objąć rosyjskie gazociągi Nord Stream, kolejne banki, statki z tzw. floty cieni, a także zakaz eksportu produktów krytycznych dla rozwoju rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

W 18. pakiecie sankcji proponujemy obniżenie limitu cen za baryłkę ropy z 60 do 45 dolarów - poinformowała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Kijów domagał się, by limit wyniósł 30 USD.

We wtorek na światowych rynkach senne nastroje - niewielkie spadki notują indeksy głównych giełd w Europie, a kontrakty na Wall Street handlowane są na lekkich plusach. Dolar pozostaje w konsolidacji do głównych par, lekko drożeje ropa, na bazowych rynkach długu lekkie umocnienie.

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną od 4 sesji w związku z rozmowami handlowymi pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.

Rosyjski Fundusz Dobrobytu Narodowego przez lata zasilany był sporymi zyskami ze sprzedaży ropy naftowej i gazu. Jednak ta państwowa "poduszka bezpieczeństwa" szybko topnieje, a eksperci ostrzegają, że już w 2026 roku kasa może zostać pusta. Wobec trudnej sytuacji rosyjskich finansów, urzędnicy rozważają cięcia budżetowe - donosi "The Moscow Times".

Cena ropy Brent wzrosła trzecią sesję z rzędu i piątą z ostatnich sześciu i kończyła sesję najwyżej od 22 maja.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus