Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości BZ.FUT (BRENT OIL)
75.090+0.740(+1.00%)Brent Crude Oil Spot - Ropa Brent
Towary (CFD)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Choć szok związany z kryzysem energetycznym wywołanym przez inwazję Rosji na Ukrainę nieco minął, to w grze wciąż pozostaje polityka klimatyczna mająca na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna przedstawiła plan zmniejszenia zużycia ropy naftowej i dekarbonizacji sektora transportowego. Niektóre pomysły zaskakują.
Ceny ropy naftowej spadły na finiszu wtorkowej sesji. Na deprecjację wpłynął fakt, że huragan Beryl nie uszkodził w znacznym stopniu infrastruktury energetycznej. Jednocześnie sezon burzowy może wywoływać duże wahania cenowe na rynku.
Pomysły Międzynarodowej Agencji Energii na zmniejszenie zużycia ropy w Polsce mogą wywołać opór społeczny i poczucie braku sprawiedliwości — ocenia think tank WiseEuropa.
"Uśmiechnięta Polska zajmuje się szukaniem migrantów na największej inwestycji petrochemicznej w Europie, tymczasem po cichu ekipa Donalda Tuska załatwia Polakom to, że ich kosztem będziemy stać na straży bezpieczeństwa energetycznego… Niemiec!" - napisał na platformie X Daniel Obajtek.
W czerwcu nie doszło do zmian w poziomie deficytu budżetowego Rosji. Wyższe wpływ z podatków spoza działalności w obrębie ropy i gazu pozwoliły zrównoważyć wydatki.
Wtorkowe notowania na rynku ropy naftowej nadal zdominowane są przez stronę podażową, jednak jej impet nieco osłabł, a surowiec próbuje odzyskać równowagę, po tym jak w ciągu poprzednich dwóch sesji został przeceniony o niemal 2 proc.
Do Chin trafić ma w sierpniu znacząco więcej ropy pochodzącej z Arabii Saudyjskiej. To zasługa mocnych obniżek cen zaoferowanych przez Saudów.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, a inwestorzy oceniają "działania" huraganu Beryl i przygotowują się do popołudniowego wystąpienia Jerome'a Powella z Fed w Kongresie USA - podają maklerzy.
Ceny ropy spadły o około 1 proc. do najniższego poziomu od tygodnia w poniedziałek, gdy huragan Beryl zamknął rafinerie i porty wzdłuż Zatoki Meksykańskiej, a także w związku z nadziejami na możliwe porozumienie o zawieszeniu broni w Gazie, co mogłoby zmniejszyć obawy dotyczące zakłóceń globalnych dostaw ropy – podaje agencja Reuters.
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w poniedziałek po zaliczeniu 4 poprzednich tygodni ze zwyżkami notowań - podają maklerzy.
Nowy tydzień na rynku ropy rozpoczął się od lekkiej korekty wyceny, po czterech z rzędu tygodniach wzrostu notowań surowca. Mimo przeceny, więcej czynników przemawia za dalszymi wzrostami, niż głębszą korektą.
120 lat temu, 6 lipca 1904 r. zmarł w Baku (Azerbejdżan) Witold Zglenicki, inżynier górnik-geolog zwany „polskim Noblem”; wynalazca platformy wiertniczej, pionier pozyskiwania ropy naftowej spod morskiego dna, filantrop, jeden z największych mecenasów nauki i kultury w tysiącletniej historii Polski.
Ceny ropy spadły w piątek, gdy rosnąca możliwość osiągnięcia porozumienia w sprawie zawieszenia broni w Gazie przeważyła nad silnym letnim popytem na paliwo i potencjalnymi zakłóceniami dostaw z powodu huraganów w Zatoce Meksykańskiej – podaje agencja Reuters.
Ceny ropy w piątek ustabilizowały się na poziomach najwyższych od końca kwietnia i zmierzają ku czwartemu z rzędu tygodniowi wzrostów, napędzane nadziejami na silny popyt na paliwo latem oraz obawami dotyczącymi dostaw – podaje agencja Reuters.
Europejskie giełdy rozpoczęły piątkową sesje od wzrostów, w centrum uwagi inwestorów znajdują się wyniki wyborów w Wielkiej Brytanii. Euro umacnia się wobec amerykańskiego dolara. Po porannych spadkach ropa naftowa wraca do wzrostów.
Pod koniec tygodnia ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują, po mocnych wzrostach podczas ostatniej sesji. Brent osiągnął w czwartek najwyższy poziom od kwietnia i mimo spadków utrzymuje się powyżej bariery 87 USD. Perspektywy dla popytu pozostają optymistyczne.
To konsekwencja zmian cen obu surowców na globalnych i lokalnych rynkach. Istotne znaczenie ma też poziom produkcji. O ile Orlen pozyskuje coraz więcej węglowodorów, o tyle MOL i Serinus odnotowały ostatnio spadki.
Ceny ropy Brent osiągnęły w czwartek najwyższy poziom od kwietnia, przekraczając poziom 87 USD za baryłkę, po wcześniejszych danych wskazujących na spadek zapasów w USA – podaje agencja Reuters.
Źródła agencji Reuter donoszą, że główni rosyjscy producenci ropy naftowej Rosnieft i Łukoil znacznie ograniczą w lipcu eksport surowca z portu w Noworosyjsku nad Morzem Czarnym.
Ropa zeszła z wielomiesięcznych szczytów. Korekta wymuszona jest ponownym wzrostem obaw o przyszłe zapotrzebowanie na surowiec.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus