Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości PKB.MAK
103.20+1.20Produkt Krajowy Brutto (Q)
Wskaźniki makroekonomiczne
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2024 r. o 0,2 pkt. proc. do 2,9 proc. - wynika z najnowszego raportu banku. W 2025 r. EBOiR prognozuje wzrost na poziomie 3,5 proc.
Bólem głowy dla polityki pieniężnej jest rynek pracy i jest pytanie, czy 10-proc. realny wzrost wynagrodzeń jest spójny z celem inflacyjnym - uważa członek RPP Ludwik Kotecki. Jego zdaniem PKB Polski w I kw. wzrósł o ok. 2 proc.
Bólem głowy dla polityki pieniężnej jest rynek pracy i jest pytanie, czy 10-proc. realny wzrost wynagrodzeń jest spójny z celem inflacyjnym - uważa członek RPP Ludwik Kotecki. Jego zdaniem PKB Polski w I kw. wzrósł o ok. 2 proc.
Indeksy na europejskich giełdach zniżkowały na koniec sesji w poniedziałek. Inwestorzy czekają na zaktualizowane dane o inflacji i PKB w regionie, aby ocenić czy EBC dokona obniżki stóp proc. w czerwcu.
Dane o PKB za pierwszy kwartał i dynamika konsumpcji, raport z rynku pracy za kwiecień, odczyty indeksów ISM. Długa lista niepokojących wiadomości z gospodarki USA w minionych dniach została przedłużona o skok liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych do pułapów najwyższych od sierpnia ub.r. oraz załamanie wskaźnika ufności konsumenckiej Uniwersytetu Michigan.
Polska zostanie objęta procedurą nadmiernego deficytu przez KE w czerwcu, gdyż podwyższone wydatki obronne raczej nie uzasadnią skali przekroczenia progu 3 proc. PKB dla deficytu sektora finansów publicznych w latach 2023-24 - oczekują analitycy ING BSK.
W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na środę publikacja wstępnych danych o PKB w Polsce, która może przyczynić się do lekkiego osłabienia złotego - piszą analitycy Credit Agricole w poniedziałkowym raporcie. Możliwe, że dolar wkrótce znów przekroczy barierę 4 zł.
W rozpoczynającym się tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się szybki szacunek PKB za I kw. 2024 r. Rynek pozna szczegóły kwietniowego CPI, inflację bazową i dane o bilansie płatniczym. Resort finansów przeprowadzi przetarg zamiany SPW; powinien opublikować też dane o wykonaniu budżetu. Na GPW wyniki finansowe przedstawią m. in. KGHM, Eurocash, BOŚ i BNP Paribas.
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdą się kwietniowe dane o inflacji z USA. Rynek pozna też finalne odczyty inflacji z Europy, rewizję PKB za I kw. ze strefy euro, odczyty z brytyjskiego rynku pracy, dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej ze Stanów Zjednoczonych i szereg danych z Chin. Publicznie głos zabierze szef Fed, J. Powell, i inni członkowie amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
Ekonomiści szacują, że początek 2024 r. roku nie był udany dla japońskiej gospodarki. Słaby globalny popyt i znaczący wzrost kosztów życia tłumią potencjał producentów i wydatki gospodarstw domowych.
Agencja ratingowa Fitch potwierdziła dotychczasowy rating Polski, a perspektywa ratingu pozostała na poziomie stabilnym - wskazał w piątek wieczorem resort finansów. Dodano, że rating Polski może podnieść m.in. konsolidacja fiskalna, która doprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB.
Niesamowicie szybko zbliżamy się do krajów od nas zamożniejszych. Ten proces trwa - mówił prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego na czwartkowej konferencji po decyzji RPP ws. stóp procentowych. Wskazał daty, kiedy PKB Polski per capita będzie na obecnym poziomie zachodnich państw.
Drugi tydzień maja przyniesie wysyp statystyk inflacyjnych,
w tym tych najważniejszych – ze Stanów Zjednoczonych. Poznamy też wstępny
szacunek PKB Polski oraz serię raportów kwartalnych spółek z GPW.
Brytyjski funt zyskuje w piątek na wartości. Wsparły go najnowsze dane o PKB, które potwierdzają wyjście brytyjskiej gospodarki z płytkiej recesji, a przy okazji, dają Bankowi Anglii większe pole manewru w kontekście prowadzonej polityki monetarnej.
Początek bieżącego roku stał pod znakiem ożywienia w brytyjskiej gospodarce, co pozwoliło jej wyjść z płytkiej recesji, dominującej w drugim półroczu 2023 r. Co istotne, wzrost PKB okazał się mocniejszy niż zakładali ekonomiści.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus