Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURUSD
1.0421-0.0048(-0.46%)EUR/USD 1:1 - euro/dolar
FOREX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Stan środków walutowych na rachunkach budżetowych na koniec czerwca 2024 r. wyniósł łącznie 17.190,4 mln euro wobec 20.342,6 mln euro na koniec poprzedniego miesiąca - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
W poniedziałek po południu polska waluta utrzymuje się w pobliżu 4,25 względem euro, a ekonomiści są podzieleni w kwestii tego, czy złotemu uda się przełamać tę barierę w tym tygodniu. Rentowności krajowych obligacji lekko poszły w dół, a część analityków uważa, że przestrzeń do dalszych wyraźnych ruchów dochodowości w krótkim terminie wyczerpała się.
Szacowana dynamika wzrostu gosp. strefy euro może obniżyć się o 1 proc., jeśli Donald Trump zostanie w listopadzie wybrany na prezydenta USA – podano w raporcie Goldman Sachs. Analitycy wskazują, na takie czynniki jak możliwość nałożenia nowych ceł na import do USA oraz niepewność geopolityczną.
Program polityczny Donalda Trumpa, w przypadku jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, może obniżyć PKB strefy euro o około 1 proc. - oszacowali ekonomiści z Goldman Sachs. Dodali, że spodziewają się również wzrostu inflacji strefy o 0,1 punktu procentowego.
Deficyt na rachunku bieżącym w maju 2024 r. wyniósł 63 mln euro wobec konsensusu deficytu 40 mln euro - podał Narodowy Bank Polski. Eksport w maju spadł o 7,6 proc. rdr wobec konsensusu spadku o 5,4 proc., a import spadł o 2,4 proc. wobec oczekiwanego spadku o 2,5 proc.
Potwierdziły się oczekiwania ekonomistów odnośnie spadku produkcji przemysłowej w strefie euro. W maju faktycznie skurczyła się, ale mniej niż prognozowano.
Wyniki najnowszego badania opracowywanego przez Europejski Bank Centralny sugerują spadek tempa wzrostu wynagrodzeń w Eurolandzie. Czynnik płacowy jest uważany przez decydentów z EBC jako jeden z kluczowych przy podejmowaniu decyzji odnośnie polityki stóp procentowych.
Po trzech kolejnych miesiącach wzrostu czerwiec 2024 r. przyniósł bardzo mocne spadki cen uprawnień EUA do ok. 66 euro - przekazano w raporcie Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Łączny wolumen obrotów na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 47,5 mln uprawnień.
W pierwszych latach funkcjonowania systemu ETS2 (2027-2030) ceny za emisje znajdą się powyżej 50 euro, natomiast już od 2031 r. należy spodziewać się ich gwałtownego wzrostu do ok. 210 euro - wskazał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, przytaczając analizy Veyt.
Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi niższe otwarcie eurodolara, gdzie USD zyskuje na bazie weekendowych wydarzeń. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2540 PLN za euro, 3,9042 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,3587 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0664 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,655% w przypadku obligacji 10-letnich.
Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju wyniosła 4,2 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny.
Kurs euro po spadku z początku miesiąca ustabilizował się w pobliżu linii 4,25 zł. Dolar amerykański w relacji do złotego notowany jest blisko najniższych poziomów w tym roku.
Na europejskich giełdach indeksy idą w dół po słabnych danych makro z gospodarki Chin i zamachu na byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Na rynku walutowym USD jest mocniejszy do euro - informują maklerzy.
Ceny uprawnień EUA załamały się w czerwcu, są blisko ważnego technicznie poziomu 65 euro/EUA - wskazał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Ceny uprawnień EUA załamały się w czerwcu, są blisko ważnego technicznie poziomu 65 euro/EUA - wskazał w raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Kurs dolara - 15.07.2024. W poniedziałek za jednego dolara (USD) trzeba zapłacić 3.9079 zł.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus