Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN.NBP
4.3469+0.0065(+0.15%)EUR/PLN NBP 1:1 - euro
NBP - Średnie kursy walut
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Kurs EUR/PLN oscyluje na poziomach bliskich 4,28 czekając na nowe impulsy, które powinny przyjść z zagranicy. Krajowe wydarzenia, takie jak wynik posiedzenia RPP, będą miały ograniczony wpływ na notowania.
Kurs EUR/PLN oscyluje w rejonie 4,28 czekając na nowe impulsy; w najbliższych dniach kluczowe dla notowań krajowej waluty będą trendy globalne - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. W tym tygodniu możliwe jest uspokojenie wyceny SPW po dość dynamicznych ruchach ostatnich dni.
W perspektywie najbliższych sesji są szanse na ataki kursów EUR/PLN i USD/PLN na majowe minima - wskazują ekonomiści. Rentowności krajowych SPW mogą utrzymywać się w trendach bocznych.
Polska waluta we wtorek umacniała się wobec euro, jednak po południu kurs EUR/PLN wzrósł i znajduje się blisko poziomu odniesienia. Rentowności krajowych obligacji wzrosły. Zdaniem analityków, złoty jest w trendzie aprecjacyjnym i poziomem wsparcia dla EUR/PLN jest ok. 4,235-4,24. Sytuacja na rynku polskich papierów dłużnych zależeć będzie m. in. od publikowanych w tym tygodniu danych na temat CPI, a także PCE w Stanach Zjednoczonych.
Na początku tygodnia zmienność na rynkach może być ograniczona ze względu na święta w USA i Wielkiej Brytanii, kolejne dni powinny jednak przynieść więcej impulsów do zmian - oceniają ekonomiści. Kursy EUR/PLN i USD/PLN mogą próbować przebić poziomy 4,25 i 3,90.
Polska waluta kończy tydzień niewielkimi zmianami wobec głównych walut. W piątek po południu kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie ok. 4,258 podczas, gdy w poniedziałek rano wynosił ok. 4,259. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły w tym czasie z 5,68 proc. do 5,81 proc. Zdaniem analityków, polska waluta radziła sobie dobrze w tym tygodniu, zatem w przypadku osłabienia dolara, można będzie zobaczyć nowe szczyty na złotym.
Dla notowań EUR/PLN poziom 4,25 pozostaje silnym oporem dla dalszego umocnienia złotego, a 10-letnie SPW mogą pozostać w piątek w trendzie bocznym w przedziale 5,70-5,75 proc. - oceniają ekonomiści.
Po porannym niewielkim osłabieniu polskiej waluty, po południu złoty umocnił się i kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,263. Rentowności obligacji skarbowych rosły wzdłuż całej krzywej, o 2-6 pb. Zdaniem ekonomistów, na czwartkową sesję największy wpływ miał wydźwięk opublikowanych w środę minutes z posiedzenia Fed, które sugerują, że niektórzy członkowie FOMC są za podwyżkami stóp proc. w USA w razie potrzeby.
Czwartek może przynieść ruchy kursów EUR/PLN i USD/PLN w kierunku odpowiednio 4,2550 i 3,92 - prognozują ekonomiści. Na krajowym rynku długu istotna będzie aukcja obligacji organizowana przez MF, która pokaże, czy problemy z popytem są kontynuowane.
W środę po południu złoty osłabia się do euro i amerykańskiego dolara. Notowania EUR/PLN rosną do 4,269, a USD/PLN do 3,9429. Rentowności SPW idą w górę na całej długości krzywej.
Złoty we wtorek podjął próbę pokonania poziomu 4,25/EUR, jednak odbił się od niego i obecnie kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie ok. 4,2554. Zdaniem ekonomistów, jeśli w najbliższym czasie eurozłoty nie spadnie poniżej tego poziomu, możliwa jest korekta i osłabienie PLN wobec EUR, o 2-3 grosze. Na rynku długu panuje bardzo mała zmienność, inwestorzy czekają na czwartkowy przetarg sprzedaży obligacji.
Brakuje nowych impulsów do umocnienia złotego - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści. W przypadku pary EUR/PLN możliwa jest korekta w kierunku 4,2750.
Do środowej publikacji danych GUS (m.in. wynagrodzenia, produkcja przemysłowa za IV) notowania złotego mogą pozostawać pod wpływem czynników globalnych z konsolidacją EUR/PLN w okolicy 4,26-4,28. Na rynku długu wydarzeniem tygodnia będzie aukcja sprzedaży MF.
W czwartek kurs EUR/PLN niemal nie zmienia się, choć po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy i nieruchomości krajowa waluta nieznacznie się osłabiła do euro i dolara. Rentowności skarbowych obligacji długoterminowych spadły wobec poziomów odniesienia.
W czwartek może brakować impulsów do dalszego umocnienia złotego - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści. Część z nich ocenia jednak, że pod koniec tygodnia kurs EUR/PLN może testować tegoroczne minima w pobliżu 4,2550.
Po publikacji danych na temat inflacji CPI i sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu, polska waluta umocniła się wobec euro do 4,265. Rentowności obligacji skarbowych spadają. Zdaniem ekonomistów, najbliższy tydzień powinien sprzyjać złotemu i nie wykluczony jest spadek kursu EUR/PLN w okolice 4,25.
Złoty nadal umacnia się i kurs EUR/PLN przebił poziom 4,28, a kurs USD/PLN znajduje się poniżej 3,96. Rentowności krajowych obligacji rosną na długim końcu krzywej. Zdaniem analityków, kluczowe dla wszystkich klas aktywów będą środowe dane na temat CPI w Stanach Zjednoczonych.
Choć złoty pozostaje pod pozytywną presją i notowania EUR/PLN mogą testować poziom 4,28, to we wtorek może zabraknąć impulsów do jego przebicia - wskazują ekonomiści. Na rynku długu zmienność może być ograniczona w oczekiwaniu na środowe dane o inflacji CPI z USA, a w kraju - na aukcję zamiany obligacji MF.
Środa na rynku walut i długu cechuje się małą zmiennością. Kurs EUR/PLN waha się pomiędzy 4,305 a 4,322. Krzywa dochodowości SPW idzie w górę. Rynek czeka na czwartkową decyzję Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych oraz na piątkową konferencję prezesa NBP. Inwestorzy nie spodziewają się jednak zmian, zarówno stóp, jak i retoryki Rady.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus