Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN.NBP
4.3319-0.0111(-0.26%)EUR/PLN NBP 1:1 - euro
NBP - Średnie kursy walut
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Eurozłoty powinien utrzymać się w trendzie bocznym i oscylować wokół poziomu 4,33 - oceniają ekonomiści. Na wycenę SPW główny wpływ będą miały czynniki zewnętrzne, możliwe są spadki dochodowości. Istotne dla rynkowych nastrojów mogą być publikowane w środę dane makro.
Do końca roku kurs EUR/PLN poruszać się będzie wokół poziomu 4,33, zmienność może być niewielka - prognozują ekonomiści Banku Millennium. Dla krajowego rynku długu w najbliższych dniach kluczowy będzie projekt budżetu na 2024 r., który we wtorek ma zostać przyjęty przez rząd.
Kurs EUR/PLN niemal nie zmienił się podczas piątkowej sesji i obecnie jest na poziomie 4,31. Rentowności krajowych papierów spadały. Zdaniem ekonomistów, w przyszłym tygodniu rynki FX i FI będą pod wpływem danych z rynku krajowego.
Kurs EUR/PLN w czwartek rano spadł do poziomu 4,295, po czym powrócił do 4,32. Rentowności obligacji spadły i 10-letnie SPW są kwotowane w okolicy 5,15 proc. co oznacza, że są najdroższe od niemal 2 lat. Zdaniem ekonomistów, krajowa waluta jest silna i do końca roku potencjał jej dalszego umocnienia jest ograniczony.
Wtorkowa sesja na rynku FX przyniosła niewielką deprecjację polskiej waluty w stosunku do euro, do poziomu ponad 4,34. Rentowności krajowych obligacji spadały o ok. 10 pb. na całej długości krzywej. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie kurs EUR/PLN może znów testować poziom ok. 4,315, a SPW do końca roku mogą obniżyć się o kolejne 10-20 pb.
W środę kurs EUR/PLN rósł o ok. 0,3-0,4 proc. i znajdował się w przedziale 4,336-4,340, ale po ogłoszeniu decyzji RPP o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, złoty zaczął się umacniać. Dochodowości polskich obligacji spadają, rentowność krajowych 10-latek wynosi 5,35 proc. i jest najniższa od lipca tego roku.
We wtorek rynki FX i FI podążają w ślad za trendami globalnymi. Kurs EUR/PLN znajduje się poniżej 4,326. Rentowności krajowych obligacji spadają, w środkowej części krzywej spadek jest dwucyfrowy. Rynek czeka na piątkowe dane z rynku pracy.
W piątek kurs EUR/PLN był stabilny, mimo osłabienia euro wobec dolara, na rynku krajowych obligacji rentowności spadały o 3-6 pb. Zdaniem ekonomistów, brak jest impulsów do deprecjacji złotego, który może jeszcze umacniać się pod koniec roku. Spadać mogą rentowności SPW na długim końcu krzywej.
W czwartek kurs EUR/PLN podążał w ślad za euro, które osłabiło się po pozytywnych danych dotyczących inflacji w największych gospodarkach Europy Zachodniej. Dochodowość polskich obligacji rosła. Zdaniem ekonomistów, tendencja spadkowa rentowności obligacji zarówno globalnie, jak i w Polsce powinna być kontynuowana.
W czwartek kurs EUR/PLN podążał w ślad za euro, które osłabiło się po pozytywnych danych dotyczących inflacji w największych gospodarkach Europy Zachodniej. Dochodowość polskich obligacji rosła. Zdaniem ekonomistów, tendencja spadkowa rentowności obligacji zarówno globalnie, jak i w Polsce powinna być kontynuowana.
W środę kurs EUR/PLN wzrósł do ok. 4,34. Dochodowości krajowych obligacji spadały, w ślad za rynkami bazowymi. Zdaniem ekonomistów, środowe osłabienie złotego jest odreagowaniem i polska waluta w dalszym ciągu znajduje się w trendzie aprecjacyjnym.
We wtorek kolejny raz złoty umocnił się wobec euro. W ciągu dnia kurs EUR/PLN sięgnął 4,34, co oznacza najniższy poziom od marca 2020 r. Rentowności krajowych obligacji spadały.
W połowie listopada japoński Nikkei 225 dotarł do poziomów swoich tegorocznych szczytów z czerwca, lipca, sierpnia i września br. ustanowionych w okolicach najwyższego poziomu tego indeksu od 33 lat i na razie utknął w tygionie(dziś -0,12 proc.). Wśród głównych indeksów giełdowych Azji i Oceanii największe spadki notowały Hang Seng w Hongkongu (-0,98 proc.) i Straits Times w Singapurze (-0,73 proc.). Wśród pozostałych głównych indeksów rynków akcji rynków akcji tego...
Przy pustym kalendarium makro we wtorek dla złotego kluczowe będą nastroje na rynkach globalnych; jest szansa na kontynuację trendu spadkowego pary EUR/PLN - oceniają ekonomiści. W krótkim terminie rentowności SPW mogą pozostawać w trendach bocznych. Wydarzeniem dnia na krajowym FI będzie aukcja sprzedaży obligacji MF.
W tym tygodniu na rynku obligacji trwała korekta, rosły rentowności papierów zarówno o krótkim, jak i średnim oraz długim okresie zapadalności. Kurs EUR/PLN spadał. Zdaniem ekonomistów, polska waluta w perspektywie krótkoterminowej może nadal umacniać się, do ok. 4,20-4,25.
Skończył się rok 2022. Do historii rynków finansowych przejdzie jako wyjątkowy. Dlaczego? Ponieważ jest to pierwszy rok w ostatnim stuleciu, kiedy zarówno w przypadku amerykańskich akcji ,...
2023-01-02 12:11:17
Kurs EUR/PLN przebił poziom 4,72 osiągając wartości niewidziane od 2009 r. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku drugiej najważniejszej pary walutowej, USD/PLN balansującej w okolicach...
2021-11-25 13:04:44
Amerykański FED nie zaskoczył negatywnie inwestorów i obniżył w zeszłym tygodniu zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Mimo, iż nie dał bardzo wyraźnych...
2019-09-23 10:19:37
Brytyjczycy wybrali przyszłość poza Unią Europejska. Nie sprawdziły się oczekiwania bukmacherów, ostatnie sondaże, a nawet wyprzedzające zakusy inwestorów z wczorajszego handlu. W...
2016-06-24 10:25:25
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus