Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN.NBP
4.3469+0.0065(+0.15%)EUR/PLN NBP 1:1 - euro
NBP - Średnie kursy walut
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
W czwartek złoty umocnił się wobec porannych poziomów i za jedno euro trzeba obecnie zapłacić 4,309 zł, a dolar kosztuje 3,988 zł. Zdaniem analityków, w całym pierwszym kwartale zmiany kursów EUR/PLN i USD/PLN były niewielkie, a polska waluta konsolidowała się, mimo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego. Świadczy to o sile PLN, który ma szanse kontynuować dalsze umocnienie w kierunku 4,20 za euro.
W środę polska waluta osłabiła się, w ślad za spadkiem eurodolara. Po południu kurs EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,32. Rentowności krajowych obligacji lekko spadają. Zdaniem ekonomistów, w krótkim terminie możliwe jest umocnienie zarówno złotego, jak i SPW, dzięki spodziewanemu w kwietniu napływowi środków z Unii Europejskiej w ramach KPO.
Wtorkowe notowania polskiej waluty przebiegają spokojnie, mimo informacji o złożeniu w Sejmie wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Kurs EUR/PLN pozostaje w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Rentowności krajowych obligacji spadły po kilku dniach wzrostów.
Polska waluta nieznacznie osłabiła się we wtorek wobec porannych poziomów i kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,311. We wtorek grupa posłów złożyła w Sejmie wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu w związku z zarzutami naruszeń Konstytucji RP i ustaw.
W piątek PLN osłabiał się i obecnie znajduje się na poziomie 4,3106 wobec euro. Rentowności obligacji rosną. Jak oceniają ekonomiści, notowania walut i obligacji na rynkach bazowych podążają w piątek w innych kierunkach, natomiast sytuacja na rynkach długu w naszym regionie nie jest skorelowana z tym, co dzieje się na rynkach bazowych. Ich zdaniem, przyczyną tego może być zajmowanie przez inwestorów różnych pozycji przed zbliżającym się nietypowym tygodniem.
Perspektywa luzowania polityki pieniężnej w USA i strefie euro sprzyja dalszemu lekkiemu obniżeniu się notowań EUR/PLN w kierunku tegorocznych minimów 4,2750, a po aukcji długu MF w przyszłym tygodniu rentowności SPW mogą się obniżyć - ocenia strateg PKO BP Mirosław Budzicki.
Polska waluta oscyluje wokół poziomu 4,32/EUR. Rentowności krajowego długu niemal się nie zmieniają. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie kurs EUR/PLN będzie zależeć od komunikatów po środowym posiedzeniu Fed, a kluczowym poziomem oporu jest 4,3285. Rentowności SPW mogą spadać w dłuższym terminie, m. in. ze względu na zmniejszanie się potrzeb pożyczkowych i w ślad za tym ofert emisji obligacji przez Ministerstwo Finansów.
W tym tygodniu dla notowań złotego kluczowe będą aspekty techniczne i wpływ rynków bazowych. Mimo, że EUR/PLN pozostaje w krótkoterminowym trendzie spadkowym, to możliwy jest ruch korekcyjny - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Przestrzeń do dalszej wyprzedaży skarbowych papierów wartościowych pozostaje ograniczona.
Kurs EUR/PLN spadł w środę do ok. 4,29, a USD/PLN do ok. 3,195. Rentowności krajowych obligacji rosną. Zdaniem ekonomistów, złoty powinien na dłuższy czas pozostać poniżej 4,30. Dochodowość polskiego długu będzie zależna od wydarzeń na rynkach bazowych.
W najbliższych dniach notowania EUR/PLN powinny się stabilizować - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Na krajowym rynku długu również można oczekiwać stabilizacji.
W środę po południu złoty dalej umacnia się, kurs EUR/PLN przez krótki czas znajdował się poniżej 4,30. Rentowności krajowych obligacji rosną o ok. 2 pb. Zdaniem ekonomistów, dla rodzimego rynku walut i długu kluczowe będą piątkowe dane payrolls z amerykańskiego rynku pracy.
Po tym, jak rano PLN osłabiał się wobec głównych walut, po południu zaczął nieznacznie umacniać się i przed 16.00 kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,318. Rentowności krajowych obligacji spadają na całej długości krzywej. Zdaniem ekonomistów, rynek czeka na decyzje banków centralnych co do wysokości stóp procentowych. W środę decyzję taką podejmie NBP, a w czwartek EBC.
Zarówno piątek, jak i cały tydzień były spokojne na rynkach finansowych. W ciągu ostatnich pięciu dni kurs EUR/PLN wzrósł o 0,3 proc., a euro zdrożało wobec złotego o 2 grosze. Rentowności krajowych papierów były stabilne, w piątek lekko zniżkują. Zdaniem analityków, na rynkach utrzymuje się popyt na ryzyko, co powinno sprzyjać złotemu. Rentowności mogą spadać w średnim terminie, pod wpływem oczekiwań na obniżki stóp procentowych w drugiej połowie roku.
Kurs EUR/PLN w czwartek utrzymuje się na poziomie środowego zamknięcia, jednak w porównaniu z początkiem tygodnia, jest wyższy o około 0,2 proc. Zdaniem analityków, niewielkie osłabienie polskiej waluty w ostatnich dniach jest korektą i nie zmienia długoterminowego trendu aprecjacji złotego. Na rynku rentowności SPW trwa konsolidacja.
Polska waluta w środę testowała poziom 4,30 i na krótko przebiła go, jednak po południu kurs EUR/PLN jest już o niemal 2 grosze wyższy. Zdaniem ekonomistów, w najbliższym czasie kurs EUR/PLN może znaleźć się poniżej 4,29. Na krajowym rynku długu, notowania 2- i 10-letnich SPW mogą utrzymywać się na poziomach 5,0 proc. i 5,3 proc.
W krótkim terminie kurs EUR/PLN powinien stabilizować się wokół 4,31; więcej zmienności mogą przynieść odczyty makro z rynków bazowych, które zostaną opublikowane w kolejnych dniach - wskazują w porannych raportach ekonomiści. Stabilizować mogą się też rentowności krajowych obligacji skarbowych.
W najbliższych dniach kurs EUR/PLN może walczyć o zejście poniżej poziomu 4,30, istotne dla notowań będą nastroje na globalnych rynkach - prognozują ekonomiści. Rentowności SPW mogą zniżkować.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus