Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wiadomości EURPLN.NBP
4.2059-0.0190(-0.45%)EUR/PLN NBP 1:1 - euro
NBP - Średnie kursy walut
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Kurs EUR/PLN wahał się w piątek w przedziale ok. 4,321 i ok. 4,335, a po południu znajduje się w okolicach poziomu odniesienia. Krzywa rentowności poszła w dół na całej długości. Zdaniem ekonomistów, w ciągu tygodnia eurozłoty może przebić poziom 4,30. Rentowności SPW powinny stabilizować się lub rosnąć.
Podczas czwartkowej sesji na rynku FX nastąpiło lekkie osłabienie złotego wobec euro, natomiast po południu kurs EUR/PLN znajduje się w pobliżu poziomu odniesienia. Rentowności SPW poszły w górę na długim końcu krzywej. Zdaniem ekonomistów, w najbliższych dniach prawdopodobna jest stabilizacja eurozłotego w przedziale 4,3113-4,3390. W przypadku polskiego długu, potencjał do wzrostu rentowności 10-letnich obligacji powinien się wyczerpywać.
W czwartek złoty pozostaje pod wpływem trendów globalnych, krajowe dane makro nie powinny mieć większego wpływu na notowania waluty - oceniają ekonomiści. Kursy EUR/PLN i USD/PLN w krótkim terminie mogą zniżkować w kierunku okolic 4,30 oraz 4,00. Na krajowym rynku długu kontynuacja trendów bocznych.
Wall Street kontynuowała wczoraj dobrą passę. Główne indeksy giełdowe zamknęły dzień na wyraźnych plusach. Nasdaq Composite zyskał 1 proc., z kolei SP500 urósł o 0,8 proc. a Dow Jones o 0,5 proc. Dwa pierwsze wymienione benchmarki wyznaczyły tym samym nowe historyczne rekordy. Rosły rentowności europejskich oraz amerykańskich rządowych papierów dłużnych. Lekka poprawa nastrojów spowodowała także umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN spadł z poziomu 4,38 poniżej 4,35....
Złoty pozostaje pod presją podwyższonej awersji do ryzyka towarzyszącej decyzji o przedterminowych wyborach parlamentarnych we Francji - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. Zdaniem ekonomisty, kurs EUR/PLN może stabilizować się w przedziale 4,34–4,37, a dochodowość 10-latki w najbliższych dniach będzie znajdować się w okolicy 5,75 proc.
Polska waluta mocno osłabia się wobec euro i dolara, EUR/PLN przebił poziom 4,37, a kurs USD/PLN znajduje się w okolicach 4,1. Rentowności SPW nieznacznie wzrosły. Zdaniem ekonomistów, na rynku panuje nerwowość i awersja do ryzyka, spowodowane m. in. czynnikami politycznymi.
Po opublikowaniu danych na temat inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, dolar osłabił się wobec euro do 1,083, a złoty umocnił wobec europejskiej waluty. Kurs EUR/PLN spadł na krótko do ok. 4,322, a obecnie wynosi 4,332. Spadły rentowności SPW, w ślad za obligacjami na rynkach bazowych. Zdaniem ekonomistów, kluczowe dla rynków pozostają wydarzenia popołudniowe, w tym wystąpienie prezesa Fed oraz najnowsza prognoza dotycząca ścieżki inflacji w USA.
W ślad za umacniającym się dolarem, polska waluta osłabia się do ok. 4,345/EUR. Podobna tendencja panuje na innych rynkach wschodzących. Rentowności SPW pozostają stabilne. Zdaniem ekonomistów, w krótkim terminie kurs EUR/PLN może dojść do ok. 4,35-4,36, a krajowe obligacje mogą się osłabić.
Gdyby Rosja wyzionęła ducha z powodu agresji na Ukrainę, celebracji polskich aktywów nie byłoby końca. Ale nawet bez tego perspektywy złotego są optymistyczne - uważa analityk Oanda TMS Brokers.
Po publikacji danych na temat liczby nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA, dolar umocnił się do euro, a złoty osłabił wobec głównych walut. Kurs EUR/PLN przekroczył 4,30 Rentowności polskich obligacji wzrosły, kopiując ruchy obligacji amerykańskich. Zdaniem Mirosława Budzickiego, stratega rynkowego PKO BP, w krótkim terminie nie jest wykluczone dalsze osłabienie PLN do 4,33/EUR.
We wtorek złoty osłabia wobec EUR i USD. Rentowności krajowych obligacji spadły. Zdaniem ekonomistów, w przyszłym tygodniu kurs EUR/PLN powinien powrócić w okolice poziomu 4,25. Dochodowość krajowych papierów będzie zależała od ruchów na obligacjach niemieckich i amerykańskich.
Kurs EUR/PLN oscyluje na poziomach bliskich 4,28 czekając na nowe impulsy, które powinny przyjść z zagranicy. Krajowe wydarzenia, takie jak wynik posiedzenia RPP, będą miały ograniczony wpływ na notowania.
Kurs EUR/PLN oscyluje w rejonie 4,28 czekając na nowe impulsy; w najbliższych dniach kluczowe dla notowań krajowej waluty będą trendy globalne - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz. W tym tygodniu możliwe jest uspokojenie wyceny SPW po dość dynamicznych ruchach ostatnich dni.
W perspektywie najbliższych sesji są szanse na ataki kursów EUR/PLN i USD/PLN na majowe minima - wskazują ekonomiści. Rentowności krajowych SPW mogą utrzymywać się w trendach bocznych.
Polska waluta we wtorek umacniała się wobec euro, jednak po południu kurs EUR/PLN wzrósł i znajduje się blisko poziomu odniesienia. Rentowności krajowych obligacji wzrosły. Zdaniem analityków, złoty jest w trendzie aprecjacyjnym i poziomem wsparcia dla EUR/PLN jest ok. 4,235-4,24. Sytuacja na rynku polskich papierów dłużnych zależeć będzie m. in. od publikowanych w tym tygodniu danych na temat CPI, a także PCE w Stanach Zjednoczonych.
Na początku tygodnia zmienność na rynkach może być ograniczona ze względu na święta w USA i Wielkiej Brytanii, kolejne dni powinny jednak przynieść więcej impulsów do zmian - oceniają ekonomiści. Kursy EUR/PLN i USD/PLN mogą próbować przebić poziomy 4,25 i 3,90.
Polska waluta kończy tydzień niewielkimi zmianami wobec głównych walut. W piątek po południu kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie ok. 4,258 podczas, gdy w poniedziałek rano wynosił ok. 4,259. Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych wzrosły w tym czasie z 5,68 proc. do 5,81 proc. Zdaniem analityków, polska waluta radziła sobie dobrze w tym tygodniu, zatem w przypadku osłabienia dolara, można będzie zobaczyć nowe szczyty na złotym.
Dla notowań EUR/PLN poziom 4,25 pozostaje silnym oporem dla dalszego umocnienia złotego, a 10-letnie SPW mogą pozostać w piątek w trendzie bocznym w przedziale 5,70-5,75 proc. - oceniają ekonomiści.
Po porannym niewielkim osłabieniu polskiej waluty, po południu złoty umocnił się i kurs EUR/PLN wynosi ok. 4,263. Rentowności obligacji skarbowych rosły wzdłuż całej krzywej, o 2-6 pb. Zdaniem ekonomistów, na czwartkową sesję największy wpływ miał wydźwięk opublikowanych w środę minutes z posiedzenia Fed, które sugerują, że niektórzy członkowie FOMC są za podwyżkami stóp proc. w USA w razie potrzeby.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus