Wskaźniki płynności
- I stopień pokrycia
-
Wskaźnik jest stosunkiem kapitału własnego przedsiębiorstwa do aktywów trwałych.
Wartość wskaźnika powinna być większa od 0.6, dzięki czemu spółka zapewnia spłatę należności, nawet w razie jej bankructwa.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- II stopień pokrycia
-
Wskaźnik jest stosunkiem kapitałów stałych przedsiębiorstwa do aktywów trwałych.
Wartość wskaźnika nie powinna spadać poniżej 1, co świadczyłoby o finansowaniu aktywów trwałych zobowiązaniami krótkoterminowymi a tym samym zwiększałoby ryzyko przedsiębiorstwa.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Płynność bieżąca
-
CR (ang. current ratio) informuje o zdolności firmy do wywiązywania się z bieżących zobowiązań, gdyż wskazuje na to, w jakim stopniu majątek obrotowy może pokryć bieżące zobowiązania.
Wskaźnik powinien przyjmować wartość w graniczach 1.3 - 2. Za optymalną wielkość banki często przyjmują wskaźnik na poziomie równym 2.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Płynność szybka
-
Wskaźnik płynności szybkiej, QR (ang. quick ratio) określa, ile razy aktywa bieżące o wysokim stopniu płynności, będące w dyspozycji przedsiębiorstwa, pokrywają jego bieżące zobowiązania wobec osób trzecich. Wskaźnik ten jest wobec wskaźnika CR skorygowany o najmniej płynne aktywa obrotowe, tj. zapasy i rozliczenia międzyokresowe czynne.
Optymalna wysokość tego wskaźnika powinna wynosić 1,0, tj. pasywa bieżące powinny być w całości pokryte aktywami bieżącymi o wysokim stopniu płynności. W przypadku przedsiębiorstw charakteryzujących się szybką rotacją aktywów (np. handlowych) norma ta jest obniżona do poziomu 0,7.
Niska wartość tego wskaźnika może świadczyć o problemach w zakresie płynności, wysoka zaś o nieproduktywnym nagromadzeniu środków pieniężnych i/lub występowaniu wysokiego stanu należności, co może mieć niekorzystny wpływ na wyniki przedsiębiorstwa.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Płynność gotówkowa
-
Wskaźnik (ang. cash ratio) określa, ile razy środki pieniężne będące w dyspozycji przedsiębiorstwa (w kasie lub na rachunku bankowym) pokrywają jego bieżące zobowiązania wobec osób trzecich.
Optymalna wysokość tego wskaźnika wynosi 0,2. Wskaźnik ten nie odgrywa istotnej roli przy ustalaniu płynności przedsiębiorstwa, ponieważ w myśl reguł zarządzania finansami, środki pieniężne powinny być ograniczone do minimum, gdyż tylko aktywa zaangażowane w obrocie generują wynik finansowy.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Płynność podwyższona
- Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Pokrycie zobowiązań należnościami
-
Wskaźnik informuje o pokryciu zobowiązań krótkoterminowych należnościami krótkoterminowymi.
Większa wartość wskaźnika oznacza większą płynność. Wskaźnik należy porównywać dla spółek z tej samej branży ze względu na jego zróżnicowanie.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Udział kapitału pracującego w aktywach
-
Wskaźnik informuje o pokryciu aktywów kapitałem pracującym.
Kapitał pracujący jest różnicą pomiędzy aktywami obrotowymi a zobowiązaniami krótkoterminowymi. Niekorzystną sytuacją jest, gdy kapitał pracujący ma wartość ujemną, co oznacza, że aktywa trwałe są finansowane zobowiązaniami krótkoterminowymi.
Wyższe wartości wskaźnika są pożądane i świadczą o niskim udziale kapitału krótkoterminowego w finansowaniu aktywów.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »