Wskaźniki wartości rynkowej
- Cena / Wartość księgowa
-
Wskaźnik informujący o bieżącej wycenie przez rynek wartości majątku (aktywa bez zobowiązań) danej spółki giełdowej. Wskaźnik C/WK oblicza się dzieląc bieżącą kapitalizację spółki giełdowej przez księgową wartość jej kapitału własnego, którą podaje bilans spółki. Alternatywnie wskaźnik ten można otrzymać dzieląc kurs akcji przez wartość księgową przypadającą na jedną akcję.
Wskaźnik ten nie ma wartości absolutnej i nie powinien być rozpatrywany w oderwaniu od średniej dla danej branży. Spółki reprezentujące kapitałochłonne sektory gospodarki będą miały wskaźnik C/WK znacznie niższy od firm konsultingowych czy informatycznych.
Jeśli wartość wskaźnika C/WK jest większa od jedności, nie musi to świadczyć o tym, że spółka jest przewartościowana, ponieważ o wartości przedsiębiorstwa decyduje nie jego wartość bilansowa, tylko wartość rzeczywista, która uwzględnia takie czynniki jak:
- rentowność
- rozpoznawalna marka
- jakość zarządzania
- perspektywy wzrostu
- poziom zadłużenia
- długookresowa przewaga konkurencyjna
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cena / Wartość księgowa Grahama
-
Wskaźnik w odróżnieniu od wskaźnika C/WK uwzględnia jedynie majątek obrotowy, pomijając aktywa trwałe.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cena / Przychody ze sprzedaży
-
Wskaźnik jest ilorazem rynkowej ceny akcji i wielkości sprzedaży spółki przypadającej na jedną akcję. Wskaźnik ten informuje inwestorów, ile trzeba zapłacić za jedną złotówkę wartości sprzedaży realizowanej przez firmę. Często zwracają na niego uwagę inwestorzy strategiczni, którzy zamierzają przejąć daną spółkę. Wynika to z faktu, że zwykle istotny jest dla nich udział spółki w rynku (proporcjonalny do wartości sprzedaży) i cena, jaką muszą zapłacić za ten udział. W tym przypadku rentowność działalności jest dla inwestora sprawą drugorzędną, ponieważ i tak może on dokonać zmian w spółce, zmierzających do jej poprawy. Współczynnik ten jest różny zależnie od branży, w których może być różna rentowność i służy do porównania wyceny firm, mimo różnic w zasadach prowadzenia rachunkowości.
Stosowany jest ze względu na bardzo ważną zaletę, mianowicie jest on możliwy do interpretacji nawet w przypadku nierentownej, zagrożonej spółki (w przeciwieństwie do np. C/Z) i w dłuższym okresie może nawet lepiej informować od wskaźnika C/Z o wartości analizowanej spółki. Na sprzedaż powiem nie wpływa wiele zdarzeń i wielkości jak w przypadku zysku. Przykładem są zyski i straty nadzwyczajne, które wpływają na zysk netto, natomiast nie wprowadzają zmian w wielkości sprzedaży, podobnie jak okresowe zwolnienia podatkowe oraz zwroty nadpłaconych podatków dochodowych. Ponadto przychody są przychody są mniej zmienne aniżeli zyski i występuje mniejsza możliwość rachunkowej manipulacji przez spółkę. Do minusów zalicza się fakt, że wysoka dynamika przychodów nie oznacza koniecznie takiej samej w przypadku zysków oraz C/P nie uwzględnia różnic w strukturze kosztów spółek.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cena / Zysk
-
Wskaźnik jest stosunkiem rynkowej ceny akcji do zysku netto spółki.
Niski poziom wskaźnika może sugerować, że inwestycja jest korzystna, ponieważ firma osiąga spore zyski, przy relatywnie niskiej wycenie rynkowej. Zbyt niski jego poziom sygnalizuje, że akcje spółki są niedowartościowane i zachęca do taniego ich nabycia. W praktyce zbyt duża wartość C/Z może świadczyć o dużym entuzjazmie inwestorów lub o spekulacji dużych inwestorów.
Wskaźnik C/Z powinien być porównywany ze wskaźnikiem branżowym i wyznaczonym dla innych spółek, lub do wskaźnika tej samej spółki w przeszłości. Porównując C/Z firm z tej samej branży, można spodziewać się, że akcje spółki o wysokim poziomie C/Z są przewartościowane i ich kurs może w najbliższym czasie spaść.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cena / Zysk operacyjny
-
Wskaźnik jest stosunkiem rynkowej ceny akcji do zysku operacyjnego spółki.
W odróżnieniu od wskaźnika C/Z pozwala odrzucić zdarzenia jednorazowe, gdyż w sprawozdawczości łatwiej manipulować zyskiem netto. Wskaźnik określający efektywność podstawowej działalności spółki. Niska wartość wskaźnika jest wartością pożądaną i może oznaczać wzrost ceny akcji w dłuższej perspektywie.
Wskaźnik powinien być porównywany ze wskaźnikiem spółek w tej samej branży lub do wskaźnika tej samej spółki w przeszłości.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Enterprise Value na akcję
-
Enterprise Value, zwany Wartością przedsiębiorstwa, jest to kapitalizacja spółki powiększona o zobowiązania oprocentowane i pomniejszona o gotówkę i jej ekwiwalenty.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- EV / Przychody ze sprzedaży
-
Stosunek wartości przedsiębiorstwa do przychodów ze sprzedaży.
Wskaźnik informuje o stopniu pokrycia przychodów ze sprzedaży wartością spółki. Im mniejsza wartość wskaźnika tym inwestycja może być bardziej atrakcyjna.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- EV / EBIT
-
Stosunek wartości przedsiębiorstwa do zysku operacyjnego.
Wskaźnik informuje o stopniu pokrycia zysku operacyjnego wartością przedsiębiorstwa. Im mniejsza wartość wskaźnika tym inwestycja może być bardziej atrakcyjna.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- EV / EBITDA
-
Stosunek wartości przedsiębiorstwa do zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację.
Wskaźnik informuje o stopniu pokrycia EBITDA wartością przedsiębiorstwa. Im mniejsza wartość wskaźnika tym inwestycja może być bardziej atrakcyjna.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »