Wskaźniki aktywności
- Cykl należności
-
Wskaźnik ten wskazuje, ile dni upływa od momentu sprzedaży do momentu otrzymania zapłaty (długość tzw. kredytu kupieckiego). Przy badaniu tego wskaźnika w skali roku (365 dni) jego wartość powinna się kształtować w przedziale od 37 do 52 dni.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cykl zapasów
-
Wskaźnik ten wskazuje, ile dni przedsiębiorstwo magazynuje zapasy. Przy badaniu tego wskaźnika w skali roku (365 dni) jego wartość powinna się kształtować w przedziale od 37 do 52 dni, ale wartości te mogą znacznie się różnić w różnych branżach.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cykl operacyjny
-
Wskaźnik jest sumą cyklu zapasów oraz cyklu należności (w dniach). Jest to okres pomiędzy wydatkowaniem środków pieniężnych na zapasy a ich odzyskaniem z tytułu spłaty należności, czyli okres w którym przedsiębiorstwo samo musi finansować swoją działalność.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cykl zobowiązań
-
Wskaźnik ten określa przeciętny termin regulowania zobowiązań przez przedsiębiorstwo. Wskaźnik ten nie ma powszechnie przyjętej normy, przy czym zbyt krótki cykl zobowiązań może wskazywać na nieracjonalne zarządzanie zobowiązaniami, polegające na nie korzystaniu przez przedsiębiorstwo z nieoprocentowanego kredytu kupieckiego. Cykl zbyt długi może oznaczać zaś, że przedsiębiorstwo ma problem z regulowaniem zobowiązań bądź z powodu braku płynności, bądź w związku ze złym zarządzaniem zobowiązaniami. W obu przypadkach przedsiębiorstwo naraża się na ponoszenie kosztów odsetek ustawowych od przeterminowanych płatności. Może też mieć problemy ze współpracą z podwykonawcami lub dostawcami, co w przypadku ich istotnego udziału w prowadzeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo, może mieć wpływ na jakość i terminowość świadczonych usług.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cykl zobowiązań handlowych
-
Wskaźnik ten określa przeciętny termin regulowania zobowiązań z tytułu dostaw i usług przez przedsiębiorstwo. Wskaźnik ten nie ma powszechnie przyjętej normy, przy czym zbyt krótki cykl zobowiązań może wskazywać na nieracjonalne zarządzanie zobowiązaniami, polegające na nie korzystaniu przez przedsiębiorstwo z nieoprocentowanego kredytu kupieckiego. Cykl zbyt długi może oznaczać zaś, że przedsiębiorstwo ma problem z regulowaniem zobowiązań z powodu braku płynności, bądź w związku ze złym zarządzaniem zobowiązaniami. W obu przypadkach przedsiębiorstwo naraża się na ponoszenie kosztów odsetek ustawowych od przeterminowanych płatności. Może też mieć problemy ze współpracą z podwykonawcami lub dostawcami, co w przypadku ich istotnego udziału w prowadzeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwo, może mieć wpływ na jakość i terminowość świadczonych usług.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Cykl konwersji gotówki
-
Wskaźnik informuje o czasie powrotu do przedsiębiorstwa zainwestowanych środków. Im wskaźnik cyklu środków pieniężnych jest niższy, tym korzystniejsza jest sytuacja danego przedsiębiorstwa. Zbyt długi okres może oznaczać kłopoty z zachowaniem płynności.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Rotacja majątku ogółem
-
Wskaźnik ten określa, o ile razy sprzedaż przedsiębiorstwa jest większa od jego majątku. Jego wielkość zależy od specyfiki branży - jest on niski w przemyśle o wysokiej kapitałochłonności oraz wysoki w przedsiębiorstwach o dużym udziale pracy ludzkiej. Jest więc on szczególnie pożyteczny do porównań aktywności firm w jednej branży.
Wyższa wartość wskaźnika oznacza krótszy cykl produkcyjny lub wyższą rentowność sprzedaży produktu, dlatego wzrost wartości wskaźnika uważa się za tendencję pozytywną.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Rotacja majątku trwałego
-
Wskaźnik ten określa stopień generowania przychodów przez środki trwałe. Wskaźnik ten jest przydatny do oceny przedsiębiorstw o wysokim udziale środków trwałych w majątku. Przy interpretacji tego wskaźnika należy wziąć pod uwagę, że w przypadku przedsiębiorstw dysponujących starym majątkiem trwałym, który został już zamortyzowany, wartość tego wskaźnika będzie zawyżona.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Rotacja majątku obrotowego
-
Wskaźnik ten określa szybkość obrotu aktywów czynnych (ilość obrotów wykonanych przez środki obrotowe w jednostce czasu). Im jest on wyższy, tym majątek konieczny do osiągnięcia określonego poziomu sprzedaży jest mniejszy.
Wskaźnik należy rozpatrywać jedynie w kontekście tej samej branży ze względu na jego zróżnicowanie.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Rotacja należności
-
Wskaźnik ten pozwala ocenić sprawność windykacji należności przez przedsiębiorstwo. Przyjmuje się, że prawidłowa wielkość tego wskaźnika powinna być nie mniejsza niż 7 i nie większa niż 10. Wskaźnik rotacji należności na poziomie niższym niż 7 oznacza, że przedsiębiorstwo zbyt długo kredytuje swoich odbiorców, natomiast na poziomie wyższym niż 10 oznacza, że przedsiębiorstwo prowadzi bardzo restrykcyjną politykę ściągania należności, co może mieć wpływ na utratę klientów.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Rotacja zapasów
-
Wskaźnik ten pozwala ocenić efektywność gospodarowania zapasami przez przedsiębiorstwo. Przyjmuje się, że prawidłowa wielkość tego wskaźnika powinna być nie mniejsza niż 7 i nie większa niż 10. Wskaźnik rotacji zapasów na poziomie niższym niż 7 oznacza, że przedsiębiorstwo ma problemy ze sprzedażą własnej produkcji lub towarów zakupionych w celu odsprzedaży i ponosi wysokie koszty ich magazynowania i starzenia się, natomiast na poziomie wyższym niż 10 oznacza, że przedsiębiorstwo nie jest w stanie zaspokoić popytu na swoje towary, co może mieć wpływ na problemy z realizacją zamówień.
źródło: Wikipedia, opr. wł.Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Pokrycie kosztów kapitałem obrotowym
-
Wskaźnik informuje o stopniu pokrycia kosztów działalności przedsiębiorstwa przez środki obrotowe.
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »
- Kapitał obrotowy netto
-
Wzrost skali działalności firmy często wymaga angażowania dodatkowego kapitału. W większa skala działalności oznacza zwykle wzrost należności od kontrahentów. Jednocześnie sprzedaż większej liczby jednostek produktu wymaga z reguły zwiększenia zapasów – zarówno w postaci materiałów, produkcji w toku jak i wyrobów gotowych. Po stronie pasywów kompensują to zobowiązania handlowe powstałe wobec kontrahentów, w wyniku odroczenia terminów płatności za dostarczone. Nadwyżka, czyli kapitał obrotowy netto, musi zostać sfinansowana w innych sposób – kapitałem własnym lub innym rodzajem zobowiązań.
Kapitał obrotowy netto = zapasy + należności handlowe - zobowiązania z tytułu dostaw i usług
Zobacz wartości wskaźników spółek GPW »