Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Wczorajszy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych trafił w rynkowy konsensus, a banki centralne na całym świecie mogą rozpocząć wkrótce luzowanie polityki monetarnej. U inwestorów rośnie apetyt na ryzyko, co obrazują nowe rekordy amerykańskich indeksów oraz wzrosty na rynku kryptowalut. Kurs bitcoina zyskał w środę najwięcej od marca.
Spadek inflacji w USA osłabił dolara, który do złotego był najtańszy od końca 2023 r. Polska waluta skorzystała na dobrych rynkowych nastrojach i do euro tylko od początku maja zyskała przeszło 7 groszy. Część prognoz sugeruje korektę siły złotego w krótkim terminie.
W całym 2023 r. na rynku walutowym Ministerstwo Finansów wymieniło 4,5 mld euro – podał resort w środowym komunikacie. W NBP w ubiegłym roku resort finansów wymienił 15,5 mld euro.
Po trzech negatywnych zaskoczeniach z rzędu tym razem statystyki inflacyjne ze Stanów Zjednoczonych okazały się zbieżne z rynkowym konsensusem.
Początek 2024 roku przyniósł formalne zakończenie recesjo-stagnacji w strefie euro i całej Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu
Paczka danych z polskiej gospodarki chwilowo wsparła notowania złotego do euro i dolara, a obie waluty były w środę przed południem najsłabsze do naszej od przeszło miesiąca. Dolar może odbić w przypadku negatywnego zaskoczenia odczytem inflacji w USA.
Podniesienie VAT-u na artykuły spożywcze sprawiło, że inflacja CPI w kwietniu była wyższa niż w marcu. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazały, które dobra podrożały najmocniej.
Bólem głowy dla polityki pieniężnej jest rynek pracy i jest pytanie, czy 10-proc. realny wzrost wynagrodzeń jest spójny z celem inflacyjnym - uważa członek RPP Ludwik Kotecki. Jego zdaniem PKB Polski w I kw. wzrósł o ok. 2 proc.
Wtorkowy poranek rozpoczynamy z euro kosztującym nieco ponad 4,28 zł. Za franka szwajcarskiego płacono najmniej od miesiąca, a dolar amerykański wyceniany był na mniej niż 4 złote.
Po udanym pierwszym kwartale rynkowi analitycy nie zmienili prognoz dla złotego. Za to ręcznik na ring rzucili ostatni pesymiści.
Dane o PKB za pierwszy kwartał i dynamika konsumpcji, raport z rynku pracy za kwiecień, odczyty indeksów ISM. Długa lista niepokojących wiadomości z gospodarki USA w minionych dniach została przedłużona o skok liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych do pułapów najwyższych od sierpnia ub.r. oraz załamanie wskaźnika ufności konsumenckiej Uniwersytetu Michigan.
Piątkowa wypowiedź prezesa NBP ws. wskaźników referencyjnych została źle zrozumiana - działania, o których mówił A. Glapiński były konsultowane w Narodowej Grupie Roboczej (NGR), nie ma prac alternatywnych do NGR - poinformował prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Dodał, że propozycje NBP dotyczą rynku repo.
Na kwietniowym posiedzeniu RPP część jej członków oceniała, że w kolejnych miesiącach uzasadnione może być utrzymywanie stóp proc. bez zmian - wynika z opisu dyskusji z posiedzenia RPP z IV. Z kolei niektórzy z RPP wyrażali opinię, że w przypadku materializacji czynników ryzyka dla CPI nie można wykluczyć podwyższenia stóp proc. w przyszłości.
Powrót forward guidance do polityki RPP poprzez sygnalizowanie przez prezesa NBP, że stopy proc. pozostaną bez zmian przynajmniej do końca 2024 r., a dyskusja o obniżkach możliwa będzie dopiero na początku 2025 r. to mocny sygnał, który powinien wpłynąć na oczekiwania uczestników rynku - oceniają ekonomiści Citi Handlowego.
Sprawa ewentualnego przyjęcia przez Polskę unijnej waluty dzieli przedsiębiorców. Obecnie 48 proc. szefów dużych i średnich firm chce przyjęcia euro. Natomiast 42 proc. woli wskazało, że lepiej zostać przy walucie krajowej - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Grant Thornton.
Nowy tydzień rozpoczynamy od euro kosztującego około 4,30 zł i z dolarem za mniej niż 4 złote.
Kwiecień przyniósł zaskakująco mocny wzrost czeskiej inflacji CPI. Ekonomistów zaskoczyły wyższe ceny na stacjach paliw i w sklepach spożywczych.
Powrót do obniżek stóp proc. oddala się, kluczowe są oczekiwania inflacyjne - powiedział w BIZNES 24, członek RPP Henryk Wnorowski.
Agencja DBRS Morningstar potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" ze stabilną perspektywą - poinformowała agencja w komunikacie.
Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" ze stabilną perspektywą - poinformowała agencja w komunikacie.
NBP chce sam opracowywać nowy wskaźnik zastępujący WIBOR i WIRON - poinformował na konferencji prezes NBP Adam Glapiński.
RPP na majowym posiedzeniu znów postanowiła nie zmieniać stóp procentowych. Jak zawsze dzień po ogłoszeniu prezes NBP tłumaczy decyzję Rady, w tym miesiącu nie będzie inaczej. Co tym razem powie nam Adam Glapiński?
Madziarom może pojawić się problem „ostatniej mili”, z jakim od wielu miesięcy zmagają się Amerykanie.
Rynek walutowy czeka na to, co na popołudniowej konferencji prasowej powie prezes NBP Adam Glapiński
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP bez zmian. Takie rozstrzygnięcie było zgodne z powszechnymi oczekiwaniami rynku.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus