Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł wzrost głównego indeksu, WIG20, o 1,82%, do poziomu 2456 pkt. mWIG40 podbił 1,28%, podczas gdy sWIG80 zakończył handel blisko odniesienia z piątku. Obroty na szerokim rynku wyniosły 833 mln złotych.
Pierwsza sesja tygodnia na globalnych odbyła się bez inwestorów z USA (Święto Pracy). Brak handlu kasowego zza oceanem teoretycznie ograniczał aktywność również w Europie. Rozpoczynamy wrzesień, gdzie głównym punktem miesiąca będzie posiedzenie Fed (18/09), gdzie oczekiwana jest decyzja o obniżce stóp procentowych w USA. Spekulacje dotyczą obecnie głównie skali luzowania (25pb czy 50), co podbija istotność danych makro, np. w postaci piątkowych payroll'sów.
Lokalnie byliśmy świadkami niezwykle „mocnej” sesji na GPW, gdzie WIG20 był jednym z najmocniejszych indeksów w Europie (zaraz za Turcją). Widocznym wsparciem były zwyżki sektora energetycznego gdzie 8,3% podbicia na akcjach PGE czy 5,77% Tauronu wywindowało WIG- Energia o 5,4%. Ba szerokim rynku najmocniejsze wzrosty zanotowały walory EC Będzin (+32,4%), która przed sesją podała informacje o podpisaniu umowy dot. dostaw węgla. Wsparciem makro była dziś lepsza publikacja przemysłowego indeksu PMI za sierpień, który choć ciągle poniżej 50 pkt, wyniósł 47,8 pkt co sugeruje wolniejsze tempo spadku produkcji.
Z rynkowego punktu widzenia WIG20 przetestował zakres średniej 100-sesyjnej w ujęciu dziennym. Możemy w pewnym sensie mówić o próbie nadgonienia ostatnich zwyżek rynków bazowych (DAX czy SPX). Z uwagi na brak sesji kasowej w USA dzisiejszy handel będzie jednak podlegał rynkowej „rewizji” w dalszej części tygodnia.
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.