Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

PZU: Transakcje realizowane przez Alior Bank bez wpływu na dywidendę

Michał Krupiński, prezes
Michał Krupiński, prezes
Udostępnij

Transakcje realizowane obecnie przez ALR (ALIOR) na rynku bankowym nie będą miały wpływu na wysokość dywidendy. PZU zakłada, że część środków z kapitału nadwyżkowego zostanie spożytkowane na transakcje przejęć w sektorze ubezpieczeniowym, poinformował prezes Michał Krupiński.

"Transakcje, nad którymi teraz pracuje Alior Bank będą realizowane z kapitału nadwyżkowego. Nie zakładam, że wpłyną na poziom dywidendy, w szczególności nie wpłyną w roku przyszłym" - powiedział Krupiński podczas konferencji prasowej.

Prezes podkreślił, że w pierwszej kolejności inwestycje będą finansowane z kapitału nadwyżkowego. Jeśli jednak grupa potrzebowałaby dodatkowego finansowania (powyżej 30% środków na akwizycje zapisane w nowej polityce dywidendowej), to w drugiej kolejności sięgnie po dług podporządkowany, zaś środki z pulu dywidendowej dopiero w trzeciej kolejności.

"Naszą preferencją będzie dążenie do górnej granicy przedziału dywidendy, tj. 50-100%, jeśli chodzi o pay-out. Każdorazowo będziemy analizować wewnętrzne projekty rozwojowe, jak i cele akwizycyjne" - podkreślił Krupiński.

"Chcemy, by przez wszystkie lata obowiązywania strategii poziom dywidendy na akcję wzrastał" - dodał.

Prezes poinformował, że grupa PZU jest zainteresowana - oprócz przejmowania banków - akwizycjami podmiotów ubezpieczeniowych, choć na razie nie prowadzi żadnych rozmów w tej sprawie.

"Nie zakładamy spożytkowania całego kapitału na akwizycje bankowe. W przyszłości myślimy o transakcjach w sektorze ubezpieczeniowym, ale na dziś nie prowadzimy rozmów w tym zakresie. Patrzymy przede wszystkim na atrakcyjność finansową inwestycji. Jesteśmy też ograniczeni liczbą celów akwizycyjnych, szczególnie w Europie Środkowo-Wschodnim. DNA tej firmy są ubezpieczenia, jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z wyników spółek bałtyckich. Uczymy się nadzoru nad spółkami zagranicznymi" - powiedział Krupiński.

PZU podało dziś, że zgodnie z nową polityką dywidendową, zamierza przeznaczać do 20% zysku na rozwój organiczny, do 30% na finansowanie strategicznych transakcji fuzji i przejęć oraz co najmniej 50% zysku netto na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

Wcześniej ubezpieczyciel zapowiadał, że Alior Bank jest jedną z najlepszych platform do konsolidacji sektora, ze względu na dużą efektywność operacyjną, innowacyjność i wysoki poziom zaawansowania komercyjnego oraz technologicznego. Celem Grupy jest budowa grupy bankowej, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami o wartości ponad 140 mld zł.

Obecnie PZU ma ok. 25,26% akcji Alior Banku, który - po niedawnym przejęciu Meritum Banku - pracuje obecnie nad przejęciem Banku BPH.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus