Po spotkaniu przedstawicieli MCR (MERCOR) z Assa Abloy MercorDoors ws. zarzucanego Mercorowi naruszenia zakazu konkurencji na szkodę spółek z Grupy Assa Abloy Mercor ocenia, że Assa Abloy nie przedstawiła żadnych faktów ani informacji, które uprawniałyby twierdzenia o naruszeniu przez Mercor zakazu, podała spółka.
"Przedstawiciele Grupy Assa Abloy, na pytania reprezentantów Mercor S.A., o skonkretyzowanie i uzasadnienie zarzutów zgłoszonych wobec Mercor S.A., nie przedstawili żadnych faktów, ani żadnych informacji, które uprawniałyby twierdzenia o naruszeniu przez Mercor S.A. klauzuli 17.1 umowy (dotyczącej zakazu konkurencji w okresie jego obowiązywania)" - czytamy w komunikacie.
W opinii niezależnego członka rady nadzorczej Mercor Eryka Karskiego, brak merytorycznych zarzutów ze strony Assa Abloy na tym etapie sporu wskazuje na kontynuację działań będących przejawem walki konkurencyjnej, zmierzającej do osłabienia rosnącej pozycji rynkowej konkurenta - Mercor S.A., podano również.
Pomimo wezwania przez Mercor do odbycia spotkania - przesłanego do wszystkich stron Preliminary Agreement for the Sale of an Enterprise and Shares (umowa), zawartej dnia 6 września 2013 r., pomiędzy: Mercor HD i Mercor S.A., a Greenville Investments (obecnie: Assa Abloy MercorDoors), Assa Abloy Czech &Slovakia, Assa Abloy East Europe AB oraz Assa Abloy AB (podmiotami z Grupy Assa Abloy), w spotkaniu nie uczestniczyli przedstawiciele: Assa Abloy Czech &Slovakia, Assa Abloy East Europe AB oraz Assa Abloy AB. Wobec tego, spotkanie nie odbyło się zgodnie z wymaganiami przewidzianymi w klauzuli 24.1 umowy.
Zgodnie z klauzulą 24.1 umowy, w razie konfliktu pomiędzy stronami, w spotkaniu powinni uczestniczyć wyższej rangi członkowie kierownictwa każdej z nich, podał także Mercor.
"Reprezentanci Mercor S.A. złożyli wniosek o zorganizowanie kolejnego spotkania, mającego na celu merytoryczne i rzetelne wyjaśnienie zarzutów przedstawianych przez Assa Abloy, które zdaniem zarządu Mercor S.A., są całkowicie bezpodstawne" - podsumowano.
20 września br. Mercor oświadczył, że zarzuty naruszenia zakazu działalności konkurencyjnej na szkodę Assa Abloy Mercor Doors oraz innych spółek z grupy Assa Abloy są bezpodstawne, a ich podnoszenie przez Assa Abloy jest wyłącznie wyrazem nieuczciwej walki konkurencyjnej.
Pod koniec sierpnia br. Mercor otrzymał wezwanie do zapłaty kary umownej w wys. 20 mln zł od Assa Abloy w związku z naruszeniem klauzuli umowy (z 6 września 2013 r.) dotyczącej zakazu działalności konkurencji po jej ustaniu. Mercor podał, że uważa wezwanie za bezpodstawne.
Assa Abloy wystosowała również do Mercora żądanie zapłaty kary umownej w wysokości: 4 000 000 zł, liczonych w okresach miesięcznych, począwszy od miesiąca września 2017 r.
Grupa Mercor celuje w ugruntowanie pozycji lidera w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacnianie swojej pozycji jednego z głównych europejskich graczy na rynku biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r.