Notowana na GPW Diagnostyka S.A. zgodnie ze strategią rozwoju zwiększa udział w rynku diagnostyki obrazowej. Lider rynku diagnostyki medycznej w Polsce nabył pakiet większościowy (ok. 51%) Eurodiagnostic, spółki zarządzającej mobilnymi pracowniami tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MR) i RTG. Wartość transakcji to ok. 23 mln zł, a inwestycja została zrealizowana ze środków własnych spółki oraz długu bankowego.
Strategia Grupy DIA (DIAG) zakłada kontynuację wzrostu organicznego, wspieranego realizacją selektywnych przejęć w obszarze diagnostyki laboratoryjnej oraz diagnostyki obrazowej. Grupa planuje dalsze zwiększanie efektów skali poprzez optymalizację procesów i kosztów oraz wzmocnienie funkcji centralnych, w tym rozwój rozwiązań technologicznych i wdrażanie sztucznej inteligencji. Nabycie pakietu większościowego Eurodiagnostic jest elementem planowanego zwiększania udziału Diagnostyki w rynku diagnostyki obrazowej, a jednocześnie rozwoju infrastruktury diagnostycznej spółki.
- 27 lat konsekwentnego rozwoju naszej sieci zaowocowało tym, że dziś możemy nazywać się polskim liderem rynku diagnostyki laboratoryjnej. Jednak od 2023 roku rozwijamy się także w kolejnym obszarze – diagnostyki obrazowej. To nie tylko potencjalnie istotny motor wzrostu spółki w kolejnych latach. To także realizacja misji Diagnostyki, którą jest wspieranie społeczeństwa w dążeniu do długiego życia w zdrowiu przez oferowanie mu konkretnych narzędzi: nie tylko ograniczających się do wyniku testu czy badania. Wierzę, że diagnostyka w wymiarze kompleksowym jest podstawą myślenia o zdrowowieczności i mam nadzieję, że idące za tą wiarą działania biznesowe naszej firmy będą wyznaczać trendy w profilaktyce i opiece zdrowotnej w Polsce - komentuje prof. Jakub Swadźba, Prezes Zarządu Diagnostyka S.A.
Eurodiagnostic sp. z o.o. działa w Polsce od 2007 roku i świadczy wysokiej jakości usługi z zakresu diagnostyki obrazowej. Głównym przedmiotem działalności spółki są usługi czasowego wynajmu mobilnych pracowni diagnostycznych tomografii komputerowej (TK), rezonansu magnetycznego (MR) i RTG. Dostarcza w pełni wyposażone pracownie TK, MR i RTG w dowolne miejsce w Polsce
i Europie zarówno na krótkie (np. kilka tygodni) jak i dłuższe (np. rok) okresy wynajmu.
Dzięki przemyślanej strategii przejęć Grupa Diagnostyka ugruntowała swoją pozycję wiodącego konsolidatora na polskim rynku diagnostycznym, realizując 128 akwizycji w latach 2011–2023. Skuteczny model integracji pozwala na efektywne włączanie niezależnych laboratoriów w strukturę Grupy, co prowadzi do wyższej wydajności operacyjnej i efektów skali, dodatkowo wzmacniając pozycję rynkową. W 2023 roku Grupa poszerzyła zakres działalności, wchodząc na rynek diagnostyki obrazowej poprzez przejęcie regionalnego lidera, planując dalszy rozwój na tym mocno rozdrobnionym rynku. Dodatkowo w 2024 roku Grupa Diagnostyka przejęła dwie firmy zajmujące się teleradiologią, co zapewniło jej bardzo silną pozycję w tym segmencie rynku. Jednocześnie Diagnostyka cały czas inwestuje w infrastrukturę operacyjną, logistykę i technologię. Od stycznia 2021 roku do września 2024 roku przeznaczyła na ten cel ok. 402 mln zł.