Pierwszy etap obecnej reorganizacji przeprowadzanej przez RFK (RAFAKO) pod kątem obszarów możliwych do outsourcingu obejmie przede wszystkim finanse, IT, HR i inne działy wsparcia, poinformował ISBnews wiceprezes Krzysztof Burek.
"Pierwszy etap obecnej reorganizacji obejmie szczegółową analizę realizowanych procesów oraz ról i zadań pracowników Rafako w obszarze finansów, IT, HR, i innych działach wsparcia oraz biznesowych pod kątem ich optymalizacji. Podstawowym rezultatem tej analizy ma być wypracowanie rekomendacji w zakresie optymalizacji jak również zaproponowanie programu związanego z ich wdrożeniem" - napisał Burek w komentarzu przesłanym ISBnews.
Podkreślił, że na rynku zewnętrznym istnieją wyspecjalizowane firmy, które oferują kompleksowo wiele usług, które do tej pory Rafako wykonywało samodzielnie.
"Z pewnością istnieją rozwiązania, które pozwolą skorzystać z tych możliwości na zasadzie outsourcingu, przy założeniu korzystnych relacji kosztowych. Chcemy w ramach tej analizy również ten aspekt sprawy dokładnie sprawdzić. Oczekujemy, że po dyskusji na ten temat, również z udziałem przedstawicieli załogi, będziemy mogli jeszcze we wrześniu rozpocząć wdrażanie zmian" - dodał wiceprezes.
Podtrzymał, że obecny projekt zmian ma zostać zakończyć najpóźniej do 31 stycznia 2018 roku.
Burek przypomniał też, że proces zmian w Rafako rozpoczął się w 2015. Wtedy zapadła decyzja o zmianach organizacyjnych skutkujących m.in. utworzeniem struktury jednostek biznesowych. Założenie było takie, że nowa struktura miała służyć lepszemu zorientowaniu Rafako na potrzeby rynkowe oraz skuteczniejszemu pozyskiwaniu zamówień jak i bardziej efektywnej ich realizacji.
"W ramach realizowanej przez Rafako 'Strategii stabilnego wzrostu' chcemy nie tylko utrzymać się na trudnym rynku, na którym operujemy, ale także wzmacniać swoją pozycję jako producent kotłów i innych urządzeń dla energetyki, dostarczanych klientom w Polsce i na świecie. To stawia określone zadania dla nas jako firmy. Musimy zrobić wszystko, aby stać się organizacją bardziej elastyczną i sprawniej działającą" - wskazał wiceprezes.
"Właśnie w tym kontekście podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu kolejnego etapu zmian. Celem projektu reorganizacji jest przede wszystkim optymalizacja procesów i zasobów – zarówno biznesowych, jak i operacyjnych, która pozwoli zwiększyć naszą dynamikę i usprawnić pracę przedsiębiorstwa" - podsumował Burek.
W ub. tygodniu Rafako poinformowało, że planuje zmienić strukturę zatrudnienia i część dotychczasowej działalności chce zastąpić przez usługi outsourcingu.
Spółka rozpoczęła kolejny proces reorganizacji, poprzedni zakończyła 31 stycznia br. W tym czasie w ramach zakończonego przez Rafako Programu Dobrowolnych Odejść (PDO) odeszło 128 pracowników. W związku z kosztami programu utworzono rezerwę w wysokości ok. 7,7 mln zł, która wpłynie na wynik za 2016 r.
Rafako S.A. jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Większościowym akcjonariuszem spółki jest PBG.