Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Łukasz Fojt, Pozbud: OZE i przemysł kolejowy mają olbrzymie perspektywy

Udostępnij

Grupa POZ (POZBUD) zapowiada intensywną jesień – oczekuje na rozstrzygnięcie kontraktów na modernizację wagonów kolejowych, zamierza zakończyć projekt deweloperski Strzeszyn-Zacisze, planuje uruchomienie sprzedaży magazynów energii, a także stworzenie struktury holdingowej i zmianę nazwy spółki notowanej na GPW.

– Rozwijamy zdywersyfikowany biznes. Zamierzamy rozwijać zarówno dotychczasowe segmenty, jak również te nowe. OZE i przemysł kolejowy mają olbrzymie perspektywy, ale chcemy stać na wielu nogach. Dlatego po mocnym uporządkowaniu widzimy duży potencjał w fabryce stolarki otworowej, której produkty śmiało rozpychają się w USA. Pozostajemy aktywni w segmencie budownictwa, a w segmencie deweloperskim rozmawiamy o potencjalnym partnerstwie z jedną ze spółek giełdowych, aby wspólnie rozpocząć nowy projekt. To również kwestia pewnie jesieni – wskazał Łukasz Fojt, Prezes Zarządu Pozbud S.A.

Do nazwy tej spółki nie trzeba się jednak przywiązywać. Nowe otwarcie oznacza również zmianę struktury i nazwy.

 Zamierzamy zmienić nazwę na uniwersalną, odpowiednią dla spółki holdingowej. Jeszcze w kilku kolejnych branżach możemy zaskoczyć, ale dopóki nie sfinalizujemy rozmów z partnerami, dopóty nie mogę nic więcej ujawnić – powiedział Prezes Fojt.

– Za każdy segment biznesowy będzie odpowiedzialna wydzielona spółka portfelowa i to na jej poziomie będzie analizowana rentowność, na jej poziomie będzie pozyskiwane finansowanie rozwoju. A na poziomie spółki holdingowej zamierzamy wypłacać też dywidendę, polityka w tym zakresie została właśnie opublikowana. Na wypłatę do akcjonariuszy będziemy przeznaczać do 66% zysku netto – dodał Wiceprezes Michał Ulatowski.

Jak może wyglądać struktura przychodów Grupy za kilka lat? Dostosowanie polityki sprzedażowej stolarki otworowej do specyfiki zautomatyzowanej fabryki (przestawienie na realizację większych kontraktów) sprawiło, że jej docelowy potencjał przychodowy można szacować na około 200 mln zł rocznie. Z kolei w ramach realizowanego kontraktu z zakresu budownictwa teletechnicznego pozostało do rozliczenia około 450 mln zł, a na horyzoncie widać kolejne kontrakty infrastrukturalne. Z kolei rynek modernizacji wagonów oraz rynki dewelopowania projektów OZE i sprzedaży magazynów energii z systemami wirtualnej elektrowni to dziesiątki miliardów złotych rocznie, a Grupa Pozbud zamierza zająć na nich istotną pozycję.

– Mamy ku temu atuty i poczynione już do tej pory działania to potwierdzają. Mamy także silnych partnerów, w tym partnera technologicznego z kapitałem japońskim. Widzimy też duże zainteresowanie naszą ofertą. W segmencie wagonowym złożyliśmy najlepsze oferty w pierwszych przetargach, a w ramach dewelopowania projektów OZE zakłady przemysłowe i energetyka bardzo chętnie byłyby po stronie kupującej. Z kolei magazyny energii i system zarządzania energią to unikalna oferta, na którą widać olbrzymi popyt – podkreślił Prezes Fojt.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus