Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Indeksy S&P 500 i Nasdaq odnotowały w poniedziałek niewielkie wzrosty, podczas gdy światowe rynki akcji pozostawały na stabilnym poziomie. Inwestorzy przygotowują się na intensywny tydzień decyzji banków centralnych, a rentowności amerykańskich obligacji skarbowych nieznacznie spadły – podaje agencja Reuters.
Przegląd najważniejszych wiadomości gospodarczych, krajowych i ze świata.
Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą wzrostów wśród głównych indeksów. Inwestorzy czekają na środową decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. W centrum uwagi kolejny dzień był Broadcom, który przekroczył pod koniec zeszłego tygodnia 1 bilion dolarów rynkowej kapitalizacji.
Władze Wielkiej Brytanii wyraziły zgodę na zakup poczty brytyjskiej Royal Mail przez czeskiego miliardera Daniela Krzetinskiego, który wcześniej był m.in. właścicielem francuskiego dziennika "Le Monde" - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera. W ramach umowy rząd zachowa złotą akcję Royal Mail.
Powstanie międzyresortowy zespół ds. przeciwdziałania szarej strefie - zapowiedziało w poniedziałek ministerstwo finansów. MF przekazało projekt zarządzenia w tej sprawie do zaopiniowania przez resorty.
Komisarz ds. handlu i bezpieczeństwa gospodarczego Maroš Šefčovič zapowiedział wizytę przedstawicieli Komisji Europejskiej w Polsce, by rozmawiać o budzących zastrzeżenia zapisach umowy z krajami Mercosur - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Dużego kryzysu w Polsce nie mieliśmy od 22 lat. Ostatnią dużą falę upadłości widzieliśmy w 2002 r. To jest niemożliwe, żeby przez tyle lat wszystkie biznesy były dobrze prowadzone – mówi Przemysław Wierzbicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KKLW.
Prezydent elekt Donald Trump zasugerował w poniedziałek, że Ukraina powinna oddać część swojego terytorium Rosji, wskazując na skalę zniszczeń na terenach okupowanych. Trump dodał, że może cofnąć decyzję o pozwoleniu Ukrainie na używanie amerykańskich rakiet do atakowania Rosji.
Kiedyś motoryzacja, elektronika i używki, teraz głównie energetyka z naciskiem na OZE – tak ma się zmieniać struktura japońskich inwestycji w Polsce.
Najważniejsze dla klientów pytania internetowy kantor pozostawia bez odpowiedzi, a w różnych oświadczeniach płynących z jego grupy kapitałowej można znaleźć nieścisłości.
Francuska sieć ma pomysł, jak wyjść z wojny cenowej z tarczą – zawiązała sojusz zakupowy i wprowadziła do Polski dyskontowy szyld. Inwestuje nie tylko w nowe sklepy, ale też w rozwój e-commerce, w czym ma pomóc w pełni zautomatyzowane centrum dystrybucyjne.
W erze generatywnej sztucznej inteligencji umieszczenie na piedestale redukcji kosztów jako głównej korzyści z jej wykorzystania opłaca się najmniej. W dłuższej perspektywie najwięcej zyskają te firmy z sektora finansowego, które postawią na ludzi i innowacje.
Cena złota lekko wzrosła w poniedziałek, notując zwyżkę o 0,28 proc. Inwestorzy z napięciem wyczekują decyzji Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), która ma zapaść jeszcze w tym tygodniu.
Współczesne przywództwo wymaga ciągłego rozwoju, otwartości na nowe idee i gotowości do zmiany utartych schematów.
Startup Green Lanes liczy, że jego niszowa technologia przerabiania konopi uratuje polskie lasy i krajowy przemysł drzewny. Najpierw musi przekonać inwestorów do powierzenia mu 13,5 mln zł.
Nowy amerykański fundusz celowo pomija spółki, które w polityce rekrutacyjnej uwzględniają kwestie różnorodności, równości i integracji.
W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości w Krakowie poszły w górę niemal o 25 proc., a w Warszawie o ponad 14. W Berlinie natomiast nastąpił spadek o 6,2 proc., a w Paryżu o 5,5.
Sztuczna inteligencja zaprojektuje firmie strategię marketingową i przeprowadzi rekrutację. Do czego jeszcze można ją zatrudnić?
Choć inwestowanie w akcje spółek energetycznych kontrolowanych przez skarb państwa od lat przypomina chodzenie po polu minowym, to trudno ignorować najnowsze doniesienia i stać z boku.
Samo oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych nie przekreśli ich atrakcyjności. Pracodawcy decydują się na ich stosowanie z wielu innych powodów — mówi Marcin Stanecki, główny inspektor pracy.
Siedmiu na dziesięciu przedstawicieli pokolenia Z przyznaje, że komfort w pracy jest dla nich ważny. Chcą, żeby szef ich wspierał i wypłacał odpowiednie wynagrodzenie.
Co czwarty przedsiębiorca nie stosuje narzędzi do ochrony sieci przed nieautoryzowanym dostępem, hakerskimi atakami i zainfekowanym oprogramowaniem.
Poniżej zamknięcia i zmiany wybranych indeksów giełdowych w Europie.
Notowania giełdowe zniżkowały w Europie na koniec sesji w poniedziałek. Inwestorzy oceniają dane makro w regionie, które nadal wskazują na nie najlepszą kondycję europejskiego sektora przemysłowego.
PKO BP otrzymał pismo Komisji Nadzoru Finansowego o niewyznaczeniu dodatkowego narzutu kapitałowego (P2G) w celu zaabsorbowania potencjalnych strat wynikających z wystąpienia warunków skrajnych - podał bank w komunikacie. (PAP Biznes)
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus