Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
65 proc. średnich i dużych firm w Polsce zapowiada podwyżki cen w 2024 roku; jest to jednak o 11 pkt. proc. mniej względem prognoz na 2023 r. - wynika z opublikowanych przez Grant Thornton wyników 13. edycji badania wśród średnich i dużych firm.
Większość firm wdrożyła w Polsce hybrydowy model pracy - wynika z raportu firmy EY.
Wartość sprzedaży muzyki w Polsce wyniosła w 2023 r. ponad 671,5 mln zł, co stanowi wzrost o 18,3 proc. rdr - wynika z raportu przygotowanego przez Związek Producentów Audio Video. Polska znalazła się na 18. miejscu w rankingu największych rynków muzycznych świata.
Południowoafrykańskie linie lotnicze CemAir wprowadziły politykę zamkniętych toalet podczas niektórych krótszych lotów, poinformował portal IOL.
Jak wskazano w uzasadnieniu projekt stanowi pierwszy krok w realizacji zapowiedzi polskiego rządu dotyczącej konieczności przeprowadzenia deregulacji w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego, w tym w szczególności w kierunku poprawy środowiska prawnego i instytucjonalnego, w którym działają polskie firmy.
Rodzina przyszłej królowej Wielkiej Brytanii ma ogromne problemy finansowe. W 2023 roku firma Middletonów została postawiona w stan upadłości. Było to konieczne, gdyż zalegała wierzycielom 2,6 mln funtów. Okazuje się, że w dalszym ciągu nie może spłacić swoich długów.
Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Rosja znacjonalizowała ok. 180 przedsiębiorstw o wartości ok. 11,5 mld dolarów - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
Grupa Żywiec podpisała warunkową umowę sprzedaży Browaru w Leżajsku spółce Mycofeast z Wielkiej Brytanii. Zakład zyskał inwestora, a wznowienie produkcji oznacza powstanie powstanie nowych miejsc pracy. Finalizacja transakcji wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, podkreśla wójt gminy Leżajsk.
Walka ze współdzieleniem kont w serwisach streamingowych zbiera coraz większe żniwo. Wprowadzone w połowie marca kontrole w Disney+ to nie koniec. W niektórych krajach rozpoczną się w czerwcu, a szerzej we wrześniu - przekazał dyrektor generalny Bob Iger.
43 proc. firm na całym świecie inwestuje w generatywną sztuczną inteligencję - wynika z badania EY – Reimagining Industry Futures Study 2024. Jednocześnie 38 proc. respondentów opowiada się za wyważonym i stopniowym wdrażaniem GenAI, aby wypracować etyczne zarządzanie danymi.
W ciągu ostatniego roku wiele firm z branży technologicznej ogłosiło zwolnienia grupowe. Wśród nich była również Nokia, która zapowiedziała zmniejszenie swojego zespołu w Polsce o ponad 800 osób. Tymczasem sposób rozstawania się z pracownikami nie podoba się działającym tam związkom zawodowym.
Spotify Technology zamierza podnieść ceny na pięciu najważniejszych rynkach, aby poprawić swoją rentowność. To już druga podwyżka w tym roku. Nie wiadomo jeszcze, czy dotyczy to również polskich użytkowników platformy - podaje Bloomberg.
Co najmniej do 2030 r. Ruch będzie dostarczał przesyłki kupione na Allegro do automatów paczkowych Orlenu i Allegro – informuje „Rzeczpospolita”. Wciąż trwają prace nad włączeniem do współpracy Poczty Polskiej. Siły łączą także inni konkurenci dominującego na rynku InPostu.
Czy pracodawca może zmusić pracownika do założenia działalności gospodarczej? Kiedy Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła zamienić firmę w etat? Jak zmiany w składce zdrowotnej wpłyną na samozatrudnienie? Tłumaczymy wszystkie zawiłości dotyczące jednoosobowej działalności gospodarczej.
W 2023 roku wszczęto o ponad 117 proc. więcej kontroli celno-skarbowych niż rok wcześniej - wynika z danych Ministerstwa Finansów. W dodatku 93 proc. zakończyło się stwierdzeniem nieprawidłowości. Fiskus dokonał też ustaleń na blisko 5 mld zł.
Spółka byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Trump Media and Technology Group, przetrwała dzięki pożyczkom z banku na Karaibach finansującego przemysł pornograficzny, którego współwłaścicielem jest rosyjsko-amerykański biznesmen objęty śledztwem w sprawie karnej - podaje w środę "The Guardian".
Janusz Palikot poinformował, że jego spółka Tenczynek Dystrybucja wniosła pozew przeciwko Rzecznikowi Finansowemu, domagając się przeprosin i wycofania nałożonych kar finansowych. Były polityk zasugerował w oświadczeniu, że działania organu były inspirowane przez poprzednią władzę. Twierdzi również, że nie miały podstaw, a ich celem było osłabienie jego wiarygodności.
Cztery lata temu wniesiono przeciwko Google pozew o wprowadzanie w błąd użytkowników przeglądarki Chrome. Chodziło o śledzenie ich aktywności w trybie incognito. Okazuje się, że w końcu koncern pójdzie na ugodę i usunie zgromadzone dane – podał portal Focus.pl.
Poczta Polska chce mieć własną nazwę dla swoich automatów pocztowych. Narodowy operator złożył wniosek do Urzędu Patentowego o rezerwację znaku "pocztomat". Nazwa jest bardzo podobna do największego konkurenta Poczty - czyli "paczkomatów" firmy InPost.
Turecki koncern Arcelik sfinalizował transakcję, w efekcie której powstała nowa spółka Beko Europe - poinformowano w komunikacie spółki. Beko Europe powstało w wyniku zamknięcia transakcji Whirlpool w Europie. W nowej spółce 75 proc. udziałów należy do Beko B.V, a 25 proc. do Whirlpool Corporation.
40 proc. firm upomina się o pieniądze od kontrahenta, gdy od terminu zapłaty minie tydzień - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Najszybciej na opóźnienia reagują przedsiębiorstwa z sektora transportowego i usługowego, a najwolniej - firmy przemysłowe.
Czy rozstrzygnięcie dotyczące składki zdrowotnej poczeka na finisz kampanii do europarlamentu? - zastanawia się w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".
Zapowiedzi dotyczące zmian związanych ze składką zdrowotną, które miałyby wejść w życie od przyszłego roku, budzą wiele emocji zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na etacie. Sprawdziliśmy, co o tym myślą osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.
Branża ochroniarska narzeka na wzrost płacy minimalnej, zachęca klientów do rozmów o waloryzacji umów - podał Polski Związek Pracodawców Ochrona.
W kwietniu pod lupę bierzemy cztery podstawowe opłaty związane z kontem firmowym. Na rynku są dwie oferty, w ramach których przedsiębiorca nie płaci za: korzystanie z konta i karty debetowej, przelewy oraz wypłatę gotówki z bankomatów w całej Polsce. Sprawdź, które banki oferują najbardziej atrakcyjne cenowo rachunki dla przedsiębiorców.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus